Český biatlonista Michal Krčmář během olympijské závodu ve sprintu v Pyeongchangu, kde vybojoval stříbro
Foto: www.facebook.com/biatlon.cz / Pavel Lebeda

Fotofiniš rozhodl pro Fourcada, jenž má druhé zlato. Moravec jedenáctý

Český biatlonista Michal Krčmář během olympijské závodu ve sprintu v Pyeongchangu, kde vybojoval stříbro

Neskutečný finiš mezi Martinem Fourcadem a Simonem Schemppem nakonec vyzněl v závodě s hromadným startem nakonec pro francouzského suveréna. Moravec dlouho bojoval o cenný kov, ale nakonec z toho bylo jedenácté místo.

AKTUALIZUJEME

Závodníci zahájili dnešní masák velmi zvolna a během prvního kola se nikam nehnali. Na úvodní střeleckou položku přijeli takřka všichni společně. Mezi prvními zalehal na stav 29 Ondřej Moravec, který zaznamenal čistou střeleckou položku a odjížděl ze střelnice s nepatrnou ztrátou na čelo. Naopak Michal Krčmář odkládal dlouho první ránu a kromě toho, že musel na jedno trestné, strávil dlouho na koberečku. 

Ondřej Moravec se držel během druhého kola v čelní skupině a Krčmář úspěšně stahoval na čelo závodu cenné vteřiny. Na druhou střelbu už dojížděli pronásledovalé s menší ztrátou na čelo. Ondřej Moravec opět exceloval a po druhé nule odjížděl ze střelnice se ztrátou necelých deseti sekund na čelo. Naopak "Bimbo" po skvěle zahájené a rychlejší střelbě minul poslední terč a musel na další, již druhé, trestné kolo. Ze střelby odjížděl až dvaadvacátý a ztrácel na čelo přes čtyřicet sekund. 

Ve třetí položce pokračoval Ondřej Moravec opět bez chyby, i když byla tato položka na něj poněkud delší, než bývá u něj zvykem. Bohužel další trestné kolo přidal stříbrný medailista ze sprintu, Michal Krčmář, který odjížděl ze stadionu až ve třetí desítce a ztrácel minutu. Naopak Moravec se již posunul na pátou příčku, nedaleko od čela a vydal se do posledních dvou kol na steč do boje o cenný kov. 

Na poslední střelecké položce střílel Moravec o medaile. Z vedoucí trojice chybovali Fourcade a Schempp jednou a Erik Lesser dokonce dvakrát. Kdyby Ondřej Moravec zaznamenal čistou střelbu, odjížděl by ze stadionu na bronzové pozici s jistým náskokem. To se bohužel nestalo. Druhý terčík na stavu zůstal a Ondra musel na jedno trestné kolo, což znamenalo sešup na sedmou příčku a ztrátu kontaktu s těmi, kteří se perou o cenné kovy. Michal Krčmář na poslední střelecké položce přidal další dvě chyby a s celkovým součtem pěti trestných kol odjížděl na 28. pozici. 

Závod měl nakonec velmi strhující finiš. Fourcade a Schempp odjížděli ze stadionu po boku, a stejně dojeli i do cílové rovinky. Téměř se opakoval závod z před čtyř let v Sochi, kde v cílové rovince prohrál Fourcade zlato s Norem Svendsenem. Dnes však předkopl lyži včas a dostatečně dopředu. Bylo to sice jen o pár centimetrů, ale fotofiniš nakonec rozhodl pro francouzského sympaťáka. O bronz bojovali v cílové rovince Emil Hegle Svendsen a Erik Lesser a radoval se nakonec první jmenovaný. 

Úplně dnes propadli medailisté z předchozích závodů. Mladý Švéd Samuelsson skončil se čtyřmi chybami až třiadvacátý, Johannes Bö udělal 3 chyby a dojel na šestnácté pozici. Hned za ním byl bronzový ze sprintu, Dominik Windisch. Olympijský šampion ze stejné disciplíny, Arnd Peiffer, bral dnes třinácté místo. 

Tímto závodem skončily v Pyeongchangu individuální biatlonová klání a v příštím týdnu se můžeme těšit na tři štafetové závody, ve kterých nebudou naši závodníci rozhodně bez šance. 

VÝSLEDKY:

1. Martin Fourcade (FRA) 35:47,3 min (2)

2. Simon Schempp (GER) + 0,0 s (1)

3. Emil Hegle Svendsen (NOR) + 11,2 s (2)

.

11. Ondřej Moravec (CZE) + 36,3 s (1)

26. Michal Krčmář (CZE) + 2:22,6 min (5)

141 210