Přímá kvalifikace do Pyeongchangu byla opravdu velmi blízko. České ženy nakonec v tom nejdůležitějším utkání podlehly Švýcarsku 1:4 a s olympijským snem v roce 2018 se musely rozloučit. Co když se ale na hry nakonec dostanou? Vše má v rukou Mezinárodní Olympijský Výbor a Světová Antidopingová Agentura.
Co však toto jednání a rozhodnutí znamená pro české hokejistky?
Plošny zákaz sice vydán nebyl, ale co si budeme říkat, tak nechat projít testy celé hokejové družstvo? A to pouhé 2 měsíce před hrami? Může se to zdát jako nesplnitelný úkol. Otevírá se tak možnost české ženské hokejové reprezentaci, která by mohla být dodatečně nominována na místo ruského ženského družstva.
Jak by to probíhalo?
V případě neodcestování ruského družstva na ZOH 2018 by musely být zaplněny mezery v mnoha sportech včetně právě ženského hokeje. V letošním roce probíhala kvalifikace na ZOH v hokeji žen na dvou místech. A v obou případech se kvalifikovaly domácí hráčky. Tedy Japonsko a Švýcarsko. České ženy v Arose bohužel nezvládly důležité utkání a Švýcarky tak mají možnost obhajoby bronzových medailí. Česky skončily druhé. Ze skupiny hrané v Tomakomai postoupily již zmíněné Japonky a druhou pozici zaujmuly v tabulce hráčky Německa. Zde jsou tedy varianty, co by mohlo nastat v případě neúčasti ruských hokejistek. Postoupit by mohlo buď Německo nebo Česko.
1) Rozhodl by počet bodů v tabulkách, kterých oba týmy dosáhly ve svých kvalifikačních skupinách. Češky nasbíraly bodů šest, Němky pět. V tomto případě by postupovala česká reprezentace.
2) Mohl by rozhodnout i světový žebříček IIHF, kde se v letošním roce posunuly Němky již na sedmé místo, těsně před Česko. V tomto případě by postupoval náš západní soused.
3) Hrálo by se speciální utkání mezi Českem a Německem, popřípadě dvojutkání, které by rozhodlo o dodatečném postupujícím.
V případě, že by se české hokejistky na hry dodatečně nominovaly, česká výprava na hry do Pyeongchangu by pravděpodobně čítala přes 100 sportovců, což by bylo vůbec poprvé v historii.