Zcela jistě jste už někdy viděli kulturistu, který má "vanu" a na té "vaně" vypracované břišní svaly. Tyto svaly jsou nepochybně silné, neboť objem svalů tohoto six packu o síle přesvědčivě vypovídá. Silný však neznamená funkční a silný neznamená štíhlý. Chceme-li mít štíhlý pas, je třeba pro to něco udělat. Nemá cenu zkoušet psát Ježíškovi, budeme prostě muset makat. Následující text má přinést návod, které cviky jsou bezpečné, které jsou s určitými výhradami možné a které jsou naprosto nemožné.
Procleno přísným fyzioterapeutickým okem (zejména tím levým). Co budeme posilovat? Cvičit nebudeme jednotlivé svaly, ale stabilizaci, souhru a komplexní pohyby. Při všech cvicích budeme cvičit vždy více než jeden sval. Anatomií příliš zdržovat nebudeme, snad jen, že břišní svaly jsou v několika vrstvách – úplně nahoře jej již zmiňovaný six pack (přímé břišní svaly), vedle jsou šikmé svaly vnější (směr svalových vláken je, jako když dáváte ruku do kapsy), pod nimi šikmé svaly vnitřní (směr vláken je kolmý na svaly předchozí) a úplně vespod je příčný sval břišní (ten má vlákna kolmá pro změnu na sval přímý).
Tím posledním začneme, protože i když by jeho zapojení mělo být přítomno prakticky u všech pohybů, možná vám z počátku nepůjde ani aktivovat. Takový zapomenutý chudáček to je. Představte si ho jako speciální pás, který nosí (v textu výše zmiňovaní) kluci od činek – jen se pod ním tolik nepotíte. Tajemství příčného svalu břišního (Poznámka pro anatomické nadšence – jedná se o musculus transversus abdominis). Lehká kontrakce by měla být přítomna prakticky u všech pohybů včetně posilování povrchových břišních svalů.
Jak ho aktivovat?
Vleže na zádech s pokrčenými koleny nebo vsedě. Palce odtáhněte od ukazováčků a oblouk, který takto vznikne, zatlačte do měkké části trupu mezi posledním žebrem a kostí pánevní (prostě palec je na zádech a prsty na stěně břišní). Zkuste ruce vytlačit ven. Že to nejde? Pořád tlačte rukama směrem k sobě a zkuste zakašlat (nebo se zasmát) – cítili jste to? To je to, co byste měli být schopni aktivovat bez pomocného (kašlacího/smějícího) mechanismu. Za předpokladu, že příčný sval břišní je sval příčně pruhovaný (což opravdu je), proč byste neměli být schopni ho aktivovat? A ne jen trošku, ale v určité kvalitě a síle (a obě strany stejně silně a obě strany by se měly aktivovat naráz). Cvičíme několikrát denně (lze v sedě, jak již bylo zmíněno, i ve stoje, tedy to cvičit několikrát denně lze). A po čase už nebudete potřebovat ani kontrolu rukama. Všechny cviky je třeba cvičit technicky správně, proto je velice těžké stanovit počet opakování. Záleží, kolik cviků si do sestavy zvolíte, a také, jaký je váš výchozí stav. Obecně se doporučuje 10 opakování ve třech sériích, ale je to přísně individuální.
Kvalita budiž vaší mantrou!
Napsal: Ondřej Oláh
Pokud potřebujete poradit ohledně TRÉNINKU a nebo Vaší STRAVY, napište nám na e-mail isport365cz@gmail.com. Náš tréninkový a výživový poradce Ondřej Oláh Vám poskytne rady jakéhokoliv typu. Může též pro Vás sestavit jídelníček či tréninkový plán.