Úvodní buly zápasu Frölunda: Sparta
Foto: OnHockey.tv

Sparta ve finále Ligy mistrů prohrála, slaví Frölunda

Úvodní buly zápasu Frölunda: Sparta

Hokejová Liga mistrů navazuje na někdejší turnaj European Trophy. Navzdory atraktivnímu jménu se ve skutečnosti nejedná pouze o turnaj mistrů. Soutěž je otevřena pro desítky evropských klubů. Dnešní finále hráli proti sobě HC Sparta Praha a Frölunda.  Právě švédská Frölunda je už potřetí ve finále a obhajuje prvenství z předchozí sezóny. Finále bylo v předešlých letech pouze skandinávskou záležitostí. Pražská Sparta je prvním klubem mimo Skandinávii, který se probojoval do finále.

Česká Tipsport extraliga přitom vyslala do Ligy mistrů až šest svých klubů. Fakt, že se do finále probojovala právě Sparta, nemusí být náhodný. Pražský klub totiž patří k nejhlasitějším podporovatelům evropské hokejové soutěže a Ligu mistrů bere skutečně vážně.

Před utkáním zazněly hymny obou národů a mohlo se jít do zápasu. Už před začátkem utkání se v hale ozývali fanoušci a hned to vypadalo, že jich není málo a že je vyprodáno. 

Úvodní buly zápasu Frölunda: Sparta Zdroj: OnHockey.tv

Sparta měla vstup do utkání jako hrom. Už ve 2. minutě se dostala do vedení 1:0 nad švédským soupeřem. Postarala se o to čtvrtá sparťanská formace, která si vytvořila neuvěřitelný tlak. Lukáš Cingel dorazil střelu Kalina za bezmocného Gustafssona, který nemohl nic dělat.

Frölunda chtěla co nerjychleji vyrovnat a vytvářela si šance, ale Pöperle byl proti a skvěle držel Spartu. Sparta poctivě bránila a švédský celek měl někdy problém si vytvořit vytoužené šance. Frölunda se dočkala vyrovnání až v přesilové hře. Sérii rychlých nahrávek ukončil Casey Wellman, který překonal českého brankáře Pöperleho. Nepříjemná situace nastala v 9. minutě. Vyloučen byl sparťanský hráč Forman, který dostal za vysokou hůl trest na 5 minut a musel předčasně do kabin, protože byl vyloučen do konce zápasu. Frölunda přesilovky umí moc dobře. Sparta ale dokázala v oslabení ujet na soupeřovu bránu a dokonce skórovat. Vedení Spartě vrátil Petr Vrána, který ujel s Hlinkou na Gustafssona. Gustafsson byl překonan mezi betony. Sparťanští fanoušci v dějišti finále hokejové Ligy mistrů Zdroj: OnHockey.tv

Vedení ale netrvalo moc dlouho a domácí opět vyrovnali a opět v přesilové hře. Vyrovnávaci branku trefil Joel Lunqvist. A nepříjemnost nekončila.  Sparta hrála oslabení 3 proti 5, které trvalo něco málo přes minutu. Sparta se dokázala ubránit a zbývalo dohrát jen klasické oslabení 4 proti 5. To se podařilo a stav byl stále 2:2. Do konce první třetiny se toho moc nestalo. 

Domácí fanoušci v zápase Frölunda: Sparta Zdroj: OnHockey.tv

Sparta začala druhou třetinu přesilovou hrou, když byl na konci první třetiny vyloučen domácí hráč Donovan na 2 minuty za nedovolené bránění. Sparta přesilovou hru ale nedokázala využít. Sparta ukazovala na začátku druhé třetiny, že je lepším týmem a byla pořád v útočném pásmu. Gólu jsme se dočkali až v 28. minutě a to ze strany domácích. Domácí měli počtení výhodu, když se signalizoval trest pro hostující tým. Frölunda v šesti dokázala dát gól a otočila vývoj utkání na svoji stranu. Střelec branky byl Casey Wellman, který se trefil již podruhé. Prostřední třetina tohoto finále nám přinesla pouze jednu branku. Stav po druhé třetině 3:2 z pohledu domácích. 

Třetí třetina začala obrovským tlakem Sparty, ale gól bohužel nepadl. Sparta dokázala vyrovnat až ve 47. minutě, když Švrček našel střílenou nahrávkou volného Lukáše Klimka, který překonal Gustafssona. Poté se hrálo poměrně vyrovnané utkání a šance byly na obou stranách. V posledních minutách měla Sparta obrovský tlak, ale puk se za záda Gustafssona dostat nepodařilo. Poté přišel tlak Frölundy, ale Pöperle vše vychytal. Poslední minuty třetí třetiny stály opravdu za to. Místo toho, aby se hráči šetřili a nedělali chyby, tak ze sebe vydali opravdu všechno a závěr třetiny se hrál opravdu rychle. Přes obrovský tlak obou Sparty skončila základní hrací doba za stavu 3:3. Nutno zmínit, že Sparťani přestříleli Frölundu ve třetí třetině 16:3.

Střely po základní hrací době byly 36:34 pro Spartu. Následovalo prodloužení, které se hrálo 3 na 3. Kdyby gól nepadl v první dvacetiminutovce, tak by musely rozhodnout samostatné nájezdy. 

Prodloužení začalo a hrálo se ve velkém tempu. Žádný tým nešetřil a vydával na ledě opravdu všechno.  Bohužel tím lepším týmem byl švédský celek, který v prodloužení rozhodl utkání a slaví tak titul Ligy mistrů. Titul Frölundě vystřelil Niklas Lasu

Fanoušci Sparty Zdroj: OnHockey.tv

Nejlepší hráči utkání:

Sparta Praha- Tomáš Pöperle

Frölunda- Niklas Lasu

Po zápase Frölunda: Sparta Praha Zdroj: OnHockey.tv

Závěrečné focení Zdroj: OnHockey.tv

Frölunda Indians: HC Sparta Praha 4:3 v prodloužení

Branky a nahrávky: 8. Wellman (Sundström, Tommernes), 13. Lundqvist (Tommernes, Olofsson), 28. Wellman (Sundström), 62. Lasu (Rosseli-Olsen, Donovan) – 3. Cingel (Kalina, Kudrna), 11. Vrána (Hlinka), 47. Klimek (Švrček)

Úvodní sestavy:

Frölunda Indians: Gustafsson (Soderblom) – Norstebo, Tommernes, Donovan, Nyberg, Sigalet, Larsson, Dahlin – Stalberg, Lasu, Olsen – Sundström, Figren, Grundström – Wellman, Carlsson, Bergenheim – Lundqvist (C), Hjalmarsson, Ehn – Olofsson 

HC Sparta Praha: Pöpperle (Novotný) – Mikuš, Gernát, Švrček, Kalina, Nedomlel, Eminger, Barinka – Řepík, Vrána, Hlinka (C) – Deveaux, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher – O. Procházka 

Rozhodčí: Kaukokari, Fonselius (FIN) – Kaderli, Kovacs (SUI)

Stadion: Frölundaborgs isstadion

348 112