Švédsko postupuje dál

MSJ: Prvními finalisty jsou Švédové, USA si zahraje o bronz

V prvním semifinálovém zápase na mistrovství světa do 20 let se proti sobě postavili hokejisté Švédska a USA. Lepším týmem nakonec byli Švédové, kteří dokázali zvítězit nad obhájcem titulu 4:2.

V brance USA se objevil Woll, na opačné straně trénér postavil Gustavssona. Úvodní buly tohoto střetnutí vhodil Thomas Thurmann, čtyřnásobný účastník SuperBowl. O zákrok večera se hned v osmé minutě postaral americký brankář Woll, který dokázal vychytat jasnou gólovou situaci z hole Nylandera.

Tuto situaci zkoumali ještě videorozhodčí, ale Woll zastavil puk betonem ještě na před brankovou čárou. Před koncem první třetiny měl velkou šanci Američan Anderson, jeho dorážka však těsně minula levou tyčku. Střely na branku byly po první dvacetiminutovce 8:5 ve prospěch domácího USA.

V polovině druhého dějství jel v ponechané výhodě sám na brankáře Švéd Ludestrom, ale Woll jej vychytal. O chvíli později se už ale Švédové radovali. Z přesilové hry se dokázal prosadit Pettersson, který z postoje na jedné noze prostřelil amerického brankáře do pravého horního růžku.

Po švédském gólu začaly Spojené státy více napadat. Po americké střele zůstal puk v brankovišti, ale nikdo jej za Gustavssona nedorazil. Poté chtěl Jones poslat puk do prázdné brány, ale švédský gólman vytasil zákrok betonem. Těsně před koncem devětatřicáté minuty měli Američané obrovskou šanci. Jeli tři na brankáře, zodpovědnost na sebe vzal Mittelstadt, ale jeho pokus pod beton Gustavssona úspěch neslavil. Střely po druhé třetiny byly 19:14 ve prospěch USA.

Poslední třetinu začali Američané přesilovkou, kterou ale nevyužili. V sedmačtyřicáté minutě se dostali Švédové do přečíslení dvou na jednoho, kterou využili. Andersson poslal puk na volného Karlströma, který počkal na přesun brankáře a poté jej zpátky vrátil na Anderssona, který už jen puk vsítil do prázdné brány.

O chvíli později to bylo již 3:0 pro hokejisty Tre kronor. Švédsko ujelo v oslabení do situace dvou na jednoho, kterou dokázalo využít. Autorem gólu byl Steen.

Američanům se nedařilo ani nadále. Akci jeden na jednoho parádně využil Jonsson a navýšil na 4:0. Po tomto góĺu USA střídalo brankáře. Wolla nahradil Oettinger. Spojené státy poté hrály přesilovou hru, kterou dokázaly využít. Střelcem gólu byl Bellows

Američtí hokejisté později snížili na rozdíl dvou branek. V mezikruží se k odraženému puku dostal Tkachuk. Gól padl v době, kdy hráli Američané bez brankáře. Po tomto gólu to zkoušeli opět, ale další branky se již domácí hokejisté nedočkali. Obhájce titulu tak končí v semifinále a zahraje si o bronz s horším z dvojice Kanada - Česko.

Nejlepšími hráči tohoto utkání byli vyhlášení za USA Josh Norris a ze strany Švédů Filip Gusstavsson.

ŠVÉDSKO: USA 4:2

Branky a nahrávky: 34. Pettersson (Nylander, Lindstrom), 47. Andersson (Karlström), 48. Steen, 49. Jonsson (Davidsson) - 52. Bellows (Yamamoto, Tkachuk), 57. Tkachuk (Anderson)

Sestavy týmů:

Švédsko: Gustavsson (F. Larsson) – Liljegren, Moverare (A), Dahlin, Brännström, G. Lindström, Sellgren, Högberg – Pettersson, A. Nylander (A), Andersson (C) – L. Lindström, Karlström, Zetterlund – Söderlund, Lundeström, Steen – G. Gustafsson, J. Boqvist, Jonsson Fjällby.

USA: Woll (Oettinger) – Fox (A), Samberg, R. Lindgren (A), Perunovich, Peeke, M. Anderson, Hughes – Poehling, Yamamoto, Bellows – B. Tkachuk, Mittelstadt, J. Anderson (C) – Norris, Harper, Jones – Brown, Tufte, Frederic.