MSJ 2018 - Česko vs Švédsko

MSJ: Seveřané porazili Čechy dvoubrankovým rozdílem

Dnes v nočních hodinách Česká republika na mistrovství světa juniorů vyzvala výběr Švédska, jenž je favoritem na zisk cenného kovu. Utkání startovalo ve 22 hodin SEČ. Čechům se bohužel další překvapení zasadit nepodařilo a hráčům Tre Kronor podlehli 1:3. Jediný zásah českého týmu měl na svědomí Filip Zadina.

Úvodní buly vyhráli Češi, kteří se okamžitě vrhli do útočného pásma, ale dlouho v něm nezůstali. Naopak se puku zmocnili Švédové a obrátili hru na druhou stranu, kde založili útočnou akci. Škarek ji však zlikvidoval.

Češi se na začátku první třetiny dopustili faulu a tak si hráči Tre Kronor zahráli přesilovou hru, kterou po dobrých šancích nevyužili.

Jako první se do vedení dostali hráči Švédska. Ti se rychlým pohybem dostali do útočného pásma, kde Fjallby zajel za branku a zpětnou přihrávkou nahrál Davidssonovi, který jednoduše zakončil. Rozhodčí si nechali ještě celou situaci ověřit u videorozhodčího, protože v brankovišti stál ještě jeden hráč Švédska, ale tuto branku nakonec uznali.

Po obdržené brance si i Češi zahráli početní výhodu, kterou však také nevyužili.

Minutu před koncem úvodní třetiny se z další branky radovali švédští hráči, když si Pettersson vybruslil do levého kruhu pro vhazování, odkud vypálil střelu zápěstím, která zapadla do horního růžku Škarkovy branky. Švédsko využilo přesilovou hru a po dvaceti minutách vedlo 2:0.

Česká republika ve druhé třetině vyhrála úvodní vhazování a do útočného pásma se dostal Hájek, který prověřil pozornost švédského gólmana. Larssonova lapačka našla puk včas.

Švédové se na pár okamžiků dostali pod tlak a Češi švédského gólmana zásobovali několika ránami, ale nic z toho nebylo, Larsson byl pokaždé na svém místě a i nadále držel čisté konto.

V polovině utkání i nadále Češi svého soupeře tlačili do úzkých. Nejprve se do velké šance Zadina a poté Radim Šalda orazítkoval břevno, švédský gólman puk vůbec neviděl, jen slyšel, jak to za ním zadunělo.

V závěru druhé periody si Čeští mladíci zahráli přesilovou hru, kterou nakonec dokázali využít. Nečas skrz pásmo nahrál Zadinovi, který z první vystřelil, a jeho dělovka zapadla za záda švédského gólmana. Češi zaslouženě před koncem druhé třetiny snížili na rozdíl jediné branky.

Na začátku třetí třetiny Češi dostali přesilovou hru pět na tři, kterou bohužel nevyužili, i když několik slibných si vytvořili. Tato početní převaha, která zůstala nevyužita, byla pravděpodobně klíčovým momentem utkání. Kdyby se našemu výběru podařilo vyrovnat, utkání by nabralo úplně jiný směr.

Vzápětí si však i Švédové zahráli přesilovou hru, během které zavřeli české hráče do obranného pásma. Češi se dlouho drželi a rvali se jako lvi, ale nakonec se prosadil Nylander.

V závěru poslední periody se bohužel již českému výběru nepodařilo odpovědět na dvougólovou ztrátu a Švédům tak v poměrně vyrovnaném klání podlehli 1:3.

Branky a nahrávky: 6. Davidsson (Jonsson Fjällby, G. Gustafsson), 20. Pettersson (A. Nylander, Dahlin), 45. A. Nylander (Dahlin) – 40. Zadina (Nečas, Hájek)

Sestavy:

Švédsko: F. Larsson (Gustavsson) – Liljegren, Moverare (A), Dahlin, Brännström, G. Lindström, Sellgren, Högberg – Karlström, J. Boqvist, Andersson (C) – Pettersson, L. Lindström, A. Nylander (A) – Söderlund, Lundeström, Steen – Davidsson, G. Gustafsson, Jonsson Fjällby – Zetterlund

Česko: Škarek (Kořenář) – Hájek, Budík, F. Král (C), J. Galvas, Šalda, Vála – M. Zachar, Chytil, Safin – Nečas, Zadina, R. Pavlík (A) – M. Kaut, K. Reichel (A), Michnáč – Kurovský, Hrabík, Kodýtek

Autor: M. V.