České tenistky o víkendu opět uloupily cennou trofej. Popáté za posledních šest let zvítězily ve Fed Cupu.
Poprvé v historii samostatné České republiky vyhrály české reprezentantky v roce 2011, o rok později vítězství zopakovaly. V roce 2013 jejich nadvládu přerušil tým Itálie, ale od té doby české hráčky nepoznaly hořkost porážky. Na tři výhry za sebou naposledy dosáhly Španělky před více než 20 lety - v letech 1993-1995. Ale i československý tým už v minulosti na jeden hattrick dosáhl – bylo to v letech 1983-1985, kdy za český tým bojovaly např. Hana Mandlíková nebo Helena Suková.
Největší dominanci v historii zaznamenaly Američanky, které se v letech 1976-1982 radovaly z trofeje dokonce sedmkrát za sebou! Američanky také vedou historickou tabulku v počtu vítězství – Fed Cup vyhrály celkem 17*, české (a československé) hráčky jsou v žebříčku druhé s deseti výhrami, třetí Austrálie zvítězila 7*. Zajímavá je také finálová statistika českých reprezentantek. Nebýt porážky v proslulém utkání s Američankami v roce 1986, kdy pražská Štvanice více fandila Martině Navrátilové v dresu USA, byla by česká finálová bilance stoprocentně úspěšná.
Připomeňme si teď posledních 5 vítězství:
2011 a tahounka Kvitová
Byl to rok Petry Kvitové. Tehdy poprvé vyhrála Wimbledon, krátce před finále Fed Cupu se radovala z triumfu na Turnaji mistryň, na světovém žebříčku se vyhřívala na druhém místě. V týmové soutěži byla hlavní tahounkou a české tenistky i díky její stoprocentní bilanci postoupily po 23 letech do finále. V první kole porazily v Bratislavě Slovensko 3:2. Rozhodnuto bylo už po prvních třech zápasech - dva body získala Kvitová, jeden Šafářová. V semifinále porazily v Charleroi Belgii. Tento duel byl napínavější – Kvitová sice uhrála dva body ve dvouhrách, Strýcové se však ve dvouhrách nedařilo, a tak musela rozhodnout až čtyřhra. Benešová se Strýcovou udolaly duo Wickmayer, Flipkens a Češky se tak mohly radovat z postupu do finále.
A ani ve finále Kvitová nezaváhala. I když nezaváhala… V sobotu získala pro český tým první bod celkem jasně, Kirilenko odešla poražena 2:6, 2:6, ale nedělní dvouhra jí už dala zabrat. První set s bojovnou Kuzněcovou prohrála 4:6, druhý ovládla poměrem 6:2, ale ve třetím setu se Ruska dostala do vedení 3:0. Kvitová dodnes vzpomíná, jak jí pomohla věta kapitána Pály: „Je to jen jeden brejk!“ Poté už Rusce nedovolila uhrát ani jednu hru a poslala český tým do vedení 2:1. Lucii Šafářové se sice po sobotní prohře s Kuzněcovou nepovedlo porazit ani Pavlyuchenkovu, ale dvojice Hradecká, Peschke porazila ve dvou setech pár Vesnina, Kirilenko a na moskevském kurtu mohla propuknout česká radost.
2012 a neskutečný výkon Šafářové ve finále
V roce 2012 nejprve porazily české hráčky ve Stuttgartu Německo 4:1, když bylo rozhodnuto už po prvních třech dvouhrách - dva body získala Kvitová, jeden Benešová. V semifinále pak v Ostravě stejným poměrem udolaly italský tým, opět bylo rozhodnuto už po prvních třech dvouhrách, dvěma body přispěla Kvitová, jedním Šafářová.
A pak se konalo finále. Do Prahy přijely Srbky. V týmu měly dvě bývalé světové jedničky – Ivanovič a Jankovič. Pravda, tou dobou nebyla v první desítce ani jedna z nich (12. Ivanovič, 22. Jankovič), ale minimálně respekt vzbuzovaly obě. Navíc Petra Kvitová kvůli zánětu nosohltanu místo tréninku polehávala před finále v posteli. Nakonec jeden bod vybojovala, když porazila srbskou dvojku 6:4, 6:1, na Ivanovič však tento víkend neměla. Tentokrát se totiž hrdinkou měla stát jiná česká hráčka – Lucie Šafářová. Tehdejší světová sedmnáctka předváděla tenis hodný první desítky. Na její agresivní údery nenašla ani jedna ze Srbek odpověď, skvěle podávala a bývalé tenisové hvězdy jako např. Lindsey Davenport pěly ódy na její hru. Česko porazilo Srbsko 3:1 a mohlo se radovat z obhajoby titulu. Hlaváčková s Hradeckou už na kurt nastoupit nemusely.
