Švédský trenér Wolfgang Pichler
Foto: wikipedie.org

Švédský biatlonový trenér nesmí kvůli dřívější spolupráci s Ruskem na olympiádu

Švédský trenér Wolfgang Pichler

Ruský doping organizovaný státem nemá dopad jen na Rusko. Trenér švédských biatlonistů Wolfgang Pichler nedostal akreditaci na Zimní olympijské hry v Pyeongchangu kvůli spolupráci s potrestanými sportovci a funkcionáři.

Nepříjemná situace nastala u švédské biatlonové reprezentace krátce před olympiádou v Pyeongchangu. Jejich trenér Wolfgang Pichler nedostal kvůli dřívějšímu kontaktu a spolupráci s jistými ruskými sportovkyněmi akreditaci na hry.

Pichler před příchodem ke Švédům trénoval ruské biatlonistky na domácí olympiádu. Pod jeho vedením se připravovaly Olga Vilukhinova, Yana Romanova a Olga Zaitseva a další ruské biatlonistky. Jmenované sportovkyně byly v nedávné době potrestány po vyšetřování vedeném panem Oswaldem a jeho komisí, a přišly tak o svá umístění a medaile (díky jejich diskvalifikaci dostane česká ženská štafeta dodatečně bronzové medaile). 

Kvůli státem organizovanému dopingu dostalo Rusko plošný zákaz zúčastnit se blížících se Her. Výjimky se dočkají jen někteří sportovci a sportovkyně, které projdou testy. Startovat pak budou neutrální vlajkou. Jenže to není vše. Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl potrestat i všechny další, kteří s obviněnými sportovci či funkcionáři spolupracovali. A Pichler jím byl.

Švédský olympijský výbor se sice za dvaašedesátiletého biatlonového trenéra postavil, ale uvedl, že i přes nesouhlas budou rozhodnutí MOV respektovat.

Wolfgang Pichler kromě Rusek v minulosti trénoval i legendární  Magdalenu Forsberg, Helenu Ekholm,  Annu-Carin Olofsson a  Björna Ferryho. Poté přešel k ruskému týmu, s nímž dosáhl na další úspěchy v podobě olympijských medailí ze Sochi. Po nich se ovšem Pichler znovu vrátil ke švédské reprezentaci, která pod ním zaznamenala zlepšení a stoupající výsledky.

101 0