Olympijské hry v Pchongčchangu
Foto: ČOV

Český dům co by kamenem dohodil od olympijské vesnice

Olympijské hry v Pchongčchangu

Především hokejisté či rychlobruslařsky budou moci vidět z olympijské vesnice Český dům na Zimních olympijských hrách v Jižní Koreji ve městě Kangnung. Bude poprvé v historii nejblíže ke sportovcům.

Olympijské hry v Pchongčchangu Zdroj: ČOV

Český dům budou mít naši reprezentanti bojující na olympiádě v Jižní Koreji co by kamenem dohodil. Nacházet se totiž bude přímo naproti olympijské vesnice. Stejně jako v minulých letech, i v Pchongčchangu poteče z pípy plzeňské pivo, sportovci se mohou těšit také na české jídlo. Koreji bude mít Český dům dvě patra, navštěvníci si v něm budou moci prohlédnout artefakty jak ke 100. výročí založení Československa, tak také předměty připomínající dvacet let od triumfu hokejistů v Naganu.

„Doufáme, že to bude stejné jako v Riu. Tedy místo, kam sportovci chodili rádi jako domů,“ prozradila pro server idnes.cz manažerka Českého domu Blanka Konečná.

První Český dům byl postavený na Olympiádě v Barceloně, která se konala v roce 1992. Pro veřejnost byl ale zpřístupněný až v Londýně v roce 2012, kde jej navštívilo 80 tisíc lidí. Tehdy vyšel projekt na 90 milionů a na jeho financování se podílelo celkem 36 subjektů. Před domem pak stála pohyblivá plastika London Booster od umělce Davida Černého, která vzbudila v médiích velký ohlas. Český dům patřil i díky ní podle médií mezi nejpřitažlivější, od tiskové agentury AP si dokonce vysloužil zlatou medaili.

243 20