Zuzana Hejnová
Foto: Facebook: Zuzana Hejnová - Official

Atletická sezona se rozjíždí. Jak se daří Hejnové a spol.?

Zuzana Hejnová

Začátkem ledna se v Edinburghu konalo tradiční krosové utkání mezi týmy USA, Velké Británie a Evropy. V evropském dresu se představila nejlepší česká vytrvalkyně a maratonská reprezentantka z olympiády v Riu Eva Vrabcová. Na šestikilometrové trati doběhla v nabité konkurenci v čase 22:35 na 26. místě. První  dorazila do cíle zlatá medailistka z nedávného mistrovství Evropy v krosu Turkyně Yasemin Can v čase 20:36. Tým Evropy i s českou reprezentantkou slavil vítězství.

V sobotu 8. ledna vstoupila na veřejných závodech v Chemnitz do halové sezony dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 m překážek Zuzana Hejnová. V běhu na 60 m překážek předvedla svůj druhý nejlepší čas v kariéře 8,33, hladkou šedesátku zaběhla za 7,64 s.

9. ledna se konalo Akademické mistrovství České republiky. Nejhodnotnější výkon zde předvedl Filip Sasínek, jenž vloni překvapil vítězstvím na Zlaté tretře v běhu na 1500 m. Dvacetiletý atlet zaběhl na Strahově 800 m za 1:49,06 minuty, čímž pokořil mírnější limit B pro závodníky do 23 let, který je potřebný k účasti na halové mistrovství Evropy v Bělehradě. Reprezentační trenér Tomáš Dvořák očekává, že do Bělehradu odcestuje dvacet až pětadvacet českých atletů. Chybět bude obhájce zlata z Prahy Jakub Holuša. Ten vynechává halovou sezonu kvůli bolavé achilovce. Se zdravotními problémy bojuje i dálkař Radek Juška, stříbrný medailista z téhož mistrovství, který si natrhl sval. Naopak Eliška Klučinová 6. ledna vystavila na svůj facebookový profil video, kde po dlouhých pěti měsících a poprvé po operaci skáče do výšky.

V pátek 13. ledna proběhly v Praze na Strahově první veřejné závody. Svou formu tu testovali i někteří čeští reprezentanti. Z nich nejvíce vynikla sprinterka Barbora Procházková, která časem 17,69 vylepšila tři roky starý nejlepší český halový výkon Denisy Rosolové v běhu na 150 metrů. Procházková věří, že její forma ještě poroste. Závody na Strahově totiž absolvovala z těžkých tréninků.

Další čeští reprezentanti jako Pavel Maslák nebo Denisa Rosolová vstoupí do závodů zítra.

Skupina Dalibora Kupky trénovala v lednu v Ostravě Zdroj: Facebook: Pavel Maslák - Official

V současnosti se česká atletika může chlubit velkými jmény. Neméně bohatá je však i její historie. A protože královna sportů u nás letos slaví významné jubileum, vyšla v lednu kniha 120 let české atletiky. Zabývá se vývojem atletiky u nás od samotného počátku až do současnosti. Jejími autory jsou sportovní novinář Michal Osoba a fotograf Herbert Slavík. Práce na knize nebyla jednoduchá, jen vyhledávání fotek trvalo zhruba devět měsíců. Nakonec jich v knize naleznete 775. Kniha podrobněji mapuje předešlých 20 let, protože naposledy vyšla podobně ucelená publikace ke stému výročí. Vychází v limitované sérii 2000 kusů, nebude však jedinou oslavou jubilea. Český atletický svaz plánuje připomínat minulost svého sportu při různých příležitostech v průběhu celého roku, např. putovní fotografickou výstavou.

Křtu knihy 120 let české atletiky se ujali mistři světa Barbora Špotáková a Tomáš Dvořák Zdroj: Facebook: Česká atletika

396 1