Veronika Vítková
Foto: facebook/český biatlon

České kvarteto obsadilo v závodě smíšených štafet osmou příčku

Veronika Vítková

Smíšená štafeta ve složení Vítková, Davidová, Moravec a Krčmář vybojovala osmé místo. Olympijskými vítězi se stalo francouzské kvarteto, před štafetou Norska. Bronzovou příčku obsadila po boji Itálie. Překvapením se stalo páté místo běloruské čtveřice.

Jako první se za Česko vydala na trať Veronika Vítková. Při první položce udělala česká závodnice jednu chybu, kterou ale musela opravovat nadvakrát, což ji stálo hodně času (sedmnáctý nejrychlejší čas), a proto odjížděla na průběžném osmnáctém místě. Na trati Vítková srdnatě bojovala, pomalu stoupala pořadím a přibližovala se k elitní desítce. I při střelbě ve stoje netrefila na první pokus jeden terč, ovšem hned ho opravila. Do posledního běžeckého kola vybíhala na desátém místě se ztrátou třiceti dvou vteřin. Vítková nechala na trati opravdu všechno a předala pomyslný štafetový kolík na skvělém čtvrtém místě.

Na druhý úsek trenéři postavili jednadvacetiletou Markétu Davidovou, jež si svou nominaci vysloužila skvělými výsledky z předchozích olympijských závodů. Nejmladší česká závodnice se snažila udržet postavení českého týmu, což bylo v konkurenci Domrachevové nebo Eckhoffové velice těžké. Při položce vleže se nad Davidovou vznášela hrozba trestného kola, kterou naštěstí dokázala odvrátit, ale ztráta České republiky se přehoupla přes minutu na vedoucí italsko-německou dvojici. Střelba ve stoje byla od Davidové mnohem lepší, mladičká závodnice nepotřebovala ani jeden náhradní náboj a posunula se zpět do elitní desítky.

Mužskou část závodu odstartoval za Česko Ondřej Moravec, který vybíhal na osmém místě. Na trati se Moravec pohyboval ve společnosti Johannese Boe, s nímž se snažil udržet kontakt. První střeleckou zastávku zvládnul Moravec zastřílet čistě, páté místo bylo vzdáleno necelých deset vteřin. Při oblíbené stojce musel opravovat jednu chybu a odjížděl do posledního okruhu na devátém místě, na němž zůstal až do konce svého úseku.

Michal Krčmář zaostával za elitní šesticí šestnáct vteřin. Bohužel ani jemu se stejně jako Moravcovi nedařilo stáhnout ztrátu na vedoucí Německo. Malé posunutí následovalo po střelbě v leže, po níž se Krčmář posunul na osmou příčku. Při střelbě ve stoje udělal český biatlonista jednu chybu, ale stále se držel na osmém místě. V posