Eva Puskarčíková při střelbě na MS v Hochfilzenu 2017
Foto: Facebook: Český biatlon

Biatlonový Boom v České republice. Co za tím stojí?

Eva Puskarčíková při střelbě na MS v Hochfilzenu 2017

Biatlon, sport který v České republice v posledních letech vládne zimnímu období. Léta, kdy v zimě vládlo klasické lyžování s Kateřinou Neumannovou a Lukášem Bauerem, či skoky na lyžích v čele s Jakubem Jandou či Romanem Koudelkou jsou pryč. Nyní se do čela prodral biatlon. Sport, který spojuje klasické lyžování se střelbou z malorážní pušky.

Eva Puskarčíková při střelbě na MS v Hochfilzenu 2017 Zdroj: Facebook: Český biatlon

Biatlon měl své fanoušky v České republice vždy, ale to co se děje v posledních třech letech se dá s klidem nazvat jako “biatlonová horečka”. Parta okolo Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce táhne. Ono to není ani moc překvapivé, neboť sport ve kterém jsou Češi úspěšní, samozřejmě fanoušky dokáže přitáhnout, ať už k televizním obrazovkách, či přímo na stadiony. Otázkou je, jak se bude český biatlon vyvíjet v následujících letech a zda je šance, že naše země bude v tomto zajímavém sportu úspěšná i v budoucnu. Na to se pokusím odpovědět v následujících několika řádcích.

Fanouškovská kulisa na SP v biatlonu v Novém Městě 2016 Zdroj: Jan Linha

V současné době nás reprezentuje v mužské kategorii především trio Ondřej Moravec, Michal Krčmář a Michal Šlesingr. Čtvrtý člen, který je potřeba do štafety se závod od závodu mění. Někdy je to Tomáš Krupčík, někdy zas Adam Václavík a občas i Jaroslav Soukup. Právě zmiňovaný čtvrtý člen je u českého národního týmu takovým kamenem úrazu, neboť výše zmíněné trio (Krupčík, Václavík a Soukup), které bojuje o čtvrtý “flek” u nároďáku nepodává pravidelně stabilní výkony a tak mají trenéři s výběrem vždy zamotanou hlavu. Ovšem podobný problém máme i u ženského družstva. Tam neohroženě vládne Gabriela Koukalová. Žena, která podává stabilní výkony a pravidelně se umísťuje na stupních vítězů. Druhou v pořadí je v současnosti Eva Puskarčíková, která především v této sezóně prokazuje výbornou formu. Na třetím místě se v současné době pohybuje mírně se hledající, avšak i tak spolehlivá a kvalitní Veronika Vítková. Se čtvrtou pozicí je zde, jak už jsem psal podobný problém jako u mužů. Střídají se zde Lucie Charvátová, Jessica Jíslová a Markéta Davidová. Nejčastěji se závodů účastní právě prvně jmenovaná Lucie Charvátová, která disponuje velice dobrým během, ale má problémy především na střelnici. Jessica Jíslová a Markéta Davidová jsou zatím mladé závodnice, které během závodů sbírají především zkušenosti do budoucna a to je právě ta věc, která je pro budoucnost českého biatlonu velmi důležitá.

Česká biatlonistka Markéta Davidová Zdroj: biatlon.cz

Pojďme se podívat právě na mladé české naděje, které by v budoucnosti mohli vystřídat Gabrielu Koukalovou, či Ondřeje Moravce a zamezit tak úpadku tohoto sportu. V tomto roce se na začátku února konalo v Novém Městě na Moravě mistrovství Evropy juniorů a český fanoušek nabažený úspěchy dospělých závodníků doufal v medaile i od juniorů. Jelikož se mistrovství konalo na území České republiky, tak byl na mladé závodníky vyvíjen ještě větší tlak, což jim mohlo svazovat ruce, ale zas na druhou stranu, kde jinde se dokáže závodník více vyhecovat k maximálnímu výkonu než na domácí půdě. Pojďme se teď podívat na výsledky českých závodníků a závodnic. Nejlépe si na domácí půdě vedla Markéta Davidová, ta získala v každém závodu medaili a v konečné fázi jí na krku cinkala dvě zlata a jeden bronz, což je fantastický úspěch. Druhá česká úspěšná závodnice byla Mariková Simona, ta se umístila dvakrát na šestém a jednou na pátém místě, což je také skvělý výsledek. Co se týká mužské části našeho týmu, tak v té se nejvíce dařilo Milanu Žemličkovi, který získal jedno zlato a dvakrát se umístil na pátém místě. Za zmínku ještě určitě stojí jedno druhé místo Ondřeje Santory a pak pěkná umístění v první desítce pro Jakuba Procházku.

Co to v konečné fázi znamená pro budoucnost českého biatlonu? Osobně si myslím, že se o vývoj tohoto sportu v České republice nemusíme obávat, neboť výsledky našich juniorů jsou skvělé a nesmíme zapomínat ani na fakt, že Michal Krčmář a Eva Puskarčíková jsou pořád mladí závodníci, kterým je jen 26 let a tudíž je čeká ještě několik let ve světovém poháru a už teď podávají skvělé výsledky.

Důležité je také zmínit, že úspěchy našich reprezentantů přivedly k tomuto sportu několik stovek malých dětí, které mají sen se v budoucnu stát taktéž plnohodnotnými členy reprezentace. V současnosti bude nejdůležitější to, aby český biatlon disponoval, co nejvíce kvalitními trenéry a aby byl zajištěn nejlepší možný růst mladých závodníků. Biatlon má potenciál být ještě dlouhou dobu zimním sportem číslo jedna v České republice.

Napsal: Josef Hančl

Autor: Jan Linha
408 0