Trenér české reprezentace Josef Jandač
Foto: http://www.hokejportal.cz/clanky/temata/josef-jandac/

Proč na olympiádu nepojedou Růžička či Michálek? Trenér Jandač zdůvodnil svůj nominační výběr

Trenér české reprezentace Josef Jandač

K nominaci českého hokejového týmu se během tiskové konference vyjádřil i hlavní trenér národního celku Josef Jandač. Vysvětlil například, proč na olympijské hry nepojedou Martin Nečas se Zbyňkem Michálkem, a co rozhodlo o vyřazení Jakuba Klepiše.

První otázkou byli brankáři. Zde byli jasnou volbou Dominik Furch a Pavel Francouz, kteří se už osvědčili na přípravných turnajích a trenér v ně má velkou důvěru. "Těmhle klukům věřím a nikdy mě nezklamali. Musím jim ukázat důvěru i ve chvílích kdy se jim úplně nedaří," nechal se slyšet Jandač v rozhovoru, který následoval bezprostředně po tiskové konferenci. Francouz, který v současné době chytá v ruském Čeljabinsku, se totiž v brance střídá se svým kolegou, což mírně ovlivňuje jeho přípravu. Jandač však věří, že na olympiádě podá kvalitní výkon. V otázce třetího brankáře už tak lehké rozhodování nebylo. Dlouhou dobu se mluvilo o Marku Mazancovi, který však podepsal smlouvu v AHL a tento post tak nakonec připadl Patriku Bartošákovi. Ten se řadí mezi nejlepší gólmany české extraligy.

Samotná soupiska se uzavřela až včera v deset hodin večer. "Ještě se hrála extraliga, a tak jsem čekal, jestli se náhodou někomu něco nestane. Naštěstí vše dopadlo dobře a mohl jsem ji uzavřít." Trenér Čechů se vyjádřil také ke způsobu, jakým dával celek dohromady. "Museli jsme k sobě vzít kluky, které máme vyzkoušené, osvědčené dvojice, trojice, u kterých víme, že fungují. Důležité bylo taky sledovat zdravotní stav hráčů, abychom na turnaj nevzali někoho, kdo pojede s nějakým zdravotním handicapem."

Růžička, Klepiš ani Nečas do Jižní Koreje nevyrazí

Pomyslného Černého Petra obdržel Martin Růžička. Ten upoutal svými výkony v Třinci, nebo hattrickem proti Finům. Sám Jandač přiznal, že právě jeho jméno na seznamu dlouho figurovalo. Nakonec se však dvaatřicetiletý na olympiádu nevypraví.

Téměř jistým členem českého olympijského celku byl také Jakub Klepiš. Ani on se ale do Pchjongchangu nepodívá. O jeho vyřazení nakonec rozhodlo to, že trenérům nepasoval do možných dvojic, a museli ho tak ze sestavy vyškrtnout. 

Hodně velké spekulace panovaly i kolem mladého talentu z brněnské Komety Martina Nečase. Trenér Jandač vedl dlouhé telefony nejen s ním, ale také s trenérem Brna, Liborem Zábranským, který Nečase velmi doporučoval. V neprospěch mladíka nakonec hovořila absence na přípravných turnajích. Na podzim nemohl hrát kvůli zranění a v prosinci přišla nominace na MS juniorů. Jandač tak neměl možnost vidět fungování Nečase v ostrém zápase. "Martin je obrovský talent a do budoucna se jedná o jednoho z největších tahounů českého hokeje. Bohužel si taky myslím, že jeho muskulatura zatím nestačí na seniorský hokej, ale určitě ho chci vyzkoušet v přípravě na MS a třeba i na samotném turnaji," nechal se slyšet Jandač. 

Jak už jsme se zmiňovali. Velkou roli při sestavování nominace hrálo to, jak jsou hráči sehraní. Jedna z ikonických dvojic českého týmu bude jistě duo Řepík/Birner, kteří dohromady předvádí krásný hokej. Jejich role na OH má být jasná. Odvádět tu těžkou "černou" práci, která sice není tolik vidět, ale je absolutně podstatná pro výkon celého mužstva. 

Velká premiéra na velkém turnaji čeká Milana Gulaše, který svou nominaci komentoval živě přes telefon. "Samozřejmě jsem překvapen, ale jsem velmi rád a budu se snažit to oplatit. Poslední dobou se objevoval tlak v médiích a bylo to těžké, ale v koutku duše jsem doufal, že to vyjde. Ještě před nějakou dobou jsem si myslel, že si za reprezentaci už nezahraju, a nakonec je to tady. Pro mě je to velká věc. Snažil jsem se ty myšlenky eliminovat, ale moc to nešlo, obvzlášť, když se rozhodlo, že kluci z NHL nepojedou. Nakonec to vyšlo, a tak jsem rozhodnutý nechat na ledě všechno." Právě nominace Gulaše pomohla dostat se na turnaj jinému hráči. S Tomášem Mertlem jsou v Plzni velmi dobře sehraní a Gulaš byl tak pomyslným závažím na vahách, které rozhodovalo o Mertlovu startu. 

Kapitánem českého týmu bude Martin Erat

Kapitánem týmu bude podle očekávání Martin Erat, který se podle Jandače na tuto roli hodí perfektně. "Já si myslím, že jsou věci, které se nedají naučit a člověk je musí mít v sobě. A z těch hráčů, které máme k dispozici, je Martin Erat tím nejvhodnějším kandidátem. Má respekt od spoluhráčů, trenérského týmu i fanoušků, a to je velmi podstatné.  Je to zkušený hráč, který nemá potřebu si nic dokazovat a jsme si jistí, že bude hrát za tým a nechá na ledě všechno. Hlavně je důležité pamatovat to, že hokej není jen o kapitánovi. Je i o klucích v kabině. Nelze nechat celou tíhu jen na Martinovi, musíme zabrat všichni," ukončil Jandač debatu o tom, jestli je Erat ten pravý, kdo by měl na prsou nést kapitánské "C". 

Kvůli absenci hráčů z nejlepší hokejové ligy světa se také otevírá šance pro více týmů, aby na turnaji uspěly. Největšími favority na zlato jsou ruští hokejisté, kteří však zatím nemají účast kvůli vyloučení jejich země z olympiády úplně jistou. Konkurence ale bude i přesto větší než obvykle. Češi jdou do turnaje s jasným cílem. Hrát dobře defenzivně a nenechávat zbytečné díry v obraně. "Chceme hrát jako houževnatý tým, hodně se zaměříme na obranu. Klíčové zápasy se hrají na málo inkasovaných branek. Věřím, že máme tolik zkušených ofenzivních hráčů, že ty branky tam budou padat, ale základ vychází z defenzivy. Máme v mužstvu zkušené borce, kteří mají za sebou spoustu zápasů tak věřím, že to dozadu bude fungovat," prozradil Jandač k plánované taktice. 

Jak dopadnou Češi na Olympijských hrách je ještě ve hvězdách. My však budeme fandit a přát našim klukům, aby to "cinklo".

202 1