2014 a zkouška mentální síly českého týmu hned v prvním kole
Po roční pauze, kdy v semifinále Fed Cupu Češky prohrály na antuce v italském Palermu 1:3 na zápasy, se v roce 2014 opět probojovaly do finále. V prvním kole ve zvláštním souboji, které nevlídné počasí protáhlo až do pondělí, rozhodla o vítězství českých tenistek až závěrečná čtyřhra. Češky se musely obejít bez nemocné Kvitové, nastydlá Šafářová první den do dvouher také nezasáhla. Zakopalová a Šafářová uhrály po bodu ve dvouhrách, obě však pak musely spěchat na turnaj do Dauhá, a tak o nominaci do čtyřhry nebylo pochyb. Hlaváčková se Strýcovou svůj zápas zvládly, porazily pár Suarez, Soler ve dvou setech a mohly se radovat z postupu do semifinále. I přes výhru se český tým hodně zlobil na ITF, že Španělkám dovolila nasadit utkání v únoru ven bez jakékoliv náhradní varianty. Ale snad i dle hesla „Co tě nezabije, to tě posílí,“ si Češky posléze v ostravském semifinále jednoznačně poradily s Itálií 4:0, rozhodující body získaly Kvitová (2) a Šafářová (1) a postoupily do finále.
To se konalo v listopadu v O2 Aréně, kde Češky přivítaly Německo. České hráčky vyhrály 3:1, rozhodnuto bylo už po úvodních dvouhrách, jeden bod získala česká dvojka Šafářová a dva body jednička Kvitová, která s tehdejší světovou desítkou Kerber předvedla fantastickou přestřelku. Deblová prohra páru Hlaváčková, Hradecká už nic neřešila.
2015 a nepodařená ruská finálová odveta
K prvnímu kolu cestovaly české tenistky do Kanady. Bylo to krátce po Australian Open, a tak se kapitán Petr Pála musel poprvé poprat s absencí několika hráček, které nechtěly během krátké doby vystřídat tři kontinenty. Ani Kanaďanky ale nebyly kompletní – chyběla jim největší (a jediná) hvězda Eugenie Bouchard. V první stovce žebříčku neměly žádnou jinou hráčku a české debutantky Plíšková se Smitkovou tak byly jasnými favoritkami. Svou roli potvrdily a český tým se vracel z Kanady s vítězstvím 4:0. V ostravském semifinále pak Češky přivítaly francouzský tým. Kvitová vyhrála obě dvouhry, Šafářová utekla v zápase s Garciou z pěti mečbolů a opět bylo rozhodnuto už po třech úvodních dvouhrách. Češky po výhře 3:1 postoupily do finále.
Na to přijely do Prahy Rusky, které chtěly českým hráčkám oplatit finálovou porážku z roku 2011. V týmu dokonce nechyběla ani jejich největší hvězda Maria Sharapova, která ve Fed Cupu reprezentuje minimálně. Jen roli náhradnice musela o víkendu plnit česká dvojka Lucie Šafářová, neboť zánět šlach levého zápěstí ji nepustil do hry. Ale ani její zdravotní problémy, ani dvě výhry v singlech ruské superstar nezabránily českým hráčkám radovat se z další trofeje, když Kvitová i Plíšková porazily Pavlyuchenkovou a v rozhodující čtyřhře pak pár Plíšková – Strýcová po bitvě udolal ruské duo Pavlyuchenkova, Makarova.
2016 a téměř čtyři hodiny bojující Plíšková
Po roce 2011 měly české hráčky hrát opět pouze v zahraniční. Na 1. kolo odcestovaly do rumunské Kluže. Ačkoliv se zde nedařilo Petře Kvitové, skvěle ji nahradila Karolína Plíšková. Vyhrála obě své dvouhry a ve čtyřhře přidala s Barborou Strýcovou rozhodující bod. Pro semifinále se český tým musel obejít bez Kvitové i bez Šafářové, Švýcarkám zase chyběla Benčič. Jejich jedničce Bacsinszky se ale nedařilo a jak Strýcová, tak Plíšková ji dokázaly porazit. Překvapivě dobře však v Lucernu zahrála švýcarská dvojka Golubic, až 137. hráčka světa. Porazila obě české singlistky, a tak o postupujícím týmu musel rozhodnout až debl. Do něj už nenastoupila unavená Strýcová, ale dvojice Plíšková – Hradecká vybojovala vcelku suverénní vítězství, ač na druhé straně kurtu stála rozjetá Golubic s deblovou světovou jedničkou Hingis. Češky se mohly začít těšit na třetí finále v řadě.
