Michaela Hrubá s trenérem Pogánym během HMČR 2017

Co přineslo víkendové halové mistrovství republiky v atletice?

1) Sprinty – další limitáři, zajímavé souboje

Na nejkratší trati se při republikovém šampionátu na halové mistrovství Evropy kvalifikovali Jan Veleba a Barbora Procházková. Sprinterka USK Praha kritériím vyhověla už v rozběhu, když si časem 7,29 vytvořila nový osobní rekord. Ve finále pak limit znovu potvrdila (7,32) a věří, že si v Bělehradě osobní rekord ještě posune. Veleba letos kvůli zdravotním problémům zvažoval, zda má halovou sezonu vůbec absolvovat, k tomu si před finále ještě natáhl tříslo. Přes všechna trápení ale nakonec ve finále o dvě setiny porazil konkurenta Stromšíka a na setinu přesně vyhověl nominačnímu kritériu.

Barbora Procházková na HMČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Jestliže hladká šedesátka přinesla radost v podobě limitů, šedesátka překážek přinesla spíše zklamání. Vítězné Lucii Koudelové limit na HME o tři setiny unikl. A zklamaná byla i druhá Kateřina Cachová, která potřebovala limit zaběhnout, aby v Bělehradě mohla startovat ve „svém“ pětiboji. Petr Svoboda si sice vylepšil svůj nejlepší letošní čas, ale ani on nebyl se svým výkonem úplně spokojený – podle jeho slov se mu nepodařil start ani technika běhu. Halový mistr Evropy z roku 2011 však v Bělehradě dostane šanci svůj čas ještě vylepšit. Za Svobodou doběhl druhý další český reprezentant pro HME Adam Sebastian Helcelet. Stříbrný vícebojař z loňského mistrovství Evropy si na této trati vytvořil nový osobní rekord a ukázal, že je na vrchol halové sezony výborně připraven.

Na dvoustovce, která se na velkých akcích v hale už neběhá, zvítězil favorit Pavel Maslák, jenž finále ovládl výborným časem 20,57 a před halovým mistrovstvím Evropy ukázal výbornou formu. Ženská dvoustovka oproti loňsku pozvedla svou úroveň. Letošní první nepostupový čas do finále by vloni stačil na titul a hned tři sprinterky se v rozběhu dostaly pod hranici 24 vteřin. Jednou z nich byla i Zuzana Hejnová, jež ve svém běhu podlehla Denise Rosolové, a ve finále ji tak čekala nevýhodná vnitřní dráha. Finále pak ovládla favorizovaná Rosolová časem 23,68. Dcera trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka Barbora předvedla během dne dva osobní rekordy a časem 23,86 porazila třetí Hejnovou.

Denisa Rosolová na HMČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Ženská čtyřstovka byla jednou z nejdramatičtějších disciplín šampionátu, o vítězství na této trati bojovala vyrovnaná čtveřice. Nakonec se ze zlata radovala Marcela Pírková. O čtyři setiny za ní zaostala druhá Barbora Malíková. Teprve patnáctiletá talentovaná atletka už v rozběhu zaběhla nový dorostenecký rekord a ve finále svůj čas ještě vylepšila. Český dorostenecký rekord má nyní hodnotu 54,20. Mužskou čtvrtku ovládl Michal Desenský, jenž měl být druhým náhradníkem pro štafetu na 4x400 m na HME. Evropská asociace mu však účast nepovolila, protože nemá zaběhnutý entry standard.

2) Běhy – blýskání na lepší časy?

Zatímco v předchozích letech, co se běhů týče, padaly limity spíše pouze na 800 a 1 500 m, letos se podařilo splnit i tři nominační kritéria v běhu na 3 000 m. A to ještě sezonu vynechává Kristiina Mäki, desátá z předchozího HME právě v tříkilometrovém běhu. Na republikovém šampionátu sice limit splnila pouze Simona Vrzalová, která se však evropského šampionátu zúčastní pouze na poloviční trati. To však nic nemění na tom, že Vrzalová ve Stromovce zaběhla rekord mistrovství republiky (9:04.84), který od roku 1998 držela Andrea Šuldesová, a zařadila se na páté místo české halové historie, ač závod absolvovala stylem start - cíl. Mužskou trojku ovládl Filip Sasínek, jenž je pro Bělehrad přihlášený na tratě 800 a 1 500 m. Pozitivní je, že i mužský závod se běžel rychleji než vloni.

Simona Vrzalová na HMČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Patnáctistovku ovládli favoritka Diana Mezuliáníková a mezi muži Jan Kubista, který porazil Jakuba Zemaníka. Ani pro jednoho to není hlavní trať – Kubista v Bělehradě poběží 800 m, Zemaník 3 000 m.

Na osmistovce se bojovalo o limity. Filip Šnejdr nebyl i přes vítězství spokojený, protože nedosáhl kýženého času. Naopak v ženské kategorii zářila štěstím Kateřina Hálová, jež v 35 letech poprvé zažije premiéru na velké akci. Druhá Alena Ulrichová zaběhla svůj letošní nejlepší výkon a k účasti na HME jí chybělo 63 setin. Nutno podotknout, že do finále kvůli menším zdravotním problémům nenastoupila největší favoritka Lenka Masná.

Kateřina Hálová na HMČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

3) Skoky – výborná tyčka, slabý trojskok

Ve výšce se dokázal na poslední chvíli do Bělehradu kvalifikovat Martin Heindl. Při jeho třetím pokusu na 226 cm, nominační výšce, se laťka sice notně chvěla, ale na stojanech vydržela, a tak brněnský výškař, který nyní trénuje s Jaroslavem Bábou pod vedením trenéra Jana Janků, zažije premiéru na velké seniorské akci. Jeho tréninkový kolega se v zimě pral s bolavými zády a sezona se mu nevydařila. Na MČR skončil tentokrát stříbrný a evropský šampionát se bude muset obejít bez něho. Trenéra měnila i ženská vítězka Michaela Hrubá, ta však až v probíhající sezoně. S trenérem Pogánym zatím stihla změnit rozběh a věří, že v Bělehradě se jí bude dařit více než doposud. Hrubé se letos nedaří tak často jako vloni překonávat 190 cm, navíc během soutěže příliš často využívá opravných pokusů.

Martin Heindl na HMČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

Tyčku v Praze ovládl Jan Kudlička, o jehož vítězství před Michalem Balnerem rozhodl lepší zápis. Výbornou úroveň měla i přes absenci Jiřiny Ptáčníkové stejná disciplína v podání žen. Hned tři atletky se přenesly přes 435 cm, vítězná Romana Maláčová zvládla laťku ještě o 15 cm výše. Potom se pokoušela o rekord mistrovství, ale přestože především první pokus byl nadějný, laťka vždy spadla. Za zmínku jistě stojí i druhá Amálie Švábíková, jež opět zlepšila český juniorský rekord, nyní už na vynikajících 440 cm.

Romana Maláčová na HMČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

V dálce svůj pátý titul získala přesvědčivě Jana Korešová, mezi muži se při neúčasti Radka Jušky radoval Adam Zelinka.

Trojskok bohužel opět nepřinesl žádné zázračné výkony. Nejlepší výkon předvedl Jiří Zeman (15,70), mezi ženami potom při neúčasti Lucie Májkové Šárka Buranská (12,58).

4) Koule

I když v Praze nestartoval druhý muž letošních evropských tabulek Tomáš Staněk, výborně ho zastoupil Ladislav Prášil. Za Staňkovým rekordem mistrovství z loňského roku zaostal jen o 6 cm (20,84), což ho řadí na 5. místo letošních evropských tabulek. Prášil se však po třetí sérii rozhodl odstoupit, protože po problémech s loktem nechtěl riskovat zranění. Mezi ženami získala svůj už jedenáctý titul Jana Kárníková.

Ladislav Prášil na HMČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben