Čeští curleři na mistrovství světa 2015
Foto: Facebook - Český curling

Podobně jako před čtyřmi lety. Čeští curleři postupují a půjdou do přímého boje o postup na olympiádu

Čeští curleři na mistrovství světa 2015

Co jen těsně uniklo ženám, se dnes těsně podařilo mužům. Po vítězství nad Nizozemskem a výhře Ruska nad Čínou postupuje tým okolo Jiřího Snítila do tříčlenného play off a čeká jej boj o přímý postup na olympijské hry. Podobně jako před čtyřmi lety.

Českým ženám bohužel unikl postup do vyřazovacích bojů, které by znamenaly přímý boj o účast na Olympiádě, těsně mezi prsty. Nejdůležitější se nakonec ukázala prohra proti Číně. České ženy vedly, ale v samotném závěru zápas ztratily poměrem 7:8, což nakonec byl stěžejní faktor nepostupu. Kdyby toto utkání skončilo vítězně pro české barvy, byl by tým skipky Anny Kubeškové ve vyřazovacích bojích o olympiádu. Takto skončil bohužel na nepopulárním čtvrtém místě a na olympijskou účast si tak musí minimálně čtyři roky počkat. 

Český mužům se nakonec proklouznout do tříčlenného semifinále podařilo, i když to bylo velmi těsné. Stěžejní se nakonec ukázaly výhry týmy skipa jiřího Snítila nad silnými týmy Ruska a Číny, které nakonec nastřádaly, stejně jako Češi, 4 výhry a 3 porážky. Nicméně vzájemné zápasy hrály ve prospěch českého družstva. 

V dnešním utkání si Češi poměrně hladce poradili s mladým týmem Nizozemska, který porazili 8:4. Nejdůležitější okamžik zápasu se ukázal být sedmý end, který byl pro českou sestavu tříbodový. Holanďané následně nedokázali odpovědět vícebodovým ziskem a když Češi vedli po devátém endu 8:4, Nizozemci se rozhodli zápas ukončit, jelikož tušili, že by během posledního endu čtyřbodovou ztrátu nedohnali.

Co bylo následně důležité, tak bylo utkání Ruska s Čínou. V případě vítězství Číny by šel do play off právě tým z Asie. Ovšem mladí Rusové se semkli a dokázali velmi silnou Čínu vedenou skipem Lui Ruiem porazit. Za stavu 5:5 měli výhodu posledního kamene Rusové a zahráli ji tak, že Číňané již nenašli odpověď. Skip Alexey Timofejev zahrál precizní kameny, které vedly k tříbodovému zisku a vedení 8:5. Číňané se sice rozhodli do desátého endu pokračovat, nicméně Rusové pouze čistili prostor okolo kruhů a všechny čínské kameny pouze vyráželi. Zvítězili tak 8:5, díky čemuž Česká republika postoupila z třetího místa do play off, kde bude bojovat o olympijské letenky. 

Jak bude probíhat play off?

Zítra od 8 hodin ráno nastoupí proti sobě Dánové a Italové. Vítěz duelu postoupí na olympijské hry a poražený sehraje duel s českým týmem o druhé postupové místo, jenž bude na programu také zítra, od 16 hodin. V tomto případě je nutno podotknou, že český tým s oběma těmito soky prohrál a následný zápas o postup na olympijské hry tak bude nesmírně těžký. Ovšem Jiří Snítil a jeho kolegové si nechtějí nechat proplout postup mezi prsty. 

Před čtyřmi roky se konala olympijská kvalifikace v německém Füssenu. Češi postoupili do přímého boje o olympiádu, ale v prvním utkání selhali. Následně je čekalo druhé utkání a bohužel poslední end proti hráčům ze Spojených států je odsoudil k neúčasti pod pěti kruhy. Určitě nikdo si nepřeje, aby měla letošní olympijská kvalifikace podobný scénář. Čeští muži se zajisté pečlivě na utkání připraví a udělají úplně všechno, aby na hry pod pěti kruhy postoupili.

Výzva!

Udělejte si zítra od 16hodin volno a fanděte Jiřímu Snítilovi, Martinu Snítilovi, Jindřichu Kitzbergerovi, Lukáši Klímovi a Samuelu Mokříšovi a samozřejmě i kouči Brianu Grayovi, aby poprvé v historii dostali český curling na olympijské hry. 

66 49