Hokej - retro dresy - Sparta vs Vítkovice

První půlka základní části nejvyšší hokejové soutěže v České republice je za námi a dnes, tj. 4. 12. 2016, začíná druhá polovina. Sparťané doma přivítali Vítkovice, Třinec Pardubice. Chomutov zajel na led Karlových Varů a Kometa na led Zlína. Indiáni doma hostili Liberec a Mountfield Mladou Boleslav. Olomoučtí kohouti vyzvali na souboj Litvínov.

Již po čtvrté hrají sparťané na začátku prosince výroční zápas, které připomíná založení klubu v prosinci 1903. Tentokrát oslavují 113 výročí a navíc celá Extraliga ledního hokeje oslavuje 80 let své existence. Proto Sparta oblékla retro dresy, které jsou celé černé a navíc na nich vyniká velké písmeno „S“. Zápas mezi pražskou Spartou a Vítkovicemi tak odstartoval měsíc oslav k 80. výročí od založení ligové soutěže u nás. Právě tyto dva celky se střetly v prvním kole československé ligy. Přesně 3. 1. 1937, tudíž před 80 lety a jedním dnem. Tento zápas skončil remízou 1:1. V úvodním ročníku celostátní ligové soutěže se hrálo celkem sedm kol, vítězem se stal klub LTC Praha a druhá skončila Sparta.

HC Sparta Praha 3:4pp HC Vítkovice Ridera

Pražané začali výroční utkání lépe a ve čtvrté minutě se dostali do vedení. Nádhernou kombinaci předvedl Jaroslav Hlinka s Petrem Vránou. Na přechodu modré čáry Hlinka nahrál Vránovi a dostali se tak do přečíslení 2 na 1. Vrána před gólmanem nahrál zpátky na Hlinku, který uklidil puk pod horní tyč. Posléze domácí dostali možnost si zahrát přesilovou hru, kterou však nevyužili, ale do šancí se naopak dostávali v oslabení Vítkovice. Veškeré šance pokryl Pöpperle. Sparta po dvaceti minutách vedla 1:0. Na začátku druhé třetiny se podařilo hostům vyrovnat na 1:1. Hosté si v útočném pásmu několikrát vyměnili puk a nakonec jedna přihrávka šla na modrou čáru, od které pálil Lukáš Klok, který přesně zamířil pod lapačku. Navíc gólman domácích měl zakrytý výhled, tak nemohl nijak reagovat. Posléze se hra přelévala ze strany na stranu. Ve dvacáté šesté minutě se znovu dostali do vedení domácí, kteří z ničeho vytvořili slibnou šanci. Za brankou Sparťané vybojovali kotouč a zpoza branky ho Cingel nahrával na najíždějícího Kudrnu, který skóroval. I Vítkovice dostaly příležitost si zahrát hru v početní převaze, ale jejich přesilové hry nejsou nijak silné. I přes to se jím podařilo stav vyrovnat na 2:2. Těsně po skončení přesilové hry, se Sparta nemohla ve svém obranném pásmu srovnat a kotouč vybojovali hosté, kteří prostřelili Pöpperleho. O tento druhý vyrovnávající gól se postaral Petr Kolouch. Pět minut před koncem druhé periody dostali domácí přesilovou hru, kterou nevyužili. Pár minut před koncem třetiny byl k vidění velmi zajímavý moment. Rostislav Olesz nahodil zajímavým stylem puk na branku Sparty. Pöpperlemu kotouč skotačil za zády a nakonec ho za zády chytil do lapačky. Po poradě s videorozhodčím byl gól uznán. Po čtyřiceti minutách Vítkovice vedly 3:2. Druhá třetina jednoznačně patřila hostům, jelikož se jím povedl obrat. Sparta se ve třetí třetině vzchopila a snažila se celou třetinu vyrovnat. Nakonec v závěru zápasu dostali domácí příležitost si zahrát přesilovou hru 5 na 3, která trvala celé dvě minuty. Tuto příležitost po minutě a pár vteřinách využili a vyrovnali na 3:3, přesilová hra však dále pokračovala 5 na 4. Zbytek přesilové hry nevyužili, ale vzápětí dostali další možnost si zahrát další početní výhodu. Za nerozhodného stavu utkání dospělo do prodloužení, ve kterém po 18 sekundách Vítkovice vstřelili dělovku od modré čáry a puk zapadl přesně do branky.

Branky a nahrávky: 4. J. Hlinka (P. Vrána), 26. Kudrna (Cingel, Uher), 58. P. Vrána (Mikuš, J. Hlinka) – 22. Klok (O. Roman, Kucsera), 32. Kolouch (D. Květoň, Vandas), 38. Olesz, 61. O. Roman

HC Oceláři Třinec 3:2pp HC Dynamo Pardubice

Třinec na svém ledě přivítal Pardubice. Do vedení se dostali hosté již ve třetí minutě, kdy se trefil Sýkora. O deset minut později se Třinečtí radovali z vyrovnaného gólu, ale netrvalo dlouho a Pardubice si vzali vedení zpět na svojí stranu. Oceláři nakonec utekli hrobníkovi z lopaty, jelikož v 55. minutě se Noskovi podařilo vyrovnat na 2:2. Utkání dospělo do prodloužení, ve kterém obrat dokončil již zmiňovaný Nosek. Pardubice si tak z třineckého ledu domů odvážejí jeden bod.

