Exhibice - Divize Sever vs. Zbytek světa
Foto: Beáta Mašková

Fantastická show největších českých plaveckých hvězd!

Exhibice - Divize Sever vs. Zbytek světa

Již tradičně byla součástí Velké ceny Chomutova také plavecká exhibice plná českých plaveckých hvězd. Podruhé se plavalo formátem Divize Sever proti Zbytku světa. Členy týmů byli mj. také olympionici Baumrtová, Svěcená, Moravčíková, Seemanová a Janeček. Unikátní štafetu PRO-AM poprvé ovládla firma Trading BR!

Když se v letech 2012 - 2013 uzavřely chomutovské městské lázně a otevřel se nový Aquasvět, hrál si předseda TJ Slávie Chomutov Radek Šilhan s velkou myšlenkou. Tou myšlenkou bylo uspořádat v rámci závodů velkolepou exhibiční show, a také přiblížit plavání firmám v okolí. A přišel s tímto návrhem, v bazénu se odehraje určitý druh exhibice největších plaveckých hvězd, poté oslovené firmy draftují dva plavce (jednoho muže a jednu ženu), doplní tým dvěma zástupci a nastoupí ke štafetě PRO-AM (profesionálové - amatéři). A nápad se ujal. Hned v prvním roce se těšil obrovskému zájmu, vždyť na tribunách nezůstalo jediné volné místo. I u plavců si tato exhibice získala velkou prestiž. Koncepce se od té doby několikrát změnila, v základu ale zůstala stejná = exhibiční show + štafeta PRO-AM.

V posledních dvou letech se exhibice vykrystalizovala do podoby jakéhosi duelu v bazénu. Nastupují proti sobě dva týmy - Divize Sever, za kterou startují ti nejlepší plavci ze Severních Čech a Zbytek světa, který reprezentují vybraní plavci z ostatních koutů ČR. Při světelné show pak plavci závodí tzv. head-to-head, vždy jeden zástupce z každého týmu. Závodí se na 50m tratích motýl, znak, prsa, kraul vždy ženy a muži zvlášť. Následuje štafeta na 8x50PZ (2x M, 2xZ, 2xP, 2xK). To, že dané klání je pro plavce opravdu prestižní, dokazují také soupisky obou týmů. Na startu letos stálo celkem 14 českých reprezentantů - Baumrtová, Svěcená, Moravčíková, Seemanová, Kolářová, Janeček, Havránek, Ludvík, Šefl, Bartůněk, Franta, Muselová, Elhenická a Javorková!

Exhibice - Divize Sever vs. Zbytek světa Zdroj: Beáta Mašková

Za jednotlivá vítězství získavají plavci body pro svůj tým a nedají si nic zadarmo, vždyť často plavou na hranici osobních rekordů a předvádějí v bazénu fantastické výkony! Jedná se ale o exhibiční show, takže ani o "fórky" není nouze. Loni se Tomáš Havránek postavil na start ve slavných boratkách. Letos zase nastoupil tým Divize Sever v již zakázaných celotělových plavkách. Problém ale byl, že téměř po 10 letech nepoužívání plavky nevydržely a většině plavců popraskaly přímo na těle!

V letošní exhibici zaválela Divize Sever v poměru 23:2, její plavci tedy byly pro firmy o něco dražší, ale výběr těchto plavců se rozhodně vyplatil. Štafetu PRO-AM na 2x100 + 2x50 metrů ovládla totiž firma Trading BR, jejíž barvy hájili Lucie Svěcená a David Urban, oba členové Divize Sever (SK Jazzmani Žatec)! Tak skončila exhibice letos, ale v příštím roce může být zase všechno jinak. Co si pro fanoušky připraví plavci a organizátoři? To můžeme jen odhadovat, určitě to ale opět bude velkolepé! Minimálně stejně jako to bylo letos, však posuďte sami!

657 0