České rychlobruslařky na krátké dráze zahájily již na konci září světový pohár a zároveň také hon za olympijskými místenkami. V Maďarsku a Holandsku získaly několik solidních umístění, které jim dávají velmi reálnou šanci na více než pouze jedno místo. A to zejména na trati 1.500 metrů.
Kvalifikaci a zároveň světové poháry absolvují letos Češi bez mužského zastupce a tím pádem nikdo nenaváže na účast v Sochi Vojtěcha Loudína. Nicméně se otevírá možnost pro reprezentantky ženského pohlaví, jenž mají reálnou šanci vybojovat více než jedno místo, jak tomu bylo několika předešlých hrách, kde nás reprezentovala Kateřina Novotná.
Slušný základ položila dvojice Sejpalová-Novotná na úvodním SP v Budapešti. Seštá žena MS na trati 1.500 metrů před dvěma lety, Sejpalová, obsadila na patnáctistovce 27. pozici, Novotná byla hned o 3 příčky za ní.
Kvalifikační podmínky jsou přísné. Na základě průměru ze čtyř závodů SP se kvalifikuje na trati 1.500 metrů 36 žen. Na pětistovce a kilometru potom o 4 méně. Do týmové soutěže bude moci zasáhnout pouze osm družstev, které obsahují po pěti závodnících. Celkem se může kvalifikovat 60 mužů a žen.
Pětistovka se v Budapešti českým ženám vůbec nevyvedla, když nejlépe skončila na 45. místě Michaela Kunčířová. Ani na kilometru se nepovedlo holkám zajet na postupové místo, když nejlépe dopadla devětatřicátá Míša Sejpalová. Ani v jedné disciplíně se nepovedlo českým reprezentantkám postoupit do vyřazovacích bojů, nicméně vzhledem k nominaci na OH hraje důležitou roli průměr všech umístění v rámci 4 závodů světového poháru. V týmech skončily Češky těsně třinácté, bohužel na prvním nepostupovém místě z rozjížděk.
O týden později se konaly závody v nizozemském Dordrechtu. A nejlepší umístění zaznamenaly české ženy opět na nejdelší trati. Kateřině Novotné unikl na 25. pozici jen těsně postup do čtvrtfinále. Kousek za ní na 29. místě skončila Kunčířová a hned vzápětí se umístila i Sejpalová. V tomto závodě tak měly svěřenkyně Jarmila Hrůzy hned 3 zástupkyně v nejlepší třicítce, což si stanovili jako cíl pro aktuálně probíhající závody SP.
Na pětistovce se již tak zástupkyním českého lva nedařilo. Nejlepší byla na 48. pozici Michaela Kunčířová. A tak na sprinterské trati to budou mít holky před závěrečnými dvěma podniky SP velmi složité. Kilometrová trať se vyvedla holkám o něco lépe, než v Budapešti. 37. pozice Michaely Sejpalové je do zbývajících dvou podniků SP nadějná. Týmová soutěž skončila následně nezdarem. Devatenáctá pozice po té třinácté v Budapešti pravděpodobně zavřela vrátka českým short trakařkám v účasti ve štafetě na OH.
Závody světového poháru vyvrcholí v listopadu. Od 9.11. se rychlobruslaři na krátké dráze představí v čínské Šanghaji. O týden později je čeká finále SP v jihokorejském hlavním městě, Soulu. Osmnáctého listopadu, popřípadě o den později by měl být znám první seznam nominovaných na hry v Pyeongchangu.
Největší šanci drží Češky na trati 1.500 metrů, kde by mohly vybojovat až tři místenky. Nicméně reálněji se jeví dvě. Bez šance však nejsou na kilometrové trase.