Český boulař Daniel Honzig při závodě
Foto: Archiv Daniela Honziga

"Do olympijského snu investuji hodně času a peněz" říká boulař Honzig

Český boulař Daniel Honzig při závodě

Po odchodu Nikoly Sudové do sportovního důchodu zažívá české akrobatické lyžování v boulích znatelný ústup. V posledních letech jsme neměli závodníka, který by dokázal konkurovat světové špičce. To se však v příští sezóně bude snažit změnit Daniel Honzig.

Investoval hodně času a peněz k tomu, aby se důkladně připravil na letošní sezóně a mohl bojovat o mnohem vyšší příčky, než tomu bylo doposud. A v nejlepším případě zvládnout úspěšně kvalifikaci na Olympijské hry, což je jeho velkým snem. Šestý muž letošní univerziády v Almaty, Daniel Honzig, zatím moc závodů SP neodjel. Jeho nejlepším výsledkem je 29. místo z Mariánských Lázní. Na světovém šampionátu byl brzy 25letý závodník nejlépe před 2 lety na 33. pozici. Jeho příprava k nadcházející sezóně však nabrala obrátky lepším směrem. Dan získal sponzory, což mu výrazně pomohlo k lepším a kvalitnějším letním tréninkům, které by se měly výsledkově odrazit v nadcházející sezóně. A co nám k tomu všemu řekl?

Český boulař Daniel Honzig při tréninku Zdroj: Archiv Daniela Honziga

  1. Sezóna se pomalu blíží. Jak probíhala Vaše letní příprava?

Květen až červenec jsem začínal s vytrvalostními a silovými tréninky, tj. dlouhá cyklistika, běhy, brusle a podobně. Poté jsem plynule přešel na skoky do vody. O prázdninách jsem také letos poprvé vyrazil na sníh. Na přelomu července a srpna jsem využil poměrně kvalitních podmínek v Passo di Stelvio (ITA), kde jsem se rozlyžoval a trénoval skoky, které jsem si přenesl z tréninků do vody. Po tomto soustředění jsem vyrazil zpět na trénink skoků do vody, kde se odstraňovaly chyby ze skákání na sněhu. Mezitím běží stále kondiční příprava. Aktuálně se moje kondice přeorientovala na dynamiku a rychlost. Hodně skáču na trampolíně, běhám sprinty, což znamená, že vše je tak nějak rychlejší a kratší. Tréninky se už začínají přizpůsobovat těm 20-30 vteřinám, které jsou pak v boulích klíčové.

  1. Kdy máte první závody?

První závody mi letos začínají 9. prosince ve finském středisku Ruka. Toto středisko mám rád, i když je to velice náročná trať.

  1. Když se řekne Olympiáda, co se Vám jako první vybaví?

Olympiáda je sen a cíl každého vrcholového sportovce. Je to střecha sportovní kariéry. Pro mě to je obrovská motivace a snaha dosáhnout něčeho výjimečného.

  1. K tomu bych rád navázal, jelikož Olympijská sezóna je doslova za rohem a čeští boulaři budou chtít bojovat o olympijské místenky...

Letos jsem tomu obětoval a obětuji opravdu hodně času a peněz. Snažím se do této sezony dát opravdu maximum. Pokud seženu vhodné finanční partnery, bude kvalifikace samozřejmě lehčí. Objedu více soustředění a závodů, a tím se moje šance na kvalifikaci zvyšuje. Skoro stejné množství času zabere trénink jako shánění partnerů. Moc si vážím lidí a firem, kteří mě letos podporují. Zvládat studium na vysoké škole, trénovat a dělat si sám sobě manažera je opravdu náročné.

  1. Kdo z českých boulařů má šanci společně s Vámi se kvalifikovat na Olympiádu?

Nevím přesně, kdo všechno může z českého tábora splnit podmínky kvalifikace. Tuším však, že šanci drží 15letá Klára Gajdečková a v mužské kategorii je aktuálně druhý Čech teprve 17letý Franta Coufal. Já se však nyní snažím soustředit na sebe, abych si splnil sen v podobě startu na OH. Nicméně bych přál, aby se nás tam objevilo co nejvíce, jelikož olympiáda je sen většiny sportovců. Určitě i ostatní se budou snažit získat potřebné body pro start v SP a následně si vyjet i dostatečný počet bodů pro start na OH. 

  1. V loňské sezóně byla pravděpodobně Vašim vrcholem světová Univerziáda v Almaty. Popište nám, jaké to bylo. 

Na tuto akci jsem se těšil. Jsou na jednom místě všichni zástupci zimních sportů. Je to taková generálka na velkou olympiádu. Zimní světová univerziáda je druhý nejdůležitější závod po Olympijských hrách a je na stejné FIS úrovni jako třeba mistrovství světa. Měl jsem z této akce respekt. Už v té době na mě byl vyvinutý určitý tlak, abych zajel nějaký lepší výsledek. Trať v Kazachstánu se rovnala olympijskému měřítku. Byla prudká, rychlá a nebezpečná. Tolik pádu v prvním tréninku jsem opravdu dlouho neměl. Nakonec jsem se ale s tratí skamarádil a podařilo se mi zajet super výsledek. Akce se tedy celkově podařila ve všech ohledech. Byli tam super lidé z jiných sportů, počasí vyšlo na jedničku a organizačně to měli Kazaši opravdu zmáknuté. Naši vesnici, kde jsme bydleli, hlídali vojáci s kulomety, a do vesnice jsme vstupovali přes bezpečnostní rámy.

