Jak se vyhnout stagnaci?

Každý cvičenec asi zná ten pocit, když si všimne, že se "sekl" na jednom místě a svaly mu tak trochu přestaly růst a nevidí výrazný posun. Pokud by každý z nás neustále rostl, tvaroval se a výrazně zesiloval obdobným tempem jako v první týdnech a měsících, ve fitness centrech by nebylo k hnutí.

Jak se vyhnout stagnaci? Jak napovídá samotný základ slova, důležité je NESTÁT NA MÍSTĚ. Pokud nejste spokojeni se svým pokrokem, něco musíte změnit. A zde je možná kámen úrazu. Bojíme se měnit, jsme příliš konzervativní a spokojení ve své komfortní zóně. A tohle platí i ve cvičení. Něco nám vyhovuje a neradi se toho vzdáváme a příliš to měníme.

Pokud delší dobu stojíte na místě, změňte váš trénink, máte k tomu několik možností.

a) Změňte podobu splitu, dopřejte tělu více regenerace a o to těžší sestavte své tréninky

b) Upravte split co se týče partií, minimálně vaše slabé partie cvičte samostatně a odděleně, rozdělte si tělo klidně do 5 částí a dodejte každé cvičené partii správnou stimulaci

c) Neustále měňte podobu vašeho tréninku. Necvičte stejné cviky ve stejném pořadí. Na záda máte minimálně 30 cviků, zachovejte zdravou agresivitu a nasazení, ale obměňujte pořadí cviků, počet opakování, jednotlivé cviky v tréninku i váhy.

d) Zařazujte super-série a shazované série. Rozhodně nedoporučuji na začátek tréninku, ale s přibývajícím časem můžete váš trénink zintenzivnit a zkrátit pauzy mezi jednotlivými sériemi.

Stagnace často souvisí se stravovacími návyky. Zpestřením stravy, přidáním nových nutričně bohatých potravin a kladením důraz na vitamíny dosáhnete kroku vpřed. Vyzkoušejte nový způsob stravování a zjistěte, co vašemu tělu vyhovuje. Tělo potřebuje změny, na které se musí adaptovat. Stále stejnými pořádky a neinovací budete přešlapovat na místě.

Vhodným způsobem po nastartování zpomaleného metabolismu je CARB UP, neboli nasycení. Pokud fungujete na nízko-sacharidové stravě a ráno a večer přijímáte energii z tuků, dodejte tělu nový impulz ke spalování tuků, růstu svalové hmoty a správné hormonální odezvě "sacharidovým cheat dnem". Zařaďte pro tento den sacharidovou snídani, dejte si po tréninku nápoj se zdrojem energie v dextróze/maltodextróze a po celý den tělu dopřejte několik sacharidově bohatých jídel. Můžete zařadit oblíbené running sushi. Vaše tělo po sacharidově chudých dnech dostane šok, začne se připravovat na větší příjem energie a bude lépe reagovat na vaše stravovací podněty.

Dlouhodobě držet sacharidy na vysokých číslech nedoporučuji. Od rána a každý další den máte neustále hlad, musíte nahánět jídla pro udržení nahromaděné energie ve svalech a dlouhodobě je to neudržitelný stav.

121 0