Postupem času se z člověka stává tvor domestikovaný, člověk je však z genetických dispozic tvor určený k pohybu, lovu a zvládání obtížných situací. Na toto jsme geneticky nastavení. Pokud tyto podměty v moderní době nepřichází, zastavuje se tak tvorba velmi důležitých hormonů, naše zdraví, imunita, síla i štěstí postupně uvadá.
Postupem času se člověk stává slabým. Nabízí si jednoduché řešení - návrat k přírodě - tedy otužovat sebe a své tělo. Pravidelným otužováním stimulujeme drsné podmínky, jenž nás činí silnějším po všech stránkách.
FAKTA o otužování:
– Zvyšuje podíl hnědého (dobrého) tuku v těle. Množství tohoto tuku pozitivně ovlivňuje bazální metabolismus – zkrátka pouze to, že tento tuk máme, zvyšuje množství spálené energie během dne, jelikož je tato tuková vrstva prokysličována a aktivně prokrvována (na rozdíl od bílého tuku – který slouží pouze jako přebytečná zásoba energie). Toto zvýšení metabolismu se projeví právě na rychlosti spalování bílého tuku, zkrátka jsou to bonusové body navíc.
– Zlepšuje kardiovaskulární systém – je to dáno tím, jak se cévy při adaptaci na chlad stahují, aby se krev dostala k důležitým orgánům a následně se opět roztahují – je to druh vnitřního cvičení, stejně tak, jako cvičíme svaly, můžeme procvičovat náš vnitřní systém (selhání kard. systému je jedna z nejčastějších příčin úmrtí v ČR). Lepší kardiovaskulární systém = lepší prokrvení = více živin a kyslíku pro všechny orgány a především svaly = lepší silový výkon = větší možné poškození svalové hmoty při intenzivním tréninku = větší potenciál pro svalový růst s lepší regenerací díky většímu množství dostupných živin a kyslíku = více svalové hmoty a lepší silové výkony.
– Zlepšuje imunitu – trénovaný organismus z pravidla netrpí na rýmu a nachlazení. Rovněž lépe zvládá chladnější teploty. V případě nemoci se dokáže vyléčit mnohem rychleji s mnohem menšími negativními projevy – fakta.
– Zvyšuje produkci růstového hormonu (HGH) – Jeden z nejdůležitějších anabolických hormonů v lidském těle – v dětství určuje potenciál možného růstu, v dospělosti má hlavní roli v regeneračních procesech – obnova všech orgánů (kosti, kůže, svaly ..), rovněž má přímý vliv na množství udržitelné svalové hmoty v těle. Jeho produkce vrcholí v dospívání, od 20 roku života strmě klesá. Produkce však pokračuje ve snížené míře v průběhu celého života. Otužování má pozitivní vliv na množství vyplavovaného HGH.
– Zvyšuje produkci testosteronu (TST) – Další, nejdůležitější anabolický hormon. TST má přímý vliv na množství svalové hmoty, množství tuku, sílu. TST rovněž velmi výrazně ovlivňuje charakterové rysy, údajně se jedná o hormon úspěšných lidí, kteří se nebojí vzít si, co jim patří. Typicky se jedná o úspěšného a průbojného člověka, sexuálně aktivního a výkonného. Nedostatek TST se projevuje úbytkem svalové hmoty, zvýšeným množstvím tuku, sníženým zájmem o sex a celkovým úbytkem energie. Množství TST vrcholí během dospívání a od 30 roku života průběžně klesá .. a klesá. A proto? OTUŽUJTE SE!
– Vyplavuje endorfiny – hormony štěstí a dobré nálady a cytokíny– látky důležité pro vnitro-buněčnou komunikaci, regeneraci tkáně a kontrolu imunity.
– Při pobytu ve studené vodě o teplotě 7-10 stupňů po dobu 2-4 minut dochází ke zlepšení regeneračních procesů těla až o 30%.
Tip:
1) Začněte vlažnou sprchou a postupně přidávejte. Časem se dopracujete třeba až k plavání v zamrzlém rybníku.
2) Nebojujte s chladem, ale přijměte ho s radostí. Nevyvolávejte si při otužování negativní emoce, ty opět vyplavují negativní hormony. Nastavte si mysl tak, že se vyloženě na chlad těšíte, vnímejte ho jako dar, odměnu, přijímejte ho s radostí.
3) Vyměňte komentáře typu: „Já to nechci, nezvládnu to, je to strašně ledové, ach bože už zase“ za „Já se na to hrozně těšil, teď to dám jak nic, teplota je výborná – mohlo by to být studenější, lásko – hrozně jsem se těšil, až budeme zase spolu“ vymyslete si cokoliv, pomůže vám to zvládnout chlad a vyplavíte o to víc dobrých hormonů.
Autor článku: Rage fitness