Maskoti pro ZOH 2018
Foto: Foto- Jan Linha

ZOH DEN 1: Pojedou biatlonistky, Sáblíková pojede o medaile na trojce

Maskoti pro ZOH 2018

Už v prvním olympijském dni se představí několik českých nadějí, které by mohli pomýšlet na zisk cenných kovů. Zraky českých fanoušků se dnes upírat zejména k Martině Sáblíkové v závodě na 3.000 metrů a k českým biatlonistkám, které pojedou sprint.

SNOWBOARDING – SLOPESTYLE – MUŽI

Jako první se v českých barvách představí Petr Horák, který se bude v kvalifikaci slopestylu snažit postoupit dále a bojovat o cenné kovy. Má za sebou celkem třicet sedm startu v závodech Světovéch poháru a dokonce sedm startů na Světovém šampionátu. Je to jeho první start na olympijských hrách a je jisté, že do toho všechno. Představí se v druhé kvalifikační skupině, která odstartuje v 5:00 SEČ.

BĚH NA LYŽÍCH – SKIATLON – ŽENY

Dvaceti čtyř letá Petra Nováková má již s olympiádou zkušenosti a již zítra bude usilovat o cenné kovy v první disciplíně běhu na lyžích v kategorii skiatlon. Před čtyřmi lety v Soči zaznamenala nejlepší místo ve štafetě, kde skončila desátá. Ve skiatlonu brala 35. místo a v Pyeongchangu by určitě ráda zaútočila na nejlepší patnáctku. V kombinovaném závodě, který se jede na půl klasicky a volně, ji doplní Kateřina Beroušková, Petry Hynčicová a Barbora Havlíčková. 

SANĚ – INDIVIDUÁLNÍ ZÁVOD – MUŽI

Zítra je také na programu individuální závod saní v kategorii můžu, kde se z českých barev ukáže Ondřej Hyman, který se bude pokoušet v první a druhé jízdě uspět co nejlepším možným výsledkem tak, aby se mohl představit i v jízdách číslo 3 a 4. V posledních letech nejlepší český sáňkař v kategorii jednotlivců. Tudíž má zajisté ty největší ambice, ale bude to mít velmi, ale opravdu velmi těžké se prosadit mezi elitou, která se na olympijských hrách nachází. V listopadu 2017 zaznamenal ve Winterburgu nejlepší výsledek v kariéře, když dojel na krásném 14. místě.

RYCHLOBRUSLENÍ – 3000m – ŽENY

Když se v Česku řekne rychlobruslení, většina lidí si vybaví Martinu Sáblíkovou či Karolínu Erbanovou. V zítřejším závodě na tři kilometry však uvidíme Martinu Sáblíkovou společně s Nikolou Zdráhalovou, která se do svých patnácti let věnovala hokeji a rychlobruslením začala v roce 2011. Obvykle během soustředění i závodu tyto dvě společně obývají hotelový pokoj. Nikola často bývá nervózní, a tak ji trojnásobná zlatá olympionička musí uklidňovat. V zítřejším závodě Martina Sáblíková bude mít výhodu posledního výstřelu, kdy pojede ve dvojici s Natálií Voroninovou, která letos získala bronz na ME (3km). Věříme, že už v tomto závodě by to mohlo pro Českou republiku zacinkat.

BIATLON – SPRINT 7,5km – ŽENY

V jednom dni by to mohlo klidně zacinkat i dvakrát, jelikož se v akci představí čtyři české biatlonistky (Davidová, Puskarčíková, Vítková a Jislová). Zkušené holky, které se budou snažit vybojovat nějaký ten cenný kousek. Největší naději na zisk cenného kovu má Veronika Vítková, která je po výpadku Gabriely Koukalová největší českou ženskou nadějí pro hry, což dokázala už pódiovými umístěními v letošním ročníku SP. Navíc je na ZOH již po třetí, což by ji mohlo pomoci zbavit se nervozity, případně tlaku z olympijského závodu. 

Druhou nadějí na dobrý výsledek je Eva Puskarčíková, která zpočátku sezóny nebyla ve své kůži, ale nyní předvádí velmi dobré výkony. Pro Markétu Davidovou a Jessicu Jíslovou to bude obrovská premiéra a zkušenost pod pěti kruhy. Ty zřejmě bojovat o první desítku či cenné kovy nebudou, ale bylo by jisté velmi krásné překvapení, kdyby zazlobily a podařil by se jim nějaký nečekaný výsledek. I tak si myslíme, že na ně nejvíce bude působit psychika z pocitu, že závodí na olympijských hrách. Necháme se překvapit, jak to nakonec celé dopadne.

SKOKY NA LYŽÍCH – INDIVIDUÁLNÍ ZÁVOD – STŘEDNÍ MŮSTEK – MUŽI

Do velkého finále se po čtvrteční kvalifikaci prokousali pouze dva ze čtyř českých reprezentantů. Z 57 závodníků jich odpadlo jen sedm, mezi nimi dva Češi. Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek. Naopak postoupil Koudelka s Poláškem. Koudelka postupoval z 24. místa a se skokem byl spokojen. "Od tohoto výkonu se musím odrazit k lepším zítřkům" konstatoval rodák z Lomnice nad Popelkou. Polášek prošel do závodu dokonce až ze 47. pozice a pokud bude chtít v hlavní soutěži nakouknout do finálového klání, bude muset přidat pořádnou dávku metrů. Nejlepší skok v kvalifikaci předvedl německý skokan na lyžích Andreas Wellinger, uvidíme co Němec i dva čeští reprezentanti ve finále na středním můstku předvedou.

92 22