České curlerky v akci
Foto: WCF

České curlerky si zajistily postup na MS a mají šanci bojovat o MEDAILE i OH!

České curlerky v akci

Český ženský curlingový tým kráčí na letošním mistrovství Evropy za životním úspěchem. Před posledním zápasem základní skupiny má totiž tým vedený Annou Kubeškovou na kontě 5 výher, což je momentálně řadí na 4. postupovou pozici. Pokud dnes porazí tým Norska, postoupí do semifinále a nebudou bojovat pouze o medaile, ale také o postup na olympiádu 2018 do korejského Pyeongchangu. 

České curlerky v akci Zdroj: WCF

Včera odehrály české ženy 2 nesmírně náročné utkání. V ranních hodinách nastoupily proti týmu Skotska, který je silný na každém šampionátu. A Skotky to potvrzují i na tom domácím, když ještě neklopýtly. Češky však proti favoritkám nepropadly a statečně bojovaly celý zápas. Nakonec však prohrály 10:5. Poté nezbývalo nic jiného, než zabojovat proti týmu Švýcarska, tedy mistryním světa. 

A tým pod vedením Anny Kubeškové nezačal úplně slibně. Na úvod Češky totiž prohrávaly 1:4 a vypadalo to, že vstříc k vítězství kráčí hráčky helvétského kříže. Poté však nastal obrat jako hrom ze strany České republiky. Ženy se lvíčkem na prsou totiž zahrály 3 endy v řadě, které byly dvoubodové. Jeden z nich byl dokonce při výhodě Švýcarek, který byl nakonec velmi ceněný. 

Češky se dostaly do vedení 7:4 a zbývaly poslední 2 endy. Švýcarky svoji výhodu udržely, ovšem Češkám se nepovedla uhrát cíleně nula a nebo švýcarská jednička. Švýcarky zahrály dvoubodový end a dostaly se do kontaktu na 7:6. V posledním desátém endu základní hrací doby byly ve výhodě Češky. A tak se jevilo jako cíl zahrát nejlépe jednobodový end nebo nulu. Ovšem end se našim reprezentatkám nepovedl, v závěru chybovala i skipka Anna Kubešková a bohužel při naši výhodě Švýcarky zahrály 1 bod a vyrovnaly na 7:7. 

Nakonec se však Češkám podařilo zvítězit v extra endu, kde měly opět výhodu posledního kamene. Skipka Kubešková posledním kamenem vyrazila nebezpečný kamen Švýcarek, dostala se blízko středového kruhu a Češky mohly jásat. 

Díky této důležité výhře se stále drží na 4. pozici, která by jim zajistila přímý postup do semifinále. České holky již sice mají jistý postup na MS, ale chtěly by určitě více. Aby měly definitivní jistotu postupu, musí v dnešním utkání porazit tým Norska, který má však na svém kontě pouze jedinou výhru.

Dle nominačních kritérií pro ZOH 2018 v Pyeongchangu postoupí na olympiádu medailistky právě z aktuálního ME. Takže pokud se Češkám podaří vybojovat medaili, stane se tak poprvé v historii, kdy Česká republika bude mít zastoupení na OH v curlingu.

VÝSLEDKY:

Česko - Skotsko 5:10

Česko - Švýcarsko 8:7

184 102