To mělo být z dosavadních finále nejjednodušší. Vždyť hned tři české tenistky byly na žebříčku lépe postavené než francouzská jednička, navíc všechny v první desítce. Světová šestka Plíšková za sebou měla nejlepší sezónu s prvním grandslamovým finále a prvním postupem na Turnaj mistryň, Kvitová hrála na podzim v úžasné formě. Jenže nikdo netušil, že od posledního turnaje Kvitovou sužuje zranění nohy a že francouzská jednička Garcia bude hrát ve výborné formě. Češky tak po třech zápasech prohrávaly 1:2 a ještě musely děkovat za bojovnost, kterou v prvním zápase předvedla Plíšková, jež vyhrála proti Mladenovic až po obrovské bitvě - třetí set skončil až po 3 hodinách a 48 minutách poměrem 16:14. Kvitová už druhý den nenastoupila, ale výborně ji nahradila Strýcová, která porazila Cornet 6:2, 7:6. Rozhodnout tak měla opět čtyřhra. Do ní nastoupilo duo osvědčené mj. už z loňského finále. Plíšková se Strýcovou v zápase proti nejlepšímu páru světa Garcia - Mladenovic ukázaly své kvality a po výhře 7:5, 7:5 se české hráčky radovaly z tenisového hattricku. Navíc se Petr Pála s pěti tituly stal nejúspěšnějším kapitánem v historii.
Za posledních šest let tedy české tenistky zvedly cennou trofej nad hlavu hned pětkrát. Nabízíme vám pět důvodů, proč je český tým tak úspěšný:
1. Výjimečná generace hráček
Hned tři české tenistky zároveň se vloni ocitly v první světové desítce. Stalo se tak poprvé v historii! Z trojice Kvitová, Šafářová, Plíšková se vždy minimálně jedné daří. Všechny okusily finále grandslamu, všechny ví, jaké je to startovat na Turnaji mistryň. A o deblových schopnostech českých tenistek bychom mohli popsat stohy papíru.
2. Široký kádr
Kromě zmiňované trojice se vždy najde další schopná zaskočit – jako třeba Strýcová letos v semifinále a hlavně ve finále. Na pěti triumfech se podílelo celkem 11 hráček! A letos se tým poprvé dokázal obejít bez bodu dříve nepostradatelné Kvitové a bez jediné nominace Šafářové, která prakticky celou sezónu bojovala s návratem po loňské zdravotní pauze.
3. Bojovnost
Kolik zápasů dokázala Kvitová vybojovat, i když se jí třeba zrovna nedařilo, neskutečná bojovnost jedné z nejmenších hráček na okruhu Strýcové, Plíšková vítězící po téměř čtyřhodinové bitvě ve finále za stavu 16:14. Je třeba ještě pokračovat?
4. Kapitán
Samozřejmě s hráčkami první desítky se vítězí snáze než s hráčkami druhé stovky. Ale i široký kádr má svoje úskalí – kapitán musí vybrat ty správné. Důležitá je dobrá komunikace. Vzpomeňte na zklamání Barbory Strýcové a Ivety Benešové, když v roce 2011 rozhodly vítězstvím ve čtyřhře o postupu ze semifinále a nakonec nebyly nominované do finálového týmu. Přesto se neurazily a další rok reprezentovat neodmítly. Ne každý kapitán také přesvědčí k reprezentaci své největší hvězdy – vzpomeňme na sestry Williamsovy nebo na finále z roku 2013, kdy ruský tým přijel do Itálie bez hráček z první stovky.
5. Tým a atmosféra v něm
Hráčky po každém kole Fed Cupu pějí ódy na celý tým, vyprávějí, jak se o ně všichni výborně starají. Tenistky se na fedcupové srazy těší. Karolína Plíšková po letošním finále přiznala, že byly doby, kdy ji Fed Cup nelákal. A nyní prohlašuje, že má jen dva tituly a touží po dalších.