Šárka Strachová na trati slalomu ve Stockholmu
Foto: Facebook - Šárka Strachová

Kdo ohlásil přes ZOH 2018 v Pyeongchangu konec kariéry? Končí i 2 soupeřky Koukalové.

Šárka Strachová na trati slalomu ve Stockholmu

I přesto, že se zimní olympiáda v korejském Pyeongchangu blíží doslova raketovým tempem, někteří sportovci se rozhodli ještě před samotnou přípravou na OH skončit se svojí aktivní kariérou. U některých Vás to možná překvapí.

Marc Gini - Švýcarsko - Alpské lyžování

Výborný elitní švýcarský slalomář se rozhodl, že do olympijské sezóny již nenastoupí. 32letý vítěz slalomového závodu z Reiteralmu v roce 2007 skončil v uplynulém ročníku v konečném hodnocení slalomu až na 38. pozici se ziskem 32 bodů. Na základě toho usoudil, že již nemá cenu v kariéře pokračovat a nebude tak již ani usilovat o nominaci na olympijské hry. "Rozhodl jsem se, že budu závodit, dokud budu schopný podat výkon na vítězství nebo alespoň ohrozit stupně vítězů. To bohužel na 38. místě nejde" odůvodnil svůj konec Gini. 

Nyní po ukončení kariéry se bude naplno věnovat studiím fyzopterapie, které započal před dvěma lety. 

Jens Byggmark - Švédsko - Alpské lyžování

Druhý v našem seznamu je také bývalý elitní slalomář. Byggmark posbíral během své kariéry řadu úspěchů. Ať už se jedná o celkem tři stříbrné medaile z mistrovství světa a nebo o celkem 8 pódiových umístění v závodech světového poháru včetně dvou vítězství. 

Poslední 4 sezóny však nebyly pro Jense optimální. V roce 2013 si totiž přetrhl vazy v koleni a byl nucen vynechat celou následující sezónu včetně zimních olympijských her v Sochi. I po návratu jej však koleno limitovalo a nedovolilo mu závodit na plné obrátky. "Cítím, že moje koleno nesouhlasí, abych mu dával plnou závodní zátěž a tak nemá cenu dál pokračovat" odůvodnil Byggmark svůj konec ze zdravotních důvodů. 

Šárka Strachová - Česko - Alpské lyžování

O Šárce jsme Vás již informovali. Nejlepší alpská lyžařka naší historie, držitelka 4 medailí z MS a bronzu ze ZOH 2010 ve Vancouveru, se rozhodla, že ani 5. místo z MS ji nepřesvědčilo k pokračování její aktivní kariéry. Závodnice hledala nyní motivaci k závodění a také zdůraznila, že u ní nyní přavažují osobní zájmy nad těmi sportovními. A tak je možné, že se od Šárky můžeme brzy dočkat potomka. 

Mao Asada - Japonsko - Krasobruslení

Asi nepřekvapivější sportovkyní, co ukončila nedávno kariéru se stala právě japonská krasobruslařka. Mao Asada vybojovala stříbro na OH 2010 ve Vancouveru a stala se mistryní světa v letech 2008, 2010 a 2014. K tomu se stala nejmladší krasobruslařkou v historii, která skočila trojitý axel. Bylo jí teprve 14 let. 

Poté, co skončila na ZOH v Sochi až šestá, se rozhodla pro roční pauzu. O rok později se sice na led vrátila, ale nedokázala na své úspěchy navázat. Ukončení své závodní kariéry se v 26 letech rozhodla proto, že údajně ztratila motivaci do závodění. 

Fanny Horn Birkeland - Norsko - Biatlon

Za svobodna Fanny Horn Strand se taktéž ještě před začátkem olympijské sezóny rozhodla pro ukončení aktivní kariéry. Manželka norského biatlonisty Larse Birkelanda nebyla spokojena se svými výkony v závodech světového poháru a vyjádřila značné zklamání, že i přes obrovské úsilí se nemohla dostat do absolutní světové špičky a bojovat o pódiová umístění. "29 let není sice vysoký věk, ale jsem v tomto kolotoči již nějakou dobu a tak mi připadá správné skončit. Věnovala jsem biatlonu veškeré úsilí, ale výsledky nepřicházely. A to Vás demotivuje. Samozřejmě jsem dosáhla na velké medaile z MS i OH. Ale bylo to díky tomu, že Norsko mělo velmi silný tým. A tak jsem měla i trochu štěstí" dodala mistryně světa z Osla z ženské štafety a bronzová z té samé disciplíny ze ZOH 2014 v Sochi. 

Eva Tofalvi - Rumunsko - Biatlon

Veteránka v běžecké stopě s malorážkou na zádech se již další olympiády nezúčastní. Nejlepší rumunská biatlonistka historie se závodní kariérou končí. Dosáhla na mnohé úspěchy. V roce 2008 se stala prozatím jedinou rumunskou biatlonistkou, která vyhrála individuální závod SP. Stalo se tomu tak v Hochfilzenu v individuálním závodě na 15km. Zúčastnila se všech OH od roku 1998 až po 2014. Přičemž V Salt Lake 2002, Vancouveru 2010 a Sochi 2014 byla vlajkonoškou svého národního týmu.

"Rozhodla jsem se pro konec, jelikož bych se ráda ještě před olympijskou sezónou usadila a pokusila se založit rodinu. Biatlonu jsem věnovala mnoho let a odnáším si mnoho neuvěřitelných zážitků a vzpomínek. Nyní však cítím, že v mém věku je již potřeba přestat, jelikož bych ráda přivedla na svět potomka" svěřila se Rumunka. 

355 0