Anna Dušková s Martinem Bidařem při exhibici na ME 2017
Foto: facebook.com/duskovabidar/

VIDEO: Čeští krasobruslaři vstoupili do olympijské kvalifikace povedeně

Anna Dušková s Martinem Bidařem při exhibici na ME 2017

Poslední možnost pro krasobruslaře kvalifikovat se na Olympijské hry do jihokorejského Pyeongchangu. V tomto duchu se aktuálně nese Nebelhorn Trophy. Na krasobruslařskou soutěž do Oberstdorfu vyslala také Česká republika to nejlepší, co má. A poměrně slibný vstup mají za sebou jak Bidař s Duškovou, tak i Mansour s Češkou.

Celou soutěž v Oberstdorfu, která je poslední možností pro tanečníky na ledě, jak si vybojovat olympijskou letenku do Pyeongchangu, zahájila disciplína tanečních párů, kde má Česko zastoupení v podobě Courtney Mansour a Michala Češky. Vedli si poměrně slibně, ale o poslední olympijské místenky to bude ještě tuhý boj. 

V krátkém programu nezajeli Češka s Mansour vůbec zle. Jejich technické i dojmové prvky hovořily v jejich prospěch. Na divácké oko působila jejich jízda velmi pěkně, plynule a uvolněně. V konečném hodnocení nakonec odečítali za blíže nespecifikovanou nepřesnost jeden bod a s výsledným bodovým ohodnocením nebyli příliš spokojeni, což můžeme vidět na videu zejména z výrazu Michala Češky, který pravděpodobně čekal výslednou známku o něco vyšší.  

V krátkém programu předvedli výkon 54,94 bodů, který je průběžně řadí na devátou, nepostupovou příčku. Ovšem výsledková listina sama napovídá, že není nic ztraceno. Před českým párem se o bod a 3 setiny na šešté pozici umístila slovenská dvojice Lucie Myslivečková (původem Češka) a Lukáš Csolley. Ovšem na pátou, poslední postupovou příčku, ztrácí Češi necelý bod a půl. Výsledky krátkého programu jsou velmi vyrovnané, jelikož mezi čtvrtou a čtrnáctou pozicí je rozdíl pouhých 9 bodů. 

Predikce do volných jízd pro Courtney Mansour a Michala Češku nevypadá vůbec špatně. Jejich osobní rekord 89,90 bodů z loňského prosince prozrazuje, že jsou na tom lépe než vetšina jejich protivníků o olympijské místenky. Nicméně ani výkon na této hranici nemusí našim reprezentantům stačit, jelikož i ostatní páry mají formu a v krátkém programu předvedly úspěšné útoky na své nejlepší výkony. Pokud by se českému páru podařilo vylepšit si nejlepší kariérní výkon a poprvé by se dostali přes devadesáti bodovou hranici, byla by účast pod pěti kruhy nesmírně blízko. 

Doplňující informace: Nastala změna ohledně množství párů, které se kvalifikují na OH. Dánové museli upustit od svého vybojovaného kvalifikačního místa, jelikož se jim nepodařilo pro Laurence Fourniera Beaudryho zajistit včas dánský pas, aby mohl reprezentovat svoji novou zemi na hrách. Jiný pár aktuálně nemají a tak přepouští své místo tomu, kdo se umístí v kvalifikace na Nebelhorn Trohpy na šesté pozici. Což znamená, že Courtney s Michalem rostou šance na start pod pěti kruhy!

VÝSLEDKY KRÁTKÉHO PROGRAMU

1. Coomes/Buckland (GBR) 71,79 bodů

2. Muramoto/Reed (JPN) 62,67 bodů

3. Lorenz/Polizoakis (GER) 61,09 bodů

4. Reed/Ambrulevicius (LTU) 58,34 bodů

5. Törn/Partanen (FIN) 56,32 bodů

6. Myslivečková/Csolley (SVK) 55,97 bodů

7. Min/Gamelin (KOR) 55,94 bodů

8. Garabedian/Proulx-Senecal (ARM) 55,05 bodů

9. Mansour/Češka (CZE) 54,94 bodů

Poté šly na řadu sportovní dvojice a hned v úvodní čtveřici se představila budoucnost českého krasobruslení, Martin Bidař a Anna Dušková. V krátkém programu si nevedli špatně, ale se svým výkonem nakonec nebyli spokojeni. 

Jejich kroková sekvence a tanec v držení byly provedeny bravurně. Bohužel skokové prvky se jim tolik nevyvedly. Hned na úvod při synchronním skoku upadl Martin Bidař a za nedlouho při odhodu se Anna Dušková po přistání dotkla ledu. Drobné chyby byly vidět také v sychronizaci. Ovšem nakonec si Češi neodnesli tak špatný výsledek. Konečný součet 58,80 bodů je aktuálně řadí na průběžnou sedmou příčku, čtvrtou v redukovaném pořadí. Před Čechy se totiž ještě nachází páry z Ruska, Německa a Kanady, které si již nominaci vyjely na mistrovství světa a z bojů o olympijské hry se tak jejich výkony škrtají. 

Bidař s Duškovou tak drží čtvrtou, poslední postupovou pozici. Před nimi se nachází dvojice z Rakouska, Austrálie a Severní Koreje. Na poslední jmenované má náš pár ztrátu pouze 1,4 bodů. Ovšem na Australany a Rakušany je to již více než bodů pět. Naopak na Čechy ze zadu útočí dvojice z Izraele, která ztrácí necelé 3 body a také Japonci, jejichž ztráta je již téměř 4,5 bodu. 

Do volných jízd by však Češi mohli vstupovat v pozici mírných favoritů. Hovoří o tom zejména jejich nejlepší osobní výkon z domácího ME, který má hodnotu více než 123 bodů. Všichni jejich soupeři v bojích o olympijské letenky však ještě nikdy v kariéře nepřesáhli metu 110 bodů. Tyto statistiky napovídají o tom, že výkon na úrovni osobního maxima a nebo i mírně pod ním by měl Duškové s Bidařem stačit k tomu, aby se na olympijské hry kvalifikovali. Samozřejmě bude záviset i na výkonech ostatních týmů. 

Doplňující informace: Francouzi loni vybojovali na MS dvě místenky pro své páry. Jelikož aktuálně nedisponují druhým párem, který by mohl být konkurenceschopný na světové úrovni, přepustili jedno místo ve prospěch možných kvalifikantů z Nebelhorn Trophy. Což ve výsledku znamená, že se v redukovaném žebříčku nekvalifikují čtyři, nýbrž hned pět párů. Aničce a Martinovi rázem vzrostly šance na nominaci na OH!

VÝSLEDKY KRÁTKÉHO PROGRAMU

Tarasova/Morozov (RUS) 77,52 bodů

Savchenko/Massot (GER) 72,99 bodů

1. Ziegler/Kiefer (AUT) 65,09 bodů

2. Alexandrovskaya/Windsor (AUS) 64,51 bodů

3. Ryom/Kim (PRK) 60,19 bodů

Ruest/Wolfe (CAN) 59,40 bodů

4. Dušková/Bidař (CZE) 58,80 bodů

Pozn. (Číšlo umístění uvedeno pouze pro ty, co bojují o olympijskou místenku)

587 0