Čeští baseballisté
Foto: www.facebook.com/baseballczech

Vyšlou Češi na olympiádu rekordní počet družstev? Zatím se to jeví velmi reálně

Čeští baseballisté

Na olympiádu do Ria nevyslala Česká republika ani jeden tým do soutěže družstev napříč všemi odvětvími. To se ale na hrách v Tokyu může změnit. Naše mála země nyní usiluje o to, aby vyslala na hry pod pěti kruhy rekordní počet zastoupení v týmových sportech a možná i rekordní výpravu.

Mnohá česká družstva promlouvají do médií, že kvalifikaci na OH 2020 podřídí téměř vše. Což je krásné poslouchat. Sledujte s námi průběh olympijské kvalifikace a třeba se dočkáme magické hranice 150 členné výpravy sportovců. 

Velkým motivátorem je zajisté také poslední olympiáda v Tokyu v roce 1964, kde uspěla i legendární česká gymnastka Věra Čáslavská. Mimo jiné si odtud československá výprava odvezla také fotbalové stříbro a volejbalový bronz. Obojí v mužském podání. Naváže na ně některý ze současných týmů příští rok?

Článek Kvalifikace Tokyo 2020 - Baseball Kvalifikace Tokyo 2020 - Baseball Poté, co jeden z nejpopulárnějších sportů ve Spojených Státech vypadl z olympijského programu po hrách v Pekingu, se opět vrací na scénu. A není vůbec divu, že tomu bude v olympijském Tokyu, jelikož právě japonští baseballisté jsou v tomto pálkovém sportu silní. Jak to však vypadá s šancemi českých reprezentantů? BASEBALL

Čeští baseballisté sílí. Stále více se prosazují v zahraničí, zejména ve Spojených státech. Mnozí asi slyšeli příběh Martina Červenky, který se snaží prosadit do zámořské MLB. Není zdaleka jediným, kdo je úspěšný za mořem. Díky popularizaci baseballu v České republice a úspěchům Čechů v zahraničí by se mohlo blýskat na lepší časy i v rámci reprezentace. Díky skvělému pátému místu na ME 2016 se probojovali čeští muži do africko-evropské olympijské kvalifikace, která se bude konat letos na podzim v Itálii a na hry se kvalifikuje pouze vítěz. V případě neúspěchu by měli mít Češi ještě šanci na závěrečné světové kvalifikaci. 

SOFTBALL

Možná ještě větší naděje než muži, živí ženy. Dávají svému olympijskému snu opravdu všechno. Vždyť před dvěma lety skončily na ME čtvrté a na dvou předchozích šampionátech braly bronz. A nyní se cítí ještě silnější a ne pouze kvůli tomu, že budou hrát ME na domácí půdě. Myslí na medaili, ale také na postup do evropské olympijské kvalifikace, kam se dostane nejlepší šestka z ME. Z kvalifikace pak postoupí na olympiádu opět pouze vítěz. A Češky si věří. Budeme mít poprvé v historii na OH softballový tým?

SYNCHRONIZOVANÉ PLAVÁNÍ

Po odchodu Soňy Bernardové do sportovního důchodu vyrůstají v Česku mladé nadějné synchronizované plavkyně. Po delší době můžeme vídět na vrcholných akcích také české ženské družstvo. Kvalifikační klíč je však náročný. Z letošního MS se nominuje pouze dvojice. Celkový počet deseti týmů vzejde z různých kvalifikačních klání. Češky budou mít možnost na European Champions Cup 2019 odkud se kvalifikuje jediný tým a nebo 2020 v lednu v kolumbijské Bogotě, kde se uskuteční závěrečná kvalifikace, ze které vzejdou tři účastníci her. 

Článek Kvalifikace Tokyo 2020 - Basketbal Kvalifikace Tokyo 2020 - Basketbal České republika má po delší době možnost kvalifikovat na olympijské hry více než jeden basketbalový tým. Dříve vynikaly ženy, díky kterým mívalo Česko pravidelně zastoupení v týmových sportech. V Riu jsme však vyšli naprázdno. Dostane Česko i díky basketbalu alespoň dva týmy na hry do Tokya? BASKETBAL

Ženský basketbal prochází již pár let generační obměnou. Znovu se však začalo blýskat na lepší časy a české ženy by se na olympiádu, po absenci v Riu, mohly probojoval. Když letos skončí na evropském šampionátu do šestého místa, dostanou se do olympijské kvalifikace, která by nemusela být tolik náročná. Každého turnaje se totiž zúčastní 4 týmy a rovnou dvojice postoupí na OH.

