Český tenista Tomáš Berdych

AO: Berdych hladce postupuje. I přes zdravotní trable jde dál i Plíšková

Dnes začal první Grand Slam sezónu a hned se do něj zapojila také trojice českých reprezentantů. Pouze však dvojice odešla z kurtu šťastná. Konečnou se stalo první kolo trochu překvapivě pro Kateřinu Siniakovou. Dál však postupuje Tomáš Berdych a po zdravotních trablech také Kristýna Plíšková.

Siniaková dnes narazila na deblovou parťačku Karolíny Plíškové Julii Görges z Německa. V první polovině zápasu to však vypadalo, že tou šťastnější bude česká hráčka. Vyhrála úvodní sadu poměrem 6:3 a hned na začátku druhé šla do výhody jednoho breaku. Poté se ale přestalo dařit. Němka obrátila stav druhé sady z 0:2 na 3:2 a druhý se šel nakonec v její prospěch poměrem 6:3. Rozhodl tak třetí set, kde byl klíčový pouze jediný break. A ten se bohužel udál při podání mladé Češky, která se tak překvapivě s prvním letošním Grand Slamem loučí již v prvním kole. Nasazená jednička Němka Angelique Kerber si poradila s Lesiou Tsurenko 2-1 na sety, když oba své sety vyhrála 6-2.

Velmi málo práce k postupu potřeboval Tomáš Berdych. Ten nastoupil proti Italovi Lucu Vannovi, který v posledním kole kvalifikace AO udolal Jana Šátrala. Berdych porazil 160. hráče světa poměrně hladce 6:1 v prvním setu. Ital následně zápas skrečoval. V druhém kole vyzve českou jedničku Američan Ryan Harrison, který překvapivě vyřadil hladce ve třech setech Francouze Nicolase Mahuta.

Až nečekaně těžký postup měl Marin Čilič, který prohrál s Polákem Janowiczem úvodní dva sety a musel zápas otáčet, což nakonec světová sedmička zvládla. Jiný dlouhán John Isner vyřadil Rusa Kravčuka 3-1 na sety.Světová jednička Andy Murray si poradila s Ukrajincem Ilyou Marchenkem 3-0 na sety, Ukrajinec se držel jen 2 sety, ve třetím na Brita vůbec nestačil a prohrál 6-2. O první velké překvapení se postaral Kazach Alexander Bublik, který vyřadil Lucase Pouillie z Francie 3-1 na sety. Další z favoritů Jo-Wilfried Tsonga hrál zápas prvního kola s Brazilcem Monteirem i přesto, že byl Francouz jasně lepším hráčem. ztratil 3. set ve zkrácené hře. následný set jasně ovládl 6-2 a postoupil. Australský bouřlivák Nick Kyrgios smetl z kurtu Gastaa Eliase za 87minut 3-0 na sety. Poslední dva duely dnešního dne sehráli dva nejlepší Švýcaři Stan Wawrinka nastoupil proti Martinovi  kližanovi a odehrál s ním velmi vyrovnanou bitvu, kterou musel rozlousknout až pátý set. Kližan se sice v koncovce rozhodujícího setu dostal do brejku, ale Stan Wawrinka zabojoval a 2x prorazil soupeřovo podání a zvítězil 6-4. Po zranění se vrací na kurty i bývalá světová jednička Roger Federer, který s Rakušanem Melzerem hrál vyrovnanou partii první dva sety, potom začal Roger dominovat a ve 3. a 4. setu dovolil Melzerovi pouhé 4hry.

Neuvěřitelný zápas má dnes za sebou Kristýna Plíšková. Ta hrála s žebříčkovou sousedkou, Viktorijí Golubic ze Švýcarska. První set ovládla 6:3. Ale v druhém přišly problémy. Zejména ty zdravotní. Nebylo ani svalového ani podobného rázu, nýbrž toho žaludečního. Kristýna se necítila dobře, nemohla hrát úplně naplno. V některých výměnách bylo vidět, že doslova odevzdala míček nebo zdárně blízký balon nedoběhla, jelikož se na kurtu opravdu necítila nejlépe. Její zdravotní trable určitě zapříčinily i velké množství nevynucených chyb. Nebývale často totiž posílala 60. hráčka žebříčku WTA míček do sítě.

Po prohrané druhé sadě poměrem 2:6 si na úvod třetí sady nechala zavolat lékařku, se kterou konzultovala její zdravotní stav a také fakt, zda zápas dohrát či ne. Nakonec se domluvili, že to Kristýna zkusí. A neprohloupila. Ve třetí sadě si zprvu obě hráčky držely servis. Ale na konci přišel zlom. Za stavu 4:3 pro Plíškovou ztratila Švýcarka servis a Češka šla do trháku 5:3. Ten ale nevyužila, jelikož vzápětí ztratila svůj servis čistou hrou. A bylo to 5:4. Ale poté šla na servis Švýcarka a opět to nezvládla. Stav 0:30 ještě dokázala srovnat. Ale poté nabídla Plíškové první match ball zápasu, která jej využila. Zatímco na úvod rozhodující sady nehrála Plíšková na podání Golubic příliš agresivní tenis, v druhé polovině sady to bylo jinak. Míčky rozhazovala do strany a dokonce chodila na síť a Švýcarku tlačila a snažila se i přes nevolnost zatlačit soupeřku a "ukrást" její servis. A to se nakonec podařilo!

V druhém kole čeká Plíškovou však velmi nepříjemná soupeřka v podobě Iriny Begu z Rumunska, 29. hráčky žebříčku WTA.