Jaromír Jágr

Lillehammer 1994 - Česko poprvé na olympiádě jako samostatný stát, bohužel bez medaile

Česko se jako samostatný stát zúčastnil olympiády poprvé v roce 1994 v norském Lillehammeru. Celkem nás na zimní olympiádě v Norsku reprezentovalo 64 sportovců v sedmi sportech. Byla to zároveň první a poslední olympiáda, ze které jsme si nepřivezli žádný cenný kov.

Zimní olympijské hry v norském Lillehameru se konaly od 12. února do 27. února roku 1994. Celkem bylo na olympiádě přitomno 64 zemí a dohromady 1 737 sportovců (z toho 522 žen). Slib za sportovce dal Nor Vegard Ulvang (běžec na lyžích) a za rozhodčí ho dal Kari Karing. Stadiónem pro tyto hry byl vybrán Lysgårdsbakken, který byl postaven v roce 1993 právě pro účel olympiády.

Nejúspěšnější zemí v Lillehameru bylo Rusko, které získalo dohromady 11 zlatých, 8 stříbrných a čtyři bronzové medaile. Nejvíce kovů (26) si odneslo domácí Norsko (10 zlatých, 11 stříbrných a 5 bronzových).

Přehled českých sportovců na Zimních olympijských hrách v norském Lillehammeru 1994

Martina Vondrová- nejlepší umístění- 31. místo v kategorii 15km volně

Iveta Zelingerová- nejlepší umístění- 33. místo v kategorii 10km volně stíhací závod

Štafeta 4x5km (Vondrová, Zelingerová, Neumanová, Chroustovská)- celkové 9. místo

Eva Háková- nejlepší umístění- 9. místo v kategorii sprint 7,5km

Iveta Knížková- nejlepší umístění- 34. místo v kategoriích sprint 7,5km a vytrvalostní 15km

Irena Novotná- nejlepší umístění- 50. místo v kategorii vytrvalostní 15km

Jiřina Pelcová- nejlepší umístění- 37. místo v kategorii vytrvalostní 15km

Gabriela Sůvová- nejlepší umístění- 63. místo v kategorii sprint 7,5km

Štafeta 4x7,5km (Kulhavá, Pelcová, Knížková, Háková)- celkové 7. místo

Boby

Muži

Jiří Džmura a Pavel Polomský- dvojbob- nejlepší umístění- 1. jízda (5. místo)

Pavel Puškár a Jan Kobián- dvojbob- nejlepší umístění- 2. a 3. jízda (19. místo)

Jiří Džmura, Pavel Puškár, Pavel Polomský a Jan Kobián- čtyřbob- nejlepší umístění- 4. jízda (10. místo)

Krasobruslení

Ženy

Lenka Kulovaná- nejlepší umístění- 11. místo v kategorii krátký program, v kategorii volná jízda pak 13. místo

Irena Zemanová- nejlepší umístění- 27. místo v kategorii krátký program, dále nepostoupila

Sportovní dvojice

Radka Kovaříková a René Novotný- nejlepší umístění- 5. místo v kategorii krátký program, volná jízda poté 6. místo

Taneční páry

Radmila Chroboková a Milan Brzý- všechny kategorie- 16. místo

Kateřina Mrázová a Martin Šimeček- všechny kategorie- 8. místo

Lední hokej

Soupiska:

Brankáři: Petr Bříza, Jaroslav Kameš, Roman Turek

Obránci: Miloslav Hořava, Drahomír Kadlec, Antonín Stavjaňa, Bedřich Ščerban, Jiří Veber, Jan Vopat, Jiří Vykoukal

Útočníci: Jan Alinč, Jiří Doležal, Pavel Geffert, Roman Horák, Martin Hosták, Petr Hrbek, Otakar Janecký, Tomáš Kapusta, Kamil Kašťák, Jiří Kučera, Tomáš Sršeň, Radek Ťoupal, Richard Žemlička

Češi se utkali ve skupině s Finskem (1:3), Rakouskem (7:3), Německem (1:0), Norskem (4:1) a Ruskem (3:4). V základní skupině jsme obsadili třetí místo s šesti body a skórem 16:11. Ve čtvrtfinále jsme nestačili na Kanadu, které jsme podlehli 2:3. V souboji o 5.-8. místo jsme narazili na USA, které jsme porazili 5:3. V rozhodujícím zápase o celkové páté místo jsme si to rozdali se Slovenskem, které jsme deklasovali vysoko 7:1.