Bojující lidé proti psím jatkům v jižní Koreji
Foto: Getty Images

ZOH 2018: Korejci čelí mezinárodní kritice z důvodu PSÍCH jatek!

Bojující lidé proti psím jatkům v jižní Koreji

Jihokorejci čelí obrovské vlně kritiku ze všech světových koutů kvůli psím jatkům. A tak se rozhodli, že postupně před vypuknutím zimní olympiády většina psích jatek bude zavřena a psi propuštěni na svobodu.

Bojující lidé proti psím jatkům v jižní Koreji Zdroj: Getty Images

Jedny z nejhorších jatek se nacházejí v městě Seongnam, kde se na trhu prodá denně až na 220 psů, kteří jsou následně usmrceni a jejich maso je použito k lidské konzumaci. Mnoha lidem po celém světě připadá toto chování nelidské a proti těmto jatkům bylo sepsáno během posledních několika let 5 petic, zejména kvůli bojkotu zimní olympiády. Zatím však ani jedna z nich nebyla vyslyšena. 

Dle některých informací místních obyvatel jsou psi držení na farmách, kde jsou vychovávání k následnému usmrcení z důvodu použití masa ke konzumaci. Psí farmy tak fungují podobně jako farmy s prasaty, krávami či kuřaty - čili zvířaty, jejichž konzumace masa je používána široce v celém světě. Na některých jatkách jsou tito psi usmrceni doslova nelidských způsobem. Buď dostanou smrtelný elektrický šok a nebo jsou pověšení za zadní nohy a ubiti k smrti. Dle statistik bylo od roku 2010 v Jižní Koreji usmrceno pro maso téměř 900.000 psů. 

Vzhledem k blížícím se olympijským hrám čelí Jihokorejci obrovské kritice a rozhodli se s touto problematikou něco udělat. A tak postupně začali psí jatka v celé Jižní Koreji zavírat. Někdy se snaží s řezníky domluvit, někde to musí dělat nuceně. Mnohým vlastníkům jatek a prodejcům psího masa nabídla vláda dokonce administrativní a finanční pomoc k ukončení tohoto "businessu" s tím, že v případě pozitivní reakce od řezníků a prodejců, dostanou také pomoc od vlády se začleněním se na trhu s novým druhem zboží (masa). Takže například, pokud se řezník rozhodne dobrovolně skoncovat s prodejem psího masa a umrscováním psů, vláda mu nabídne administrativní a finanční pomoc s prosazením se na trhu se skotím masem. 

Bohužel mnoho Jihokorejců, jak prodejců, tak i zákazníků, s tímto krokem nesouhlasí. Tvrdí, že se jedná o součást jejich kultury a konzumace psího masa je pro ně na denním pořádku. Mnoho lidí si dle výzkumu nechce nebo nedovede představit, že by měli psí maso nahradit ve svém jídelníčku jiným druhem masa.

Proti tomuto rozhodnutí se však bouří i mnoho řezníků a prodejců. Prodej psího masa jim poskytuje značnou část příjmů, jelikož je psí maso mezi lidmi oblíbené a vyhledávané. Pokud budou muset změnit obor a prodávat jiný druh masa či změnit povolání, obávají se, že nebudou moci vydělat dostatečné peníze na živobytí a nebo, že se neuplatní na trhu práce. 

Dle jihokorejských médií však není možné, aby byly v Jižní Koreji před začátkem ZOH 2018 uzavřena všechna jatka a zastaven prodej psího masa. Organizační výbor olympijských her však potvrdil, že do olympijských her budou jatka v celé zemi výrazně omezena, stejně jako prodej masa. Nicméně také potvrdili, že na některých (mnohých) místech bude i nadále probíhat usmrcování psů a prodej psího masa k lidské konzumaci. 

195 0