Ruští biatlonisté ME
Foto: biathlonword.com

Šéf mezinárodní biatlonové federace Anders Besseberg stojí o účast Rusů na olympiádě v Pyeongchangu

Ruští biatlonisté ME

Předseda mezinárodní biatlonové federace Anders Besseberg dnes v rozhovoru pro ruský list Sport-Express prohlásil, že by rád viděl ruské biatlonisty na olympiádě a že bez nich by olympiáda nebyla úplná.

Samozřejmě bych rád viděl ruské biatlonisty na olympijských hrách. Patří k nejlepším na světě a vždycky chcete, aby byli na startu všichni nejsilnější. Ať už jde o Světový pohár, mistrovství světa nebo olympiádu," prohlásil Besseberg pro ruský deník.

Podle něj by ruští závodníci neměli na startu blížící se olympiády chybět. „I sami závodníci se chtějí utkávat s těmi nejlepšími soupeři. Když někdo nepřijede, vítězi pak zůstává určitá nepříjemná pachuť. Mohu vám zaručit, že absolutně všichni ruští sportovci, kteří soutěží v mezinárodních soutěžích, sleduje naše federace a pravidelně absolvují dopingové testy," uvedl Besseberg dále. 

O tom zda budou moci biatlonisté z Ruska soutěžit na olympiádě rozhodne Mezinárodní olympijský výbor na začátku prosince, konkrétně 5. prosince. Podle Světové antidopingové agentury však Rusové neučinili dostatečné kroky k nápravě celé situace.

Článek Veselý uložil olympijskou medaili k babičce. Zápasník Švec a biatlonistky stále čekají Veselý uložil olympijskou medaili k babičce. Zápasník Švec a biatlonistky stále čekají Měl ceremoniál. I když se to nedá srovnat s tím olympijským, obdržel český oštěpař Vítězslav Veselý olympijský bronz z Londýna 2012 před zaplněnými tribunami na vítkovickém stadiónu v rámci pořádání Zlaté Tretry. Co ale další? Marek Švec a české biatlonistky jsou stále na čekané. A Bauer s Neumannovou?  V minulé sezóně čelil Besseberg ostré kritice z řad závodníků i funkcionářů ostatních národů, že nebere kauzu ruské dopingové aféry dostatečně vážně a v jejím řešením postupuje dost laxně. Nespokojenost projevili i čeští sportovci - Gabriela Koukalová během předávání malého křišťalového glóbu opakovaně odmítla Bessebergovi podat ruku. „Rozhodně šlo o úmysl. Ten člověk už tam nemá dávno co dělat. Kdyby měl sebereflexi, tak už tam dávno není. Tomu už nejde o sportovce kolem, o naše práva, ani o to, abychom měli nejlepší podmínky. Jde mu výhradně o sebe a to je všechno, co ho zajímá. S tím nemohu souhlasit, proto jsem mu tu ruku nepodala," uvedla tehdy Koukalová. Nejdříve se jejich ruce vůbec nedotkly, poté si Besseberg její ruku musel doslova ukrást. „Vytřeštil na mě oči, jestli si nedělám legraci a jestli to myslím vážně. Tak jsem se usmála a řekla mu "I am sorry."  Prostě vám ji nepodám." 

Podle loňské zprávy Světové antidopingové agentury se státem organizovaný doping týkal i biatlonu, kdy podle zprávy mělo v kauze figurovat třicet závodníků. Mezinárodní biatlonová federace v souvislosti s dopingovou kauzou požadovala na mimořádném kongresu konaném na nátlak závodníků v čele s Martinem Fourcadem, Lowellem Baileym a Michalem Šlesingrem před mistrovstvím světa v Hochfilzenu po Rusku vzdání se pořadatelství světového šampionátu v roce 2021 v Ťumeni, k čemuž ovšem nedošlo. Místo toho se ruští pořadatelé vzdali Světového poháru v biatlonu v Ťumeni a juniorského MS v Ostrovu.

Autor: Hana Řeháková
187 20