Ondřej Synek
Foto: Facebook - Ondřej Synek

Rio 2016 - 1. DEN

Ondřej Synek

Pomalu se nám blíží první soutěžní den olympijského dění v brazilském Riu a tak si pojďme představit, na co se vlastně všechno můžeme těšit. 

Jak se již stalo tradicí, tak i na hrách v Riu bude první medailovou soutěží střelecká soutěž žen ve vzduchové pušce na 10 metrů. Pro Českou republiku nesmírně důležitá disciplína. Alespoň co se týče minulých her. Kateřina Emmons totiž v této disciplíně vybojovala v Athénách v roce 2004 bronz a o čtyři roky později v Pekingu zlato. V Riu se o finále budou prát od 13:30 Adéla Bruns (rozená Sýkorová) a debutanta Nikola Mazurová. Finále je poté na programu v 15:30.

Na start svých rozjížděk se postaví všechny české veslařské posádky. A tak v rozmezí mezi půl druhou a pátou odpoledne se můžete těšit na skifaře Ondru Synka s Mirkou Topinkovou Knapkovou, ženský dvojskif ve složení Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová, mladou nadějnou dvojku bez kormidelníka ve složení Jakub Podrazil a Lukáš Helešic a nebo stálici českého vícemístného veslování - čtyřku bez kormidelníka lehkých vah, kde za vesla již tradičně usednou Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč a bratři Jan a Ondřej Vetešníkovi. 

Bude se také závodit na silnici. České kvarteto ve složení Leopold König, Zdeněk Štybar, Jan Bárta a Petr Vakoč vsadili na jednu kartu. Na trati budou kluci pracovat pro Leopolda Königa a budou se pro něj snažit vypracovat takovou pozici, aby mohl v závěru bojovat o stupně vítězů. 

Svůj program otevřou také stolní tenisté. Kompletní čtveřice Vacenovská, Matelová, Prokopcov a Jančařík odehrají utkání prvního kola. Zato tenisté nestihnou odehrát první kolo kompletní. Na kurtu by se zítra měla představit Barbora Strýcová proti Belgičance Wickmayer kolem 16. hodiny. Počáteční čas pak není určen pro debl Štěpánek/Rosol, kteří nastoupí proti Bautistovi s Ferrerem na kurtu čislo 6 jako druzí v pořadí. Odhadovaný začátek zápasu je zhruba v 18 hodin. Poslední zástupkyní zítra na tenisových kurtech bude Lucie Šafářová. Ta odehraje zápas proti Italce Karin Knapp na kurtu číslo 5. Odhadovaný začátek utkání je v 8 večer.

Po třetí hodině odpolední začnou souboje judistů a hned na úvod bude k vidění český zástupce. Pavel Petřikov, který přijel do Ria po Pekingu na své druhé hry má v prvním kole volný los a v druhém nastoupí proti Moyopovi z Botswany. Nemá úplně jednoduchý los, jelikož již v případě vítězství nad Botswaňanem by mohl v osmifinále narazit na japonského mistra světa z roku 2013 Takata. 

Své soutěže započnou také plavci. Pavel Janeček a Lucie Svěcená by si měli na OH odbýt jeden individuální start. A oba dva čekají rozplavby hned první den. Po 18. hodině poplave Pavel polohový závod na 400 metrů. Hned po něm okolo půl sedmé bude na trati 100 motýlek závodit právě Lucka Svěcená. Kolem 18:45 vstoupí do svých soutěží také Honza Micka. Kraulař, jehož prioritou je trať 1.500 metrů, poplave na úvod v Riu také 400 metrovou trať. Kromě Pavla Janečka poplave rozplavbu dlouhé polohovky také Bára Zavadová. 

Zhruba v půl 9 večer se můžeme těšit na pikantní beach volejbalový souboj. České duo Markéta Sluková s Bárou Hermannovou spolu nehrají ani rok a na hry se probojovaly na poslední chvíli, svedou na úvod souboj s velmi silným domácím párem Agáthou a Barbarou. 

Téměř o půlnoci půjdou na žíněnky gymnasté také s jediným českým zástupcem, Davidem Jessenem, který tak pokračuje v rodinné tradici a po mamince je druhou generací olympioniků.

Po třetí hodině ranní českého času bude na programu večerní plavecký blok. Pokud Zavadová, Micka a Janeček zaplavou postupové časy, mohou se večer těšit na finále a souboj o cenné kovy. V případě, že z rozplaveb postoupí dále Lucka Svěcená, tak ji večer čeká ještě semifinále. 

KOMPLETNÍ PROGRAM HER VČETNĚ ČESKÝCH ÚČASTÍ A ČASOVÝCH ROZVRHŮ NALEZNETE ZDE

174147 30