  1. Má Česká republika v současné době nějaké mladé talenty v boulích?

Určitě má. Podílím se na vývoji malých boulařů v Jablonci nad Nisou společně s bývalou boulařkou Kristýnou Královou. Oba se snažíme předat dětem naše zkušenosti. Pár talentů již máme a na domácích závodech sklízíme úspěchy. Ale i v ostatních oddílech je početná mládež. Bohužel je tento sport hodně finančně náročný, kvůli tomu se mnoho lidí později rozhodne kariéru ukončit, to je veliká škoda.

  1. Jak je tento sport finančně náročný. Jak se finance liší u dětí a jak u vrcholového sportovce?

Dříve jsem si myslel, že lyžování je levnější než například golf nebo tenis. V dnešní době vím, že tomu tak není. Do 15 let se to dá celkem utáhnout v pohodě. Hodně pomáhají domácí oddíly a rodiče. Náklady vrcholového sportovce jsou mnohonásobně vyšší. Tam už se to pohybuje ve stovkách tisíc korun. Proto je pro mě velice důležité hledat vhodné finanční partnery, kteří mi pomohou.

  1. Jaké máte v současné době partnery. Šel by tento sport provozovat bez nich?

Bez partnerů, kteří mě podporují, bych tento sport už dávno nedělal. Jsem šťastný, že můžu být v týmu takových firem jako je The North Face, POC, ROSSIGNOL, HAVOS či BMW-Stratos auto a mnoho dalších, bez kterých by to opravdu nešlo. Tvoříme společně jeden velký tým. Všech těchto firem si velice vážím a jsem rád, že mi někdo věří a to mě táhne za letošním cílem.

  1. Prozraďte nám, jak specifická je příprava boulaře. Jak se třeba liší od tréninku sjezdařů a jaké děláte netradiční/specifická cvičení.

Začátek kondiční přípravy je podobný jako u jiných lyžařských disciplín. Cvičím asi nejvíce na nestabilních plochách, abych předešel nějakému zranění v boulích. Občas se přidám k nějaké skupině, například k reprezentaci skicrossu nebo sjezdařům. Trénink na trampolíně mi skládá Miroslav Patrman, jež je olympijským trenérem právě skoků na trampolíně. Rozdíl přichází v létě. Skáču do vody a trénuji skoky, to jiní nedělají. Na podzim mám hodně dynamiky a simulace boulí, protože pohyb v boulích je o hodně rychlejší než v brankách.

  1. Jaká slova byste použil k tomu, abyste vyzval děti, aby vyzkoušely Váš sport a nebo se rovnou zapsaly do klubu?

Asi bych to řekl tak, jak to nalákalo mé rodiče, když tento sport vznikal v ČR. Otec mě chtěl dát na nějaké speciální lyžování a doslechl se o tomto sportu. Nejdříve to vyzkoušela má sestra a poté já. Oba nás to nadchlo, já to dělám dodnes a stále mě to baví. Myslím si, že slovo freestyle je dnes populární a trendy. Máme zajímavé tréninky a tvoříme super tým. V Jablonci je oddíl TJ Bižuterie-Akrobatické lyžování, který má kvalitní trenéry po každou věkovou kategorii.  

 12.  Jak se Vám jeví spoluprace s Vasim novym partnerem BMW-Stratos Auto.

Z této spolupráce jsem nadšený. Letos jsem hledal vhodného partnera, který zajistí mé dlouhé cesty na tréninky, soustředění a závody. Půjčování se dříve dalo finančně utáhnout, ale nyní je těch cest opravdu mnoho a už nestačí ani rodinné vozy. A proto jsem šťastný a velice si vážím spolupráce s firmou Stratos Auto, která mi poskytla vůz BMW X1 xDrive a já se tím pádem v zimě dostanu na každý trénink na sněhu. Už nyní tvoříme skvělý tým. Děkuji!

Český boulař Daniel Honzig se svým partnerem BMW Stratos Auto Zdroj: BMW Statos Auto

           

   13. Spolupracujete s nějakým sportovním psychologem nebo tento druh přípravy neuznáváte?

Dříve jsem této psychické přípravě moc nevěřil a opovrhoval jsem jí. V loňském roce, kdy nám přednášel na univerzitě pan doktor Milan Hrdina, mě při přednášce natolik motivoval svým povídáním o psychologii, že jsem měl potřebu ho vyhledat. Nyní je naše komunikace velice pozitivní a dost mi pomáhá zvládnout hlavně stres ze závodů a zvládnutí okolních vlivů. Náš sport je opravdu hodně o hlavě a jsem rád, že nyní mohu být pod záštitou tohoto super člověka. Doporučil bych ho každému vrcholovému sportovci!

  1. Kde Vás mohou lidé vidět na internetu.

Disponuji webovými stránkami www.danmoguls.cz, sociální sítí facebook, kde jsem pod jménem DanielHonzig.moguls a na Instagramu pod #danmoguls (daniel.honzig_moguls). Díky všem za podporu.

410 0