Ruská vlajka a olympijské kruhy
Foto: David J. Phillip/Associated Press

Rusové do Pyeongchangu nepojedou. MOV pustí pouze jednotlivce za speciálních podmínek

Ruská vlajka a olympijské kruhy

Očekával se velmi tvrdý trest pro Rusko. A ten nakonec také přišel. Většina ruských sportovců nebude puštěna na olympijské hry do Pyeongchangu, přičemž MOV otevírá možnost jednotlivcům, kteří budou moci soutěžit pod neutrální vlajkou.

OFICIÁLNÍ VERDIKT

Dvě nezávislé vyšetřovací komise vedené Denisem Oswaldem a Samuelem Schmidem více než rok pracovaly s důkazy, které měly usvědčit Rusko ze systematického podvádění nejen během olympiády v Sochi, ale v letech 2011-2015. Důkazy byly nakonec natolik silné, že Rusko jako země se na olympijských hrách v Jižní Koreji neobjeví. 

Obě vyšetřovací komise nakonec zjistily, že během her v Sochi bylo velmi vážně porušeno antidopingové pravidlo. Do dnešního dne více než dvě desítky sportovců z Ruska byly diskvalifikovány na základě pozitivních dopingových nálezů či na základě neautorizovaného otevření dopingových vzorků a jejich záměny. 

Dopování sportovců bylo dle důkazů skutečně organizováno jakýmsi systémem, který měl pocházet z řad státních úředníků. Silná podezření jsou na současného ministra sportu Mutka, nicméně nikdo zatím nebyl obviněn. 

Bylo tak učiněno z důvodu, aby bylo ukázáno světu, jak striktně chce MOV a další orgány bojovat s uživáním zakázaných látek. Nejen Ruská federace, ale i další státy, tímto dostaly pořádnou lekci a pokud i někde jinde funguje podobný systém, toto rozhodnutí v pravomocích MOV je pravděpodobně přinutí k zastavení užívání nedovolených látek vědomě. 

Všichni sportovci z Ruska budou soutěžit pod olympijskou vlajkou a během nástupů týmů či medailového ceremoniálu bude hrát místo ruské hymny ta olympijská. 

ČISTÍ SPORTOVCI BUDOU OCHRÁNĚNI

Tento verdikt však neznamená, že se na hrách neobjeví žádní ruští sportovci. Vyšetřovatelé rozhodli, že jim záleží na férovosti a chtějí tak umožnit startovat na hrách nevinným či čistým sportovcům. Jednotlivci s ruskou národností se tak budou moci podrobit speciálním testům a pokud projdou, budou moci startovat na hrách pod olympijskou vlajkou. 

Podmínky však nebudou jednoduché. Ruští sportovci, jenž mají dopingovou minulost, se her zúčastnit nesmí. Právo startovat na hrách budou mít jak jednotlivci, tak i družstva. Nicméně žádný z nich nesmí mít dopingovou minulost a všichni se musí zúčastnit podrobného a několikanásobného dopingového testování před hrami, během samotných her i po nich. Testování a veškeré náležitosti bude řídit ITA (Mezinárodní testovací agentura) ve spolupráci s WADA (Mezinárodní antidopingová agentura). 

RUŠTÍ POLITICI SUSPENDOVÁNÍ

Na základě výsledků se MOV rozhodlo suspendovat řadu politicky vlivných Rusů. Například Vitalij Mutko a jeho náměstek byli suspendování po zbytek života z účasti na olympijských hrách. Suspendováni byli i členové MOV Dmitrij Černyšenko a president Ruského Olympijského výboru Alexander Žukov. Ruský Olympijský výbor dostal nejvyšší pokutu v historii, která čini 15 milionů amerických dolarů. Částka dle Thomase Bacha poputuje na další boj proti dopingu a na podporu budoucích olympijských nadějí napříč všemi zeměmi. 

CEREMONIÁLY PŘEROZDĚLENÝCH MEDAILÍ Z PŘEDCHOZÍCH HER BUDOU V PYEONGCHANGU!

Předseda MOV Thomas Bach sdělil jeden zajímavý fakt, ke kterému MOV ještě nikdy v minulosti nepřistoupil. Na olympijských hrách v Pyeongchangu by se totiž měly znovu konat medailové ceremoniály v těch sportech a disciplínách, kde byli ruští sportovci diskvalifikování z medailových příček a má tak dojít k přerozdělení medailí. Svého dodatečného ocenění by se tak měla dočkat také české ženskí biatlonová štafeta. 

AKTUALIZOVAT

ODPOLEDNE

19:40 - Ještě než odstartovala samotná tisková konference, zveřejnil MOV na svém webu tiskovou zprávu, kde oznámil, že většině ruských sportovců nebude umožněno na ZOH 2018 v Pyeongchangu startovat. Budou však výjimky. Připravujeme podrobnosti!

17:55 - Takto vypadá seznam medailí Rusů od roku 1994. Jejich zákaz startu by razantně pozměnil medailové pořadí a dal šanci i jiným národům. 

17:35 - Internetem nyní běží velká diskuze zejména ohledně ruských hokejistů. Mnohá média zdůrazňují, že týmy nesmí závodit na OH pod neutrální vlajkou. Z tohoto důvodu by mohli chybět hokejisté, curleři, všechny štafety nebo například i by nestartovali Rusové ani v týmovém závodě krasobruslařů. 

17:20 - Dle nepotvrzených informací ruského listu R-Sport již zadalo MOV zakázku pro firmu Nike, která by měla vyrobit pro Rusko "neutrální olympijskou kolekci" . Že by vše opravdu směřovalo k účasti Ruska na OH?

14:50 - Na mítinku byla diskutována také dopingová minulost estonských běžců Kristiny Smigun a Andruse Veerpala, kteří získali medaile v OH v Turíně. Oba jsou aktuálně vyšetřování, nicméně verdikt zatím vyřknut nebyl, ovšem veřejnost na něj čeká již několik let. Pokud by byli oba diskvalifikováni, připadly by olympijské tituly Lukáši Bauerovi a Kateřině Neumannové. Bohužel doktor Budgett nemohl tento problém komentovat a oznámil, že finální verdikt bude na ITA (Internation Testing agency - Mezinárodní testovací agentura)

14:30 - Na zasedání MOV v Lausanne bylo oznámeno, že bezprostředně před hrami v Pyeongchangu bude provedeno velké množství dopingových testů, podobně, jako tomu bylo před hrami v Riu. 

RÁNO

V dnešních ranních hodninách se Rusové probudili a krev jim začala vřít. "Pojedeme na olympiádu nebo ne" zní v hlavách mnohých z nich. No, ruští funkcionáři a samotný tisk vydal ráno prohlášení, že se lidé nemusí ničeho obávat, jelikož Rusové na olympiádu pojedou, ovšem bude to ppd neutrální vlajkou. 

Zatímco dříve to považovali Rusové za nepřijatelné, nyní to naopak vítají s otevřenou náručí. Navíc se snaží své obyvatele ujistit, že to naopak ponižující nebude, že si naopak ruský sport prochází krizí, ze které by se však měl brzy dostat. 

Informace, které ruská médie sdělila, vypovídají také o možné neúčasti Rusů v týmových soutěžích. Jelikož nemůže být na OH poskládán tzv. neutrální tým, ovšem podle pravidel MOV se v tomto dají udělit výjimky. 

Oficiální verdikt ještě není znám, nicméně Rusové již počítají s tímto výsledkem, který by nakonec byl přijatelný. 

981 126