Velkou naději živí také muži. Po celých 37 letech se naše země probojovala pod vedením trenéra Ginzburga na světový šampionát a v čínské Shanghai se mimo jiné utkají i s hvězdným Dream Teamem ze Spojených Států. Na šampionátu však musí skončit nejhůře na 2. místě mezi Evropany, což bude nesmírně náročný úkol. Povede se?

Reprezentanti v trojkovém basketbalu to budou mít také velmi složité. Některé zdroje uvádí, že by se na hry do Tokya měly podívat pouze země, které nebudou mít zajištěnou účast v basketbalu pětkovém. Je to ale neoficiální informace. Žebříček nebo olympijský kvalifikační turnaj by mohl poslat náš tým na olympiádu. Účastníků mezi oběma pohlavími však bude pouze osm. 

Článek Kvalifikace Tokyo 2020 - Pozemní hokej Kvalifikace Tokyo 2020 - Pozemní hokej V minulosti už Česko, respektive Československo, zaznamenalo úspěch na Olympijských hrách, a sice v roce 1980 díky stříbrným medailím ženského týmu. Avšak od té doby se žádné výraznější úspěchy nedostavily. V kvalifikaci bojovali Češi před hrami v Londýně, ale neklaplo to. Povede se po dlouhé době dostat český pozemní hokej na hry pod pěti kruhy? POZEMNÍ HOKEJ

Ohromnou šanci kvalifikovat se měla česká reprezentace v roce 2012, kdy nechybělo moc. Ani Tokyo se však nejeví nereálně. O něco lépe si vedou ženy a pokud postoupí z Hockey Series Final do olympijské kvalifikace, mohly by v ní dostat příznivý los. Muži aktuálně musí spoléhat na jedinou variantu, a sice postup do olympijské kvalifikace na základě žebříčku, ve kterém se však musí zlepšit. 

RAGBY

Země se zprvu dostanou na OH na základě umístění ve World Cup Series, kam se bohužel Češi ani Češky neprobojovali. Bude tak záležet, zda se objeví v evropském a nebo závěrečném olympijském kvalifikačním turnaji, na který zatím podmínky kvalifikace zveřejněny do jisté míry nebyly. 

VOLEJBAL

Zatímco mužští zástupci se do interkontinentální kvalifikace na základě žebříčku neprobojovali, ženy ano. Díky 24. pozici v pořadí byly nalosovány do skupiny, která se odehraje v čínském městě Ningbo a bude mít jasného favorita v podobě domácích Číňanek, olympijských šampionek z Ria. Na hry půjde pouze vítěz. Další možnost bude zabojovat v kontinentální kvalifikaci, kde dostanou šanci také muži. 

Ve volejbale plážovém jsou vyhlídky mnohem pestřejší. Českým jedničkám Markétě Nausch Slukové s Barborou Hermannovou by zřejmě kvalifikaci uniknout neměla. O tu bojuje také stále zlepšující se dvojice Perušic se Schweinerem mezi muži. Mezi ženami by ještě české jedničky mohly doplnit Michaela Kvapilová s novou parťačkou Michaelou Kubíčkovou nebo případně Martina Bonnerová se jmenovkyní Maixnerovou. 

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA

Že by českým gymnastickým legendám konečně rostly nástupkyně, které by mohly bojoval na velkých akcích o příčky nejvyšší? Možná ano. A to zejména v ženské gymnastice. Nejen mezi jednotlivci, ale i v týmech. Ženské družstvo prokázalo vzestupnou tendenci výkonů jak v loňském, tak i letošním roce. Na MS 2018 obsadily 24. místo a od té doby již udělaly pořádný kus práce. Letos je bude čekat úkol nelehký. Skončit na MS nejhůře na 10. místě. Muži se budou ještě muset o svůj start v týmech na MS poprat. Jiná možnost kvalifikace družstva na olympiádu již poté nebude. 

VE KTERÝCH SPORTECH SE JIŽ ZAVŘELY DVEŘE?

K překvapení všech to je fotbal. Česká lvíčata se neprobojovala na EURO, což jim definitivně zavřelo vrátka k tomu, aby se po 20 letech vrátili na olympiádu. Stejný osud potkal také české ženy, které potřebovaly k možné kvalifikaci na OH jako stěžejní bod postup na světový šampionát 2019. 

436 0