Český sjezdař Ondřej Berndt na závodech Světového poháru v Záhřebu
Foto: www.czech-ski.com

ZOH: Atak na rekordní výpravu. Sjezdaři dostali další 4 místa.

Český sjezdař Ondřej Berndt na závodech Světového poháru v Záhřebu

Česká republika do dnešního dne čítala přesně 86 nominovaných jmen na olympiádu do korejského Pyeongchangu. Toto číslo se již však změnilo a s velkou pravděpodobností dokonce přesáhne číslo 90. Největší příděl míst dostali sjezdaři, kteří tak vyšlou do Jižní Koree dravé mládí.

Článek ZOH 2018: Česko vysílá do Pyeongchangu nejpočetnější sestavu v historii ZOH 2018: Česko vysílá do Pyeongchangu nejpočetnější sestavu v historii Už je prakticky uzavřeno. Ještě se očekává donominování posledního jména biatlonistky. To však nic nemění na faktu, že Česká republika po osmi letech opět překoná počet nominovaných sportovců na zimní hry. Do Korey jich totiž odletí hned 94, což je o jednoho více než v roce 2010 při hrách ve Vancouveru. Jaktože může Česko číslo nominovaných sportovců ještě navýšit? V druhé polovině probíhá uzavírání nominací a přerozdělování uvolněných míst. Některé státy vybojují díky úspěchům těch nejlepších sportovců své země více místenek pro olympijské hry. Nicméně následně se mohou rozhodnout nějaká udělená místa odmítnout. A to například z důvodu, když nemají takové množství závodníků, které by mohlo na OH konkurenceschopně závodit. Druhý důvod může být takový, když jednoho závodníka plánují trenéři nasadit do více závodů a tak například vybojované 4 místenky do jednoho závodu se sníží například na 2 a dvojice míst se uvolňuje pro další země. Z tohoto důvodů se uvolňují pozice, která následně jsou udělena zemím, které jsou v žebříčku "pod čarou" a čekají, zda na ně zbyde alespoň jedno místo a nebo zda budou moci vyslat větší množství sportovců. A jednou takovou zemí je také Česká republika. 

Sjezdaři trochu nečekaně svoji účast nakonec zdvojnásobí 

Po posledních přerozděleních je jisté, že se Česká republika nakonec týmového závodu bude moci zúčastnit. Oficiální stránky mezinárodní lyžařské federace FIS uváději, že Česku bylo přiřazeno již druhé místo mezi muži, které by měl vyplnit Ondřej Berndt. A nejen to. V současné době je již potvrzeno, že Kanada, Japonsko a Švédsko odmítla každá po jednom účastnickém místě, Německo s Itálií po dvou a Norové dokonce celých 9 míst. Tato skutečnost nenahrává do karet pouze jedinému bodujícímu Čechovi v letošní sezóně SP, Ondřeji Berndtovi, ale také dalším. Vzhledem k vyššímu počtu odmítnutých míst a očekávání dalších, se Česku naskytla možnost nominovat další lyžaře, jelikož jejich pozice byly poměrně vysoko v žebříčku alternativních nominací. Původně byli nominování pouze tři. Jistý start měli Kryštof Krýzl, Ester Ledecká a Martina Dubovská. Rozšířená nominace zajistí Čechům start v družstvech a také možnost závodění pod pěti kruhy také pro: Kateřina Pauláthovou, Gabrielu Capovou a mladíky Filipa Forejtka a Jana Zabystřana. I přes veškeré úsilí se na hry nakonec neprobojoval Čecho-kanaďan Jan Hudec. 

Běžci na lyžích pokukují po obou štafetách

Nedávno byl do české mužské reprezentace donominován Miroslav Rypl díky skvělému výsledku na SP ve slovinské Planici, kde na klasické patnáctce dojel na 33. pozici, pouhých 6 sekund za bodovanými příčkami. Doplnil tak trojici Jakš, Novák a Knop, což znamená, že muži štafetu postaví. A dnešním večerem se to samé potvrdilo i u žen. 

Oficiální web fis-ski.com totiž uvádí postupem času odmíté místenky a jejich následné přerozdělení. A tak jak si český lyžařský svaz přál, se nakonec stalo. Z původních šesti se místa nevýšila na osm, což znamená nominaci na OH také pro specialistku na sprinty Karolínu Grohovou a také mladičkou naději českého běžeckého lyžování Barboru Havlíčkovou. Česko má navíc po novém přerozdělení další tři pozice pod čarou. A v případě, kdyby ještě někdo odřekl, by se mohlo dostat také například na Aleše Razýma, Adam Fellnera či Kateřinu Janatovou. 

Krasobruslení a týmový závod?

Ano, šance stále žije. Česká republika aktuálně figuruje na seznamu jako náhradník pro týmový závod, respektive jako družstvo, které ještě má šanci se zúčastnit soutěže týmů. Vadou na kráse však je, že nemáme nikoho nominovaného mezi ženami. MOV by tak musel přidělit jednu místenku pro českou ženu. A možnost by tak dostala pravděpodobně ambasadorka olympijského festivalu, Eliška Březinová, která si na nedávném mistrovství Evropy vylepšila osobní rekord. 

Šance pro hokejistky mizivá.

Dříve jsme uváděli, že český hokejový tým žen má teoretickou šanci na dodatečnou nominaci. A to poté, kdy byl v Rusku odhalen skandál s dopingem. Původně hrozilo, že se na hry vůbec nepodívá právě ruské družstvo. V tom případě by se dostalo na české hokejistky, které skončily v kvalifikaci první pod čarou. I přesto, že bylo z ruského ženského družstva vyřazeno několik klíčových hráček kvůli dopingu na hrách v Sochi, či jiné dopingové minulosti či podezření, nakonec to vypadá, že Rusko ženský hokejový tým nakonec poskládá. 

Rychlobruslařky ve čtveřici?

Vedle Martiny Sáblíkové má nyní jistotu startu na hrách i Karolína Erbanová a Nikola Zdráhalová. Ovšem je zde možnost, že se na start postaví také Natálie Kerschbaummayr. Zatím figuruje mezi náhradnicemi, ovšem trenér Novák doufá, že ji bude moci do závodů nasadit. 

Snowboarding přišel o jednu místenku

V původní nominaci fugurovala pro disciplínu Slopestyle a Big Air dvojice českých reprezentantek. Místenky byly připraveny pro Šárku Pančochovou a Kateřinu Vojáčkovou. Tou šťastnější je nyní první jmenovaná a Vojáčkové nakonec start unikl, i když malá naděje stále žije. Po posledních propočtech totiž skočila mladá česká snowboardistka pod čaru nominovaných, kde je však hned na prvním místě. Musí tak vyčkat až do poslední chvíle, zda dostane šanci se na start postavit. Do Koreje však s českou reprezentací pravděpodobně odcestuje. 

Suma sumárum

Velkým pozitivem je, že se docela markantně rozrostla česká výprava běžců na lyžích a sjezdařů. To dá trenérům široké možnosti nasazování závodníků do jednotlivých klání. Dalším pozitivem je, že již se 100% jistotou překročí česká nominace číslo 90. Aktuálně jsme na čísle 91 a nemusí to být stále konečná. Stále tak živíme naději, že překročíme nejpočetnější českou výpravu na zimních hrách historie, která byla vyslána v roce 2010 do Vancouveru (92 sportovců). 

185 101