Dominik Kubalík na první tréninku českého národního týmu na Korea University
Foto: Jan Linha

ZOH 2018: Ambice týmů na ZOH 2018. Jak dopadne mužský hokejový olympijský turnaj

Dominik Kubalík na první tréninku českého národního týmu na Korea University

Již zítra startuje mužský hokejový olympijský turnaj. Ve středu čtrnáctého února se odehrají dva duely v rámci skupiny B, ve které se nejdříve střetne Slovensko s Olympijským výběrem Ruska a Američané se Slovinskem. Pojďme si společně projít ambice a reálné šance všech týmů, které se zúčastní ZOH 2018.

JIŽNÍ KOREA

Pochopitelně začínáme domácím týmem. V ženském hokejovém mužstvu můžeme nalézt hráčky Severní i Jižní Koreje, ale v mužském týmu ke sjednocení nedojde. Největšími úspěchy hokejistů Jižní Koreje je postup do elitní skupiny MS 2018, které se koná v Dánsku. V minulém roce obsadili druhé postupové místo na MS 1. A divizi. Dále účinkování na ZOH 2018, což je pro pořádající zemi samozřejmostí. Před ZOH 2018 se zúčastnili Channel One Cupu, kde odehráli zápasy proti Kanadě, Finsku či Švédsku. Největší osobností týmu je Bryan Young. Na Zimních olympijských hrách své zápasy sehrají ve skupině A, kde na ně čeká silná trojice (Česká republika, Kanada a Švýcarsko).

Dres ZOH 2018 - Korea 1 Zdroj: www.instagram.com/iihfhockey/

ČESKÁ REPUBLIKA

Češi na letošních ZOH obhajují šestou příčku, když je ve čtvrtfinále v Soči vyřadili Američané (2:5). Jejich největší motivace je myšlenka, která se odehrála přesně před dvaceti lety, kdy Česká republika v Naganu vybojovala zlaté medaile. Nejenom, že je to přesně dvacet let, ale také je tu jeden důležitý fakt. V roce 1998 jsme měli skvělé hráče, kteří působili v NHL a byl to první olympijský turnaj, na který mohli právě přijet všechny hvězdy z NHL, čehož Češi využili, jak nejlíp mohli. Letos je to přesně naopak. Česká republika tolik skvělých hráčů v NHL nemá. Jejich silnější stránka je v Evropě a tím pádem by opět mohli mít menší výhodu, protože letos na ZOH nemohou jet hráči z NHL. Věříme, že naši borci do toho dají maximum svých sil a především srdíčko. Na zlatou medaili to zřejmě nebude, ale tipujeme bronz.

Dres ZOH 2018 - Česká republika 1 Zdroj: www.instagram.com/iihfhockey/

SLOVENSKO

Naši východní sousedé byli zařazeni do skupiny B, kde společně s nimi jsou Američané, Slovinci a sportovci z Ruska. První duel na Zimních olympijských hrách odehrají již zítra tj. 14. 2. 2018, kdy se právě střetnou OAR. Určitě budou chtít předvést lepší výkon, než na minulých hrách, kdy skončili na jedenáctém místě s jedním bodem. Pokud však budou chtít uspět, musí do každého utkání jít na 100%, jelikož nemají co ztratit, ale spíše získat. Především budou vzpomínat na hry, které se konaly v roce 2010, kdy skončili na krásném čtvrtém místě.

Dres ZOH 2018 - Slovensko 1 Zdroj: www.instagram.com/iihfhockey/

NORSKO

Ještě hůř než Slovensko na minulých Olympijských hrách skončili Norové, kteří obsadili poslední dvanáctou příčku s nulovým počtem bodů. I tak by mohli překvapit, jelikož mají celkem zkušený kádr a pokud je soupeř podcení, mohli by pomýšlet na postup, alespoň do čtvrtfinále. Považujeme je za černého koně olympijského turnaje. V nominaci nechybí litvínovský SØrvik a sparťanský Reichenberg. Na letošním olympijském turnaji sehrají zápasy proti Finsku, Německu a Švédsku.

SLOVINSKO

Dalším týmem, tzv. outsiderem, je Slovinsko, které na ZOH 2018 odehraje své zápasy ve skupině B, kde je čeká Slovensko, USA a Rusové (neboli olympijští atleti z Ruska). Na minulých hrách se Slovinci dokázali probojovat až do čtvrtfinále. Jistě by tento postup chtěli zopakovat, ale po hrůzostrašném výkonu v minulém roce na MS, kdy sestoupili do nižší divize to bude těžké. Tudíž nijak nepočítáme s tím, že by svůj výkon dokázali zopakovat z her, které se konaly v ruské Soči. V týmu nalezneme pět hráčů z českých lig, čtyři hráče z WSM ligy a jednoho hráče z TELH.

Dres ZOH 2018 - Slovinsko 1 Zdroj: www.instagram.com/iihfhockey/

NĚMECKO

Dalším zástupcem skupiny C je Německo, které by mohlo potrápit nejednoho soupeře, ale tým je složen jen z hráčů německé hokejové DEL ligy. Nejzkušenějším hráčem je Marcel Goc, na kterého nejen trenér spoléhá. V týmu najdeme Matthiase Plachtu, který se takřka pravidelně objevuje v německém týmu na mistrovství světa. Ve skupině C je čeká trojice severských států (Finsko, Švédsko a Norsko), nebudou to mít vůbec lehké.

