Český oštěpař Vítězslav Veselý
Foto: ASC Dukla

Veselý uložil olympijskou medaili k babičce. Zápasník Švec a biatlonistky stále čekají

Český oštěpař Vítězslav Veselý

Měl ceremoniál. I když se to nedá srovnat s tím olympijským, obdržel český oštěpař Vítězslav Veselý olympijský bronz z Londýna 2012 před zaplněnými tribunami na vítkovickém stadiónu v rámci pořádání Zlaté Tretry. Co ale další? Marek Švec a české biatlonistky jsou stále na čekané. A Bauer s Neumannovou?

V roce 2012 byl držitelem nejdelšího hodu roku a byl pasován do role největsího favorita na zisk olympijského titulu. To se nakonec nepotvrdilo. V kvalifikaci si dokonce vylepšil osobní výkon hodem za 88 metrů, ale v závodě se nemohl pořádně trefit. Zvítězil tak nečekaně Trinidaďan Keshorn Walcott, jenž předvedl o téměř 4 metry kratší hod, než Veselý v kvalifikaci.


Víťovi se nedařily odhody a výsledkem bylo čtvrté místo a slzy v očích. Jako velký favorit a nástupce Jana Železného odjel z Londýna bez medaile. Nakonec se ale spravedlnost obrátila v jeho prospěch. Nečekané stříbro si totiž odvezl Ukrajinec Oleksandr Pyatnitsya. Muž, který před OH, ani po OH nijak nevynikal, ale měl olympijský kov. Nakonec se ukázalo, že si během olympjského závodu pomohl nedovoleně a jeho medaile mu byla odebrána. 

Díky jeho diskvalifikaci se Veselý posunul na bronzovou příčku a v rámci letošní Zlaté tretry mu byla z rukou předsedy českého atletického svazu, Libora Varhaníka, oficiálně předána bronzová olympijská medaile z her 2012 v Londýně. Ovšem kromě Veselého se dá očekávat, že Česku budou přiděleny další dva bronzy. V dodatečný olympijský titul doufají také Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová.

Článek Rozhovor: Marek Švec získá dodatečný bronz z OH Pekingu Rozhovor: Marek Švec získá dodatečný bronz z OH Pekingu Až je toho dopingu příliš. Ovšem poslední dobou to hraje do karet českým sportovcům. Není tomu dlouho, co byl přiřčen bronz z OH v Londýně oštěpaři Vítězslavu Veselému. A nyní máme další bronzovou radost. Zápasník Marek Švec získá totiž dodatečný bronz z OH v Pekingu. Pro český zápas je to obrovský úspěch.  Podobně jako dříve pro Věru Cechlovou, tak nyní pro Víťu Veselého a věřme, že i v brzké době pro Marka Švece jsou dodatečné medaile obrovským zadostiučiněním a obrovskou odměnou za tvrdou práci. Testy totiž odhalily, že kazašský přemožitel Švece z her v Pekingu, Asset Mambetov, si pomohl zakázanými látkami a medaili musí vrátit. On toto však odmítá a medaili vrátit nechce. A tato situace komplikuje celý proces udělení cenného kovu českému zápasníkovi, který je nyní vedoucím čerpací stanice v Havlíčkově Brodě.

Další bronz by měl připadnout českým biatlonistkám. Česká čtveřice s Veronikou Vítkovou na závěrečném Článek Bývalá soupeřka NEUMANNOVÉ čelí obvinění z dopingu. Stane se Katka dvojnásobnou OLYMPIJSKOU VÍTĚZKOU? Bývalá soupeřka NEUMANNOVÉ čelí obvinění z dopingu. Stane se Katka dvojnásobnou OLYMPIJSKOU VÍTĚZKOU? Je tomu už 10 let. Všichni by si mysleli, že to je uzavřená záležitost, přetestování vzorků již neprobíhá a výsledky olympijských her se již měnit nebudou a jsou prohlášeny za oficiální. V tomto případě však může vše… úseku předvedla neuvěřitelnou jízdu a odměnou bylo čtvrté místo. I toto by se však mělo v brzké době změnit. Členky ruské štafety, která brala stříbro, Romanova a Vilukhina, měly údajně dopingový nález, i když to obě popírají. Pokud tento případ dospěje do zdárného konce, dočká se kvarteto Koukalová, Landová, Puskarčíková a Vítková dodatečných bronzových medailí z her v Sochi.

Na již pořádně dlouhé čekané jsou Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová. Soud totiž stále odkládá případy estonských běžců na lyžích Kristiny Smigun Vähi a Andruse Veerpala. Pokud totiž bude tato dvojice shledána vinou z her 2006 v italském Turíně, právě Bauerovi s Neumannovou přibudou na úkor Estonců olympijské tituly, kam by se posunuli ze současných stříbrných pozic. 

186 0