15.6. se na internetu objevila zpráva o zákazu gólových oslav na hřišti. Je tato situace opravdu tak kritická jak se zdá nebo jde jen o medializovanou bublinu?
Na jednom nejmenovaném florbalovém webu se objevila informace o zákazu gólových oslav v českých soutěžích. Tato zpráva vyvolala bouřlivé debaty v české florbalové veřejnosti. Nejedná se však o takový skandál jak se na první pohled může zdát.
První informací z které je třeba vycházet je ta, že od roku 2018 se diskutuje o změně pravidel. Jedná se hlavně o dvě věci. První záležitostí je užívání ochraných brýlí u hráčů mladších 17. let. S velkou pravděpodobností vejde toto pravidlo do praxe právě v roce 2018 a proto už nyní bylo zařazeno do předpisu soutěží českého florbalu. Hlavním cílem tohoto kroku je informovat oddíly o možné změně a šíření osvěty v českých florbalových kruzích.
Největším šokem pro florbalovou veřejnost je však "údajné" zavedení pravidla o zákazu gólových oslav. Toto pravidlo mělo vzniknout na základě loňského incidentu v zápase mezi Aligators a Gulliver, kdy hráč Aligators Kolaja zákeřnou hlavičkou poslal k zemi hráče, který přiběhl ze střídačky a slavil branku svého týmu. Pravdou však je, že o tomto pravidle se již diskutovalo před výše zmíněným incidentem a rovněž se hovoří spíše z pohledu rozhodčí. V současné době nemá sudí možnost umírňovat gólové oslavy hráčů jinak, než udělením trestu za nesportovní chování a právě tomu by měla tato formule zabránit a udělit rozhodčím větší pravomoci. Panika, která vypukla kolem tohoto zákazu je však zbytečná. V současné době se o této záležitosti mluví pouze ve spojistosti se Superligou, Národní ligou, Divizí a Extraligou žen, v mládežnických soutěžích se pak jedná o 1. KB ligu juniorů, 1. ligu dorostenců a 1. ligu juniorek.
Samotné předpisy pro soutěže pak vznikají v současné době. Tuto neděli se losují nejvyšší soutěžě, kterých se toto doporučení týká (jedná se pouze o doporučení a za porušení nelze udělit v zápase žádné tresty) a nejspíše proto tato kauza vyplavala na povrch. Nižší soutěže se ale losují v rozmezí jednoho až dvou týdnů a s největší pravděpodobností se zde toto doporučení neobjeví. Dle mého tudíž není důvod k panice a k zbytečnému lynčování českého florbalu nebo IFF. Jak se situace vyvine, uvidíme v několika následujících týdnech. Sám za sebe však můžu říct, že neočekávám zrušení spontánních oslav v krajských ligách nebo ligách dětí, které se sportu věnují mnohdy s větším zápalem než dospělí.