Petr Svoboda na HME 2015 v Praze
Foto: Facebook - Česká atletika

Dvacet jedna atletů má splněné limity pro účast na mistrovství světa. Přidají se další?

Petr Svoboda na HME 2015 v Praze

Do 23. července mohou čeští atleti plnit limity pro účast na mistrovství světa. V tuto chvíli soupiska českého týmu čítá jednadvacet jmen, dalších pět atletů splnilo B-limit, který jim ovšem účast na vrcholné akci tohoto roku zatím nezaručuje. Atleti s B-limitem budou čekat na případnou pozvánku od IAAF.

Ve sprinterských disciplínách zatím uspěli Pavel Maslák na čtyřstovce a na stejně dlouhé trati s překážkami Zuzana HejnováDenisou Rosolovou. Pokud by se chtěl do Londýna kvalifikovat český sprinter na nejkratší trati, musel by překonat Velebův sedm let starý český rekord 10,23, protože i B-limit má hodnotu o dvě setiny nižší. Nejlepší letošní výkony Veleby a Stromšíka nejsou od této hranice ale zas až tak vzdáleny. Veleba nejlépe doběhl v čase 10,28, Stromšík má letošní výkon o setinu horší. Pro jistotu účasti je však potřeba zaběhnout čas 10,12, což se pro české sprintery nejeví příliš nadějně. Na dvoustovce kraluje v české kotlině čtvrtkař Pavel Maslák, jenž zaostal za áčkovým limitem jen o dvě setiny, od dalších Čechů se atak nominačních kritérií příliš očekávat nedá. Na dvojnásobné trati je letos jasnou českou dvojkou Patrik Šorm, ale jeho výkon 46,21 z Dukla mítinku je také zatím poměrně vzdálený požadovanému času 45,50. Mezi ženami se vedoucím postavením v letošních tabulkách může na stovce i dvoustovce pochlubit Barbora Procházková, ale její časy jsou A-limitům poněkud vzdálené (11,50 – 11,26; 23,37 – 23,10), na B-limit by na stometrové trati potřebovala vylepšit svůj osobní rekord o celou desetinu. Na nejkratší trati s překážkami se útok na splnění limitu dá asi očekávat jen jeden, a to od Petra Svobody. Ten se v letošní sezoně měl představit poprvé až na Zlaté tretře. Po problémech s levou achilovkou ale nakonec svůj start musel opět odvolat.  Na trati 400 m překážek se ambicí na splnění B-limitu netají mladý bojovný Vít Müller, zatím mu však chybí 27 setin. Mezi ženami mají obě české hvězdy splněno, ostatní atletky jsou nominačním kritériím na hony vzdálené.

Pavel Maslák na MČR 2017 Zdroj: atletika.cz/ Eduard Erben

V běhu na 800 metrů alespoň po B-limitu pokukuje Jan Kubista, zatím mu chybí 33 setin. Na patnáctistovce splnil limit halový mistr Evropy z roku 2015 Jakub Holuša, B-limitu vyhověl Filip Sasínek. Bronzový medailista z letošního halového mistrovství Evropy by však chtěl překonat tvrdší kritérium a účast v Londýně si tak stoprocentně zajistit. Mezi ženami by se alespoň o B-limit mohla pokusit Kristiina Mäki nebo i Simona Vrzalová, která si na tretře výrazně vylepšila osobní maximum. Na stýplu při mistrovství Evropy družstev vyhověla B-limitu Lucie Sekanová a po závodě mluvila o tom, že odjíždí na soustředění a už nebude mít moc příležitostí na překonání obtížnějšího kritéria. Na pětikilometrové a desetikilometrové trati se nedá účast českých reprezentantů na mistrovství světa předpokládat.

Kvalifikační období pro disciplíny na silnici už skončilo. Vypsaným kritériím vyhověly pouze ženy - chodkyně Anežka Drahotová a maratonkyně Eva Vrabcová.

Ve výškařském sektoru se při mistrovství Evropy družstev přes požadovaných 194 centimetrů přenesla Michaela Hrubá. Lada Pejchalová by pro splnění B-limitu musela vyrovnat svůj osobní rekord z loňské sezony, nyní jí chybí tři centimetry. Jaroslav Bába na své nejúspěšnější sezony letos spíše jenom vzpomíná, a tak se zdá, že mužská výškařská soutěž v Londýně proběhne bez české účasti. Naopak v tyči bude mít Česká republika silné zastoupení. Limit splnili Jan Kudlička, Michal Balner, Romana Maláčová a Jiřina Ptáčníková. O A-limit se pokouší i juniorka Amálie Švábíková, která má ale alespoň splněné mírnější kritérium. V dálce se letos blýskl českým rekordem Radek Juška, jenž bude zřejmě jediným českým reprezentantem v horizontálních skocích.

Radost Michaely Hrubé na ME družstev 2017 Zdroj: atletika.cz/ Aleš Gräf

Asi nejvíc medailových adeptů vyšlou do Londýna vrhači. Třetí místo ve světových tabulkách stále drží českým rekordem 22,01 koulař Tomáš Staněk, o medaile budou chtít jistě bojovat i oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch. Staňka v soutěži doplní Ladislav Prášil, Špotákovou Nikola Ogrodníková. Blízko splnění slabšího kritéria je i Irena Šedivá. Mezi oštěpaři má B-limit splněný Jaroslav Jílek a Vítězslav Veselý, posunout letošní výkony o kousek dál by však kromě nich jistě chtěl i Petr Frydrych. K disku se poslední dobou vrací Jan Marcell, on i Marek Bárta by ale k překonání mírnějšího kritéria ale potřebovali přidat téměř čtyři metry. Mezi ženami by o limit mohla ještě zabojovat Eliška Staňková. Bronzový medailista z mistrovství světa 2013 Lukáš Melich letos startoval pouze jednou, kdy na Julisce o 17 centimetrů překonal sedmdesátimetrovou hranici. Na B-limit by však bylo potřeba poslat kladivo ještě téměř o čtyři a půl metru dál. B-limit má splněný Kateřina Šafránková, ale ta by chtěla svůj nejlepší letošní výkon 69,77 ještě vylepšit a překonat jednasedmdesátimetrovou hranici, která by jí s jistotou zajistila účast v Londýně.

Jakub Vadlejch při vítězném závodě na ME družstev 2017 Zdroj: atletika.cz/ Aleš Gräf

Ve vícebojích uspěla dle očekávání čtveřice Kateřina Cachová, Eliška Klučinová, Adam Sebastian Helcelet a Jiří Sýkora. Za B-limitem zaostal o tři body Marek Lukáš.

545 0