Pozemní hokej - Ilustrační obrázek
Foto: Facebook - Český svaz pozemního hokeje

Kvalifikace Tokyo 2020 - Pozemní hokej

Pozemní hokej - Ilustrační obrázek

V minulosti už Česko, respektive Československo, zaznamenalo úspěch na Olympijských hrách, a sice v roce 1980 díky stříbrným medailím ženského týmu. Avšak od té doby se žádné výraznější úspěchy nedostavily. V kvalifikaci bojovali Češi před hrami v Londýně, ale neklaplo to. Povede se po dlouhé době dostat český pozemní hokej na hry pod pěti kruhy?

Byl by to obrovský úspěch, kdyby se český pozemní hokej dokázal dostat zpět na olympijské hry. A to i přesto, že v posledních letech zájem o tento sport na českém území spíše upadá. Šance kvalifikovat se je, ovšem proces bude velmi náročný. 

Mužský turnaj

Na turnaji se představí celkem 12 družstev, která se kvalifikují buď z kontinentálních šampionátů, případně z olympijských kvalifikačních turnajů.

Česko se určitě nekvalifikuje z evropského šampionátu, kam se neprobojovalo. Cesta bohužel nepovede ani přes jiné turnaje, kam se bohužel Češi také nekvalifikovali. Jediná cesta, která by mohla dostat český tým do kvalifikace o Olympijské hry, je umístění v žebříčku FIH, ze kterého se kvalifikuje čtveřice týmů, jenž se ještě nekvalifikovala ani na OH, ani do kvalifikačních turnajů. Rok 2018 končili Češi v žebříčku na 28. pozici a k možnosti startu v olympijské kvalifikaci se musí během roku 2019 určitě zlepšit. Pořadí žebříčku pro postup do olympijské kvalifikace se totiž počítá k 20. září 2019. V redukovaném pořadí z něj postoupí do olympijských kvalifikačních turnajů pouze čtveřice týmů. 

Olympijských kvalifikačních turnajů se zúčastní celkem 14 mužstev, z nichž rovnou sedm se probojuje na hry do Tokya. 

Postup na ME 2019 Výsledek obrázku pro red cross
Postup do FIH Pro League Výsledek obrázku pro red cross
Postup do Hockey Series Final Výsledek obrázku pro red cross
Postup na OH kval. z FIH Ranking Výsledek obrázku pro questionmark
Vítězství v kvalifikačním turnaji Výsledek obrázku pro questionmark
Postup na LOH 2020 Výsledek obrázku pro questionmark

Ženský turnaj

Český ženský národní tým má proti mužům nejen vyšší šanci se kvalifikovat, ale rovnou dvojnásobnou. Zúčastní se totiž turnaje Hockey Series Final v Dublinu, kde se představí celkem 7 družstev a do olympijské kvalifikace postoupí dvojice dosud nekvalifikovaných států. Druhou možností bude stejně jako v případě mužů, Žebříček FIH, ze kterého se nominuje opět čtveřice týmů. Český tým navíc končil rok 2018 na mnohem slibnější 19. pozici, která by mohla start v OH kvalifikaci těsně zajistit. 

Stejně jak mužům, tak i ženám se pro postup na olympijské kvalifikace počítá žebříček vydaný 20. září 2019 a postoupí z něj čtveřice dosud nekvalifikovaných týmů. Olympijských kvalifikačních turnajů se zúčastní stejně jako v mužském turnaji 14 týmů a díky vítězství Japonska na Asijských hrách nebude postupovat šestice, ale rovnou sedmička družstev. 

Postup na ME 2019 Výsledek obrázku pro red cross
Postup do Hockey Series Final Výsledek obrázku pro green thick
Postup do OH kval. z HSF  Výsledek obrázku pro questionmark
Postup do OH kval. z FIH Ranking Výsledek obrázku pro questionmark
Postup na LOH 2020 Výsledek obrázku pro questionmark
368 0