Branky a nahrávky: 13. Rákos (Roth, Dravecký), 55. Nosek (Marosz, Dravecký), 63. Nosek (Kreps, Hrňa) – 3. P. Sýkora (Tomášek, Hubáček), 15. Poulíček (P. Sýkora)

PSG Zlín 4:3 HC Kometa Brno

Čertovské derby se odehrálo ve Zlíně, kam zajela Kometa Brno. První třetina jednoznačně patřila domácímu Zlínu, který během třinácti minut vedl již 3:0. O góly se postaral Bukarts, Holík a Chytil. Tento jednoznačný výsledek domácí drželi až do 48. minuty, kdy Martin Erat snížil na 1:3. Netrvalo dlouho a skóre se ještě dvakrát měnilo. Při stavu 4:2 pro domácí se podařilo těsně před koncem zápasu snížit na konečných 4:3. Kometa aktuálně neprožívá dobré období, jelikož z posledních devíti vyhrála pouze dva zápasy.

Branky a nahrávky: 2. min Bukarts (Honejsek, Kubiš), 3. P. Holík (Bukarts), 13. Chytil (Kubiš, Gago), 52. Říčka (Marušák) - 48. M. Erat (Kvapil), 53. Zaťovič (V. Němec, F. Dvořák), 59. J. Káňa II (Vincour, V. Němec)

HC Energie Karlovy Vary 4:5nj Piráti Chomutov

Piráti zajeli na led Karlových Varů, ale začátek a celá první třetina se jim vůbec nevydařila. Po první třetině prohrávali 3:1. Ve druhé třetině se stále snažili snížit, ale gól jsme neviděli ani na jedné straně. Do třetí třetiny vstoupili skvělým stylem hosté, kteří během osmi minut vyrovnali na 3:3. Když už to vypadalo, že se půjde do prodloužení, vstřelil branku na 4:3 domácí obránce Dvořák. Utkání tímto výsledkem ovšem neskončilo, deset sekund před koncem totiž srovnal Juraj Valach. Za nerozhodného stavu 4:4 utkání dospělo do prodloužení, které však o vítězi nerozhodlo a následovaly samostatné nájezdy, ve kterých uspěl Chomutov.

Branky a nahrávky: 1. Tuominen (Mikulík, T. Rachůnek), 10. Harkabus (Gríger), 18. Stloukal (Kindl, Mullane), 60. Tomáš Dvořák (Skuhravý) - 16. Rutta (Skinner, Huml), 44. Sklenář (Rutta, Skokan), 48. Skokan (Sklenář, Mrázek), 60. Valach (Flemming, Tomica), rozh. náj. Kämpf

HC Škoda Plzeň 5:2 HC Bílí Tygři Liberec

Indiáni na domácím ledě předvedli velmi velké překvapení. První třetina žádný gól nenabídla. Bílé Tygry domácí ve druhé třetině přestříleli, kde v krátkém úseku nastříleli čtyři branky. Hosté předvedli jen dvě přesně trefy, ale na více se již nezmohli. Plzeň si tak na domácí půdě ponechala všechny tři body.

Branky a nahrávky: 22. Indrák (D. Sklenička), 24. D. Kubalík (Frühauf, Hrnka), 24. Stach (P. Kadlec, Indrák), 28. Vondráček (Pulpán), 59. D. Kubalík – 40. Bartovič (J. Stránský), 48. Bližňák (J. Stránský, Jánošík)

HC Olomouc 7:1 HC Verva Litvínov

Verva zavítala do nedaleké Olomouce, ze kterého si místo bodů veze pořádnou Mikulášskou nadílku. Úvod zápasu nabídl řadu šancí. První gólovou šanci proměnil Holec, který po necelých dvou minutách poslal domácí do vedení. Ke konci první třetiny ještě přidali druhou branku a po prvních dvaceti minutách tak vedli 2:0. Ve druhé části dále pokračovali s nadílkou. Po čtyřiceti minutách tak Olomouc vedla 5:0. Za tohoto stavu poslední dvacetiminutovku dohrávali v klidu a zbytečně se nikam nehrnuli. Po skončení dvojnásobné přesilové hry však Litvínov připravil Konráda o čisté konto. Nakonec Olomouc rozdrtila Vervu 7:1 a všechny tři body si nechala doma.

Branky a nahrávky: 2. Holec (T. Mikúš, Matai), 20. J. Knotek (Skladaný), 22. Strapáč (Eberle), 29. Matai (Skladaný), 36. J. Mikúš (Holec), 41. Laš (Skladaný), 42. Eberle (Ostřížek) – 49. M. Hořava (Reichel, Trávníček)

Mountfield Hradec Králové 3:1 BK Mladá Boleslav

Do Hradce Králového zavítala Mladá Boleslav v rámci 27. kola Extraligy ledního hokeje. První branka padla v šestnácté minutě, kdy se prosadil Newton a poslal tak domácí do vedení. Ve druhé třetině se domácím podařilo navýšit na 2:0, když se Bednář opřel do rány a prostřelil bezmocného Lukáše. I Mladá Boleslav se zapsala do evidence gólových momentů. Prosadil se Tomáš Urban, který těsně tečoval nahození od Radana Lence. Pojistku a rozhodující branku přidal tři vteřiny před koncem zápasu Köhler, který obešel obránce a pohodlně zakončil. Hradec má další tři body do tabulky.

Branky a nahrávky: 16. Newton, 29. Newton (Bednář), 60. Köhler (Bednář, Kukumberg) – 36. Urban (Lenc)