ŠVÝCARSKO

Dále si představíme dalšího člena české skupiny, tím je Švýcarsko, které v posledních letech předvádí opravdu skvělý hokej a člověk nikdy neví, čím na dalším turnaji překvapí. Jejich největším úspěchem je z roku 2013 na Mistrovství světa, kdy se dokázali probojovat až do finále, ve kterém podlehli Švédsku a získali tak stříbrné medaile. Na minulých ZOH skončili až na deváté pozici. Žádný tým by je ve skupině neměl podcenit, ale je jisté že na čtvrtfinále pomýšlejí a budou se tam chtít dostat za jakoukoliv cenu.

Dres ZOH 2018 - Švýcarsko Zdroj: www.instagram.com/iihfhockey/

Článek ZOH 2018: Kompletní servis soupisek všech 12 národních mužstev ZOH 2018: Kompletní servis soupisek všech 12 národních mužstev Pojďme se společně podívat na to, v jakém složení pojede na Zimní olympijské hry 2018 všech dvanáct národních týmů (Česká republika, Slovensko, Kanada, USA, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Německo, Norsko, Slovinsko, Jižní Korea či Rusko - olympijští sportovci). FINSKO

Obhájci bronzových medailí z her Soči, odehrají své zápasy ve skupině C, kde je čeká dvojice severských kolegů (Švédsko, Norsko) a Německo. Pokud nepodcení ostatní týmy, měli by ze skupiny postoupit z prvního či druhého místa. Jejich ambice jsou vysoké a minimálně chtějí obhájit bronzové medaile, ale jsou také adepti i na zisk zlatého kovu.

ŠVÉDSKO

Dalším týmem, který odehraje ve skupině C je Švédsko, ti budou obhajovat dokonce stříbrné medaile a opět jako Finsko, by ve skupině, pokud svého soupeře nepodcení, měli skončit na prvním či druhém místě. Právě mezi Švédskem a Finskem se bude podle nás rozhodovat, kdo vyhraje skupinu C. Taktéž jsou adepti na zisk cennějšího kovu, než je stříbrná medaile. Navíc v minulém roce ve finále Mistrovství světa porazili Kanadu a stali se mistry světa.

Článek ZOH: Hokejový turnaj klepe na dveře! ZOH: Hokejový turnaj klepe na dveře! Zimní olympijské hry zahájí 9. února 2018 slavnostní ceremoniál. Hokejistům začne jejich část turnaje pod pěti kruhy 14. února. Vítěze zlaté medaile pak budeme znát 25. února. OLYMPIJŠTÍ SPORTOVCI Z RUSKA

Oleg Znarok na ZOH 2018 nominoval především hráče CSKA Moskva a SKA Petrohrad, pouze dva hráči působí v jiném týmu. Tím je Sergej Mozjakin a Vasilij Košečkin, kteří oblékají dres týmu Metalurg Magnitogorsk. Největšími oporami ruského týmu je Dacjuk, Šipačov či Kovalčuk. Rusové odehrají zápasy ve skupině B, kde na ně čeká Slovensko, Slovinsko a USA. Na minulých hrách obsadili až pátou pozici, kterou letos budou chtít určitě vylepšit. Jejich cílem je zisk zlatých medailí.

USA

Další mužstvo, které patří do skupiny B je USA, které obhajuje nepopulární čtvrté místo, které však bude chtít minimálně obhájit. Vzhledem k tomu, že na Zimní olympijské hry 2018 nemohou jet hráči z NHL, nebudou mít Američané tak silné mužstvo, které mohli mít. Proto s nimi nijak nepočítáme, že by mohli vybojovat ten nejcennější kov. Podle nás opět skončí na čtvrtém místě. Do nominace se také dostal gólman Brandon Maxwell, který působí v české extralize, kde obléká dres středočeské Mladé Boleslavi.

Dres ZOH 2018 - USA 1 Zdroj: www.instagram.com/iihfhockey/

KANADA

Kanada je největším kandidátem na zisk olympijské zlaté medaile, které navíc obhajují ze Zimních olympijských her ze Soči. Mají však stejný příběh jako Američané. Vzhledem k neúčasti hráčů NHL na ZOH nevezou na hry tak silné mužstvo, které mohli mít. I tak hlavní trenér Willie Desjardins chce na turnaji uspět a přivézt ten nejcennější kov, který jde získat.

Dres ZOH 2018 - Kanada 1 Zdroj: www.instagram.com/iihfhockey/

TYPY NA UMÍSTĚNÍ TÝMŮ V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ

SKUPINA A

Pořadí  Tým
1 Kanada
2 Česko
3 Švýcarsko
4 Jižní Kora

SKUPINA B

Pořadí Tým
1. USA
2. OAR
3. Slovensko
4. Slovinsko

SKUPINA C

Pořadí Tým
1. Švédsko
2. Finsko
3. Norsko
4. Německo

TYPY NA TOP TŘI TÝMY

Pořadí Tým
1./zlato Švédsko
2./stříbro Kanada
3./bronz Česká republika

709 70