Zuzana Hejnová na Czech Indoor Gala 2017
Foto: atletika.cz/ Eduard Erben

Čeští atleti budou o víkendu na halovém mistrovství ČR bojovat i o limity na halový evropský šampionát

Zuzana Hejnová na Czech Indoor Gala 2017

O víkendu proběhne v pražské Stromovce halové mistrovství republiky v atletice. V hale Otakara Jandery se představí 390 atletů a mezi nimi nebude chybět drtivá většina českých atletů, kteří už splnili nominační kritéria pro účast na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě. Chybět bude pouze koulař Tomáš Staněk, jenž se zranil při mítinku v Ostravě, ale všichni věří, že HME stihne. Další atleti se budou snažit vypsaným kritériím ještě vyhovět.

Kdo by tedy na českou soupisku mohl ještě přibýt? Na nejkratší trati by limitu 6,69 rád vyhověl český rekordman na stometrové trati Jan Veleba a jeho mladší kolega Zdeněk Stromšík. Ten se požadovanému času dokázal v Ostravě přiblížit na pouhou setinu, Velebovi zatím chybí setiny čtyři. V ženské kategorii scházejí 3 setiny Barboře Procházkové, které by mohl pomoci souboj o titul s Klárou Seidlovou, jež požadované kritérium splnila na setinu přesně při Czech Indoor Gala v Ostravě.

Na trati 400 m by se k Zuzaně Hejnové a Denise Rosolové mohla přidat některá z mladých českých reprezentantek. Marcela Pírková a Lada Vondrová spadají do kategorie U23, takže by jim k účasti stačil čas 53,90. K němu jim zatím schází zhruba čtyři desetiny. V mužské kategorii už je kvóta tří závodníků „naplněná“ a moc reálně nevypadá, že by někdo mohl překonat časy trojice Maslák, Tesař, Šorm. Čtvrtkaři však určitě budou bojovat ze všech sil, protože právo startu na HME má česká štafeta, do níž bude potřeba k vyjmenované trojici ještě někoho donominovat. Zatím čtvrté místo v letošních českých tabulkách drží půlkař Jan Kubista, jenž má účast v Bělehradě jistou na dvojnásobné trati, o pět setin za ním je specialista čtvrtkař-překážkář Vít Müller a boj určitě nevzdávají ani Roman Flaška s Danielem Němečkem. Do štafety lze nominovat čtyři čtvrtkaře a dva náhradníky.

Pavel Maslák na Czech Indoor Gala 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

U tratí od osmistovky výš se mnohdy stává, že vítězí taktika nad snahou o rychlé časy, a úsilí osamoceného závodníka v čele snažícího se zaběhnout limit „bez soupeřů“ nepřináší kýžené ovoce. Přesto může ve splnění limitu doufat mladý Filip Šnejdr, v ženské kategorii by pak v případě rychlého závodu mohla na limit zaútočit i Alena Ulrichová. Té by mohla pomoci účast v závodě naší nejlepší půlkařky posledních let Lenky Masné.

Limit v běhu na 60 m překážek budou chtít překonat Lucie Koudelová a Kateřina Cachová. V případě úspěchu by však druhá jmenovaná v Bělehradě nestartovala na této trati, ale zřejmě v pětiboji. Česká vícebojařka totiž dostala pozvánku do Bělehradu, ale protože nesplnila domácí kritéria, start jí Český atletický svaz umožní jedině v případě, že splní limit právě na překážkách. K němu se letos dokázala přiblížit na čtyři setiny.

Ve skoku do výšky má prozatím splněný limit pouze Michaela Hrubá, její vrstevnice Lada Pejchalová by se k ní však mohla přidat. K překonání limitu pro kategorii U23 jí chybí dva centimetry. Její osobní rekord z loňské letní sezony je 190 cm, a tak určitě není bez šance. Mezi muži v nominaci chybí tradiční reprezentant Jaroslav Bába. Pátý výškař z minulého halového mistrovství Evropy v Praze v zimě bojoval s bolavými zády a start na republikovém šampionátu pro něj bude po Brněnské laťce, kde se mu příliš nedařilo, teprve druhým v letošní sezoně. Na limit bude chtít jistě zaútočit jeho kolega z Dukly Martin Heindl, jenž v této sezoně už předvedl nadějné pokusy na výšce limitu – tedy na 226 cm. Ve skoku dalekém bude v Bělehradě absentovat obhájce stříbra Radek Juška, který do letošní halové sezony kvůli zdravotním problémům nezasáhl, ostatní čeští dálkaři za požadovaným kritériem poměrně značně zaostávají. Snad jen v ženské kategorii by na limit 6,50 mohla zaútočit zkušená Jana Korešová.

Kromě již zmiňovaného Jušky letošní halovou sezonu vynechávají kvůli zdravotním problémům další medailisté z vrcholných akcí v předchozích letech. Na startu republikového šampionátu budou tedy chybět i Jakub Holuša (achilovka) a Jiřina Ptáčníková (koleno). Naopak startovat budou i vícebojaři Adam Sebastian Helcelet a Jiří Sýkora, kteří se představí v Bělehradě v sedmiboji. Helcelet, stříbrný medailista z loňského mistrovství Evropy, bude v Praze závodit v běhu na 60 m překážek, dálce a kouli. Sýkora, juniorský mistr světa z roku 2014, je přihlášen na 60 m překážek a skok o tyči. Mnozí běžci tradičně volí jinou trať, než na kterou pro halové mistrovství Evropy se nominovali. Takže např. Zuzaně Hejnové nebo Pavlu Maslákovi můžete fandit na dvoustovce.

Halové mistrovství republiky odstartuje v sobotu v 11:40 závodem výškařů a v neděli ho před pátou hodinou ukončí štafety na 4x200 metrů.

473 5