Logo - Zimní olympijské hry 2018
Foto: www.pyeongchang2018.com

Prognóza ZOH 2018 z českého pohledu. Kolik přivezou medailí?

Logo - Zimní olympijské hry 2018

Další zimní olympiáda se kvapem blíží, a tak si pojďme nastínit, kteří čeští olympionici by na těchto olympijských hrách mohli získat nějaký kov.

           Logo - Zimní olympijské hry 2018 Zdroj: www.pyeongchang2018.com

                 Již necelý rok zbývá do zahájení dalších olympijských her, které se tentokrát budou konat v Jižní Koreji, přesněji ve středisku Pyeongchang a také v přímořském městě Gangneung. Bude se jednat již o 23. zimní olympijské hry a hlavním tématem tohoto článku bude snaha přiblížit možné české medailové adepty.

            Článek Biatlonový Boom v České republice. Co za tím stojí? Biatlonový Boom v České republice. Co za tím stojí? Biatlon, sport který v České republice v posledních letech vládne zimnímu období. Léta, kdy v zimě vládlo klasické lyžování s Kateřinou Neumannovou a Lukášem Bauerem, či skoky na lyžích v čele s Jakubem Jandou či Romanem Koudelkou jsou pryč. Nyní se do čela prodral biatlon. Sport, který spojuje klasické lyžování se střelbou z malorážní pušky. Ještě předtím než se zaměříme na prognózu těchto olympijských her, tak si pojďme připomenout, jak byla česká výprava úspěšná na poslední zimní olympiádě v Soči. V Soči dokázali Češi získat úctyhodných 8 medailí a v medailovém pořadí skončili na patnáctém místě. Naše výprava si ze Soči odvezla 2 zlaté, 4 stříbrné, 2 bronzové medaile a vůbec nejúspěšnějším českým sportem na této olympiádě se stal biatlon, který v posledních letech zažívá v naší zemi obrovský boom (Více v článku vlevo). Pojďme si připomenout, kteří čeští sportovci se zapsali do medailové historie poslední zimní olympiády. Zlato vybojovaly dvě ženy a to Martina Sáblíková na její oblíbené trati na 5000 metrů a Eva Samková se svým populárním knírem ve snowboardcrossu. Stříbrné medaile do České republiky přivezli: Martina Sáblíková (rychlobruslení - 3000 metrů), Ondřej Moravec (biatlon - stíhací závod na 12,5 kilometru), Gabriela Koukalová (biatlon - závod s hromadným startem na 12,5 kilometru) a smíšená štafeta v biatlonu ve složení Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec. Co se týká posledních dvou kovů, tak ty byly bronzové a postarali se o ně: Jaroslav Soukup (biatlon - sprint na 10 kilometrů) a Ondřej Moravec (biatlon - závod s hromadným startem na 15 kilometrů). Sečteno podtrženo, hned o 5 z 8 medailí se postarali čeští biatlonisté.

Teď už se pojďme věnovat zimním olympijským hrám v roce 2018. I pro tuto olympiádu má Česká republika několik želízek v ohni, které by zpátky do České republiky mohli nějaký ten vzácný kov přivézt.

Martina Sáblíková: Dá se očekávat, že Martina Sáblíková bude na příští olympiádě opět medailově úspěšná. Především na její oblíbené trati 5 000 metrů by měla patřit k hlavním favoritkám, ale nějaký kov by mohla získat i na druhé nejdelší trati a to na 3 000 metrů. Martina Sábliková bude patřit opět mezi naše hlavní medailové adepty a v Koreji bude moct završit pomyslný zlatý hattrick na pěti-kilometrové trati, neboť zlato z této trati získala již na ZOH 2010 a ZOH 2014. Doufejme, že se to Martině povede. Nesmíme však zapomínat ani na trať 1.500 metrů, na které byla Martina během letošního SP dvakrát bronzová a má taktéž z ní bronz ze ZOH 2010 z Vancouveru. Můj tip: zlatá medaile na trati 5 000 metrů a bronzová medaile na trati 3 000 metrů.

Český biatlon: Čeští biatlonisté jsou v posledních letech v ohromné formě a především Gabriela Koukalová bude příští rok patřit mezi největší favoritky. Vždyť již 2 roky patří mezi Top 3 biatlonistky světa. Věřím, že pokud Gábinu nebudou trápit nějaké zdravotní problémy, tak dokáže z Koreje dovézt minimálně dvě medaile. Ovšem určitě to nebude jen o Gábině. Na velké biatlonové akce se dokáže výborně připravit i Ondřej Moravec, což potvrdil na nedávném mistrovství světa, kde vybojoval jedno stříbro a dvakrát stál na širším pódiu. Velké naději vkládám i do smíšené štafety, kde by naši biatlonisté mohli taktéž nějakou medaili vybojovat. Můj tip: Stříbrná medaile - Gabriela Koukalová ve sprintu, bronzová medaile - Gabriela Koukalová v závodě s hromadným startem, bronzová medaile - Ondřej Moravec v závodě s hromadným startem a bronzová medaile - česká smíšená štafeta.

Eva Samková: Eva Samková bude příští rok obhajovat zlatou medaili ze Soči a vzhledem k jejím letošním výsledkům ve světovém poháru, kde se radovala ze zisku křišťálového glóbu, tak věřím, že bude úspěšná i příští rok v Koreji. Snowboardcross je nevyzpytatelným sportem, kde jedna chyba může stát závodníka celý závod, ale i tak věřím, že Eva Samková z Koreje s prázdnou neodjede a nějaký ten kov získá. Můj tip: stříbrná medaile.

Ester Ledecká: Žena, která si rozumí jak s lyžemi, tak i se snowboardem je další českou medailovou adeptkou pro příští zimní olympiádu. Ester se tento rok radovala ze zisku zlaté medaile ve snowboardu na mistrovství světa. Když vezmeme v potaz věk Ester Ledecké, které je teprve 21 let, tak je ohromným příslibem do budoucna a já věřím, že v Koreji to Ester zacinká a medaili si z této země odveze. Můj tip: stříbrná medaile v paralelním obřím slalomu a stříbrná medaile v paralelním slalomu.

           

            Sečteno podtrženo, věřím, že naši olympionici dokáží z Koreje přivézt hned 9 medailí a překonají tak skvělý výsledek z poslední zimní olympiády v Soči. Nezbývá než netrpělivě čekat a příští rok co nejvíce fandit.

2872 0