Roger Federer

AO: Osmnáctý grandslam pro Rogera Federera!

Nádherou tenisovou bitvu mohli vidět diváci ve finále Australian Open! Pětisetová bitva mezi Rafaelem Nadalem a Rogerem Federerem byla neskutečným dramatem.Jako by se vrátili v čase o několik let zpět, kdy oba dva hráči vládli tenisovému světu.

Pro oba tenisty bylo už dosažení samotného finále velkým úspěchem. Jak švýcarského tenistu, tak i Španěla Nadala trápily zdravotní problémy. Mnozí ani nedoufali, že se dva odvěcí rivalové ještě někdy střetnou v takto velkém finále.

Roger Federer se do finále dostal po pětisetové bitvě s krajanem Wawrinkou, taktéž v pětisetové bitvě udolal Bulhara Dimitrova. Oba se tak po delší době opět ocitli na vrcholu tenisové slávy.

V prvním setu si oba tenisté až do stavu 3:3 drželi svá podání. Pak ale Švýcar sebral Španělovi podání a svoje si udržel, a ujal se vedení stavu 5:3. Nadal se sice dokázal dotáhnout na ztrátu jednoho gamu, ale své poslední podání si Federer podržel a odcházel na lavičku s vedením 1:0 na sety.

Druhý set už však byl v režii třicetiletého Rafaela. Ze začátku nedal svému o pět let staršímu soupeři šanci, kdy vedl již 0:4. Federer se zmohl ke třem gamům. Druhý set tak skončil poměrem 3:6, síly se vyrovnaly. Rafael Nadal Zdroj: facebook.com/AustralianOpen

Jestli byl druhý set snadnou záležitostí pro Rafaela Nadala, tak o třetím setu můžeme říct, že Federer svého španělského soka doslova převálcoval. Stav na konci setu mluví za vše - 6:1.

Nikdo ovšem nečekal, že i po tak jasném setu nabere tenisový souboj velikánů pořádné obrátky! Ve čtvrtém setu se totiž o slovo přihlásil Rafael Nadal. Jako by mu znovu narostla křídla a bývalý antukový král vedl 1:4. Federer se snažil o dotažení stavu i o obrat v zápase, což by mu zajistilo vítězství. Ovšem Nadal se nenechal rozhodit a čtvrtý set dotáhl do konečného stavu 3:6. Rozhodnout tedy musel poslední, pátý set.

Do posledního setu vstoupil daleko lépe Rafael Nadal. Když vedl už 1:3 a zdálo se, že zápas dopadne pro Španěla vítězně. Pak ale ovšem Roger Federer vybojoval několik brejkbolů. Diváci nemohli uvěřit nádherné tenisové bitvě, která se před nimi odehrávala. Vášně publika musel uklidňovat i empairový rozhodčí. Při nejdelší výměně už i během fiftýnu diváci vzdychali nad krásnou tenisovou bitvou! Roger Federer bezprostředně po vítězství Zdroj: facebook.com/AustralianOpen

Federer předvedl velký tenisový obrat, kdy ze stavu 1:3 dokázal zvítězit 6:3. Při druhém Švýcarově mečbolu si vzal Nadal jestřábí oko a rozhodčí zahlásil IN Federerova míčku. Roger Federer ihned propadl euforii! Tři a půl hodiny dlouhá tenisová bitva tak našla svého vítěze. Federerovi se podařilo vyhrát již osmáctý grandslam. Po půlročním zranění kolene se zdálo, že se Federer nedokáže už vrátit mezi tenisovou elitu, ale hned na prvním letošním velkém turnaji dokázal téměř nemožné.

Roger Federer Zdroj: facebook.com/AustralianOpen

Obou tenistům tleskal zaplněný centrální dvorec. Federer se stal druhým nejstarším vítězem Australian Open a prvním tenistou, který pětkrát vyhrál tři grandslamové turnaje.