Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová během tréninku na olympijských hrách v Pyeongchangu
Foto: www.facebook.com/KarolinaErbanova.cz

KOMENTÁŘ: Už to není pouze o Sáblíkové. Česko má dvě rychlobruslařské olympijské medailistky

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová během tréninku na olympijských hrách v Pyeongchangu

Už to není pouze o Martině Sáblíkové. Ale ve sprintech je to také o Karolíně Erbanové a kdo ví, možná to bude brzy i o Nikole Zdráhalové či mladých českých juniorech. Karolína Erbanová totiž vybojovala pro Českou republiku bronzovou olympijskou medaili a celkově již šestou placku z her v Pyeongchangu.

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová během tréninku na olympijských hrách v Pyeongchangu Zdroj: www.facebook.com/KarolinaErbanova.cz

Byly to nervy, ale nakonec se to povedlo. Nepříjemný pohled to byl už zhruba v polovině závodu. Nastoupila totiž neuvěřitelná Holanďanka Jorien Ter Mors, která na hrách kombinuje úspěšně dlouhé a krátké rychlobruslení. Její čas 37,54 sekundy byl opravdu velkou výzvou, ovšem nic nepřekonatelného. Zanedlouho ji však předjela Američanka Brittany Bowe. Chleba se začal lámat v rozjížďce číslo čtrnáct. Karolína Erbanová nastoupila proti největší adeptce na zlato, Japonce Kodaira. I laikovi by mohlo dojít, že letos neporažená Japonka by mohla svým výkonem Karolínu vytáhnout vysoko. A povedlo se. Erbanová měla velmi silný finiš a čas 37,34 sekundy je jejím nejlepším osobním výkonem, když nepočítáme tratě v zámoří. Ovšem olympijský rekord Japonky 36,94 sekundy byl dnes daleko pro všechny. 

Přišla napínavá čekaná. Atmosféra by se dala krájet. Nicméně čekaní netrvalo dlouho. Erbanová držela druhou pozici a zbývaly 2 rozjížďky, což jí dávalo jistotu nejlepšího umístění v kariéře pod pěti kruhy. Na startu však byly i papírově horší závodnice a v medaili se hodně doufalo. V předposlední rozjížďce začala velmi rychle jihokorejská šampionka Lee Sang-hwa. Po rychlém startu však přišlo zpomalení a nakonec zařazení se před Erbanovou o pouhou setinu sekundy. Její soupeřka Arisa Go, kometa letošní sezóny nakonec dosáhla času 37,67 sekundy. 

Poslední rozjížďka měla rozhodnout. Erbanová držela bronzovou příčku a na startu byla Rakušanka Vanessa Herzog a Ruska Golikova. Největší hrozbou byla první jmenovaná. Obě dvě však odstartovaly pomaleji a na Karolínu měly po 100 metrech ztrátu více než desetinu. A nakonec se před Erbanovou nedostaly. Herzog nakonec brala bramborovou pozici o 17 setin za Erbanovou, Golikova dojela sedmá. A mohlo se slavit. 

Karolína ihned po závodě i na samotném pódiu neskrývala slzy štěstí. Ještě aby jo, když se jedná o její dosavadní největší úspěch v kariéře. Po čtvrtém místě na loňském MS ve stejné hale je to tak obrovské zadostiučinění. 

Dodnes to možná bylo především zejména o Martině Sáblíkové. Ona byla ještě před olympiádou tou, od které fanoušci očekávali zisky cenných kovů. A že byla čtvrtá na třech kilometrech? To nevadí.... Někteří fanoušci, kteří nevidí veškerou tu dřinu, která je za úspěchem, hovořili o zklamání. Jaké zklamání? Po zdravotních patáliích brala čtvrtou příčku na třech kilometrech a později dokonce získala stříbro na nejdelší trati? To je luxus, nadstavba, něco úžasného. A teď ji navíc doplnila Karolína Erbanová. Vybojovala úplně první medaili pro Českou republiku v rychlobruslení na sprinterských tratích. 

A co teď? No, asi ji čeká mediální a sponzorský humbuk, podobný, jako měla Sáblíková po úspěchu ve Vancouveru, kde vybojovala tři olympijské kovy. Nicméně se jedná o obrovské zadostiučenění, kdy se konečně její obrovská dřina po odchodu z hokejových klužišť proměnila v zisk velkého světového cenného kovu v podobě bronzu na pětistovce z olympiády. 

Přidala tak do sbírky již šestý cenný kov pro Česko na hrách v Pyeongchangu. Prognózy specialistům, kteří před vypuknutím tohoto sportovního svátku předpovídali, že Češi vybojují maximálně 5 medailí, nevyšly. A číslice šest nemusí být tou konečnou. Uvidíme, co předvede Ester Ledecká po přechodu na snowboard v paralelním obřím slalomu. Skvělé výkony na hrách předvádějí také hokejisté. A kdo by mohl překvapit? Trenér rychlobruslařek Petr Novák tajně hovořil o tom, že Nikola Zdráhalová by mohla být černým koněm závodu s hromadným startem. Nikdy si nemůžeme být jisti, co nám předvede v Big Airu Šárka Pančochová. A bez šance na cenný kov určitě nejsou ani všechny tři biatlonové štafety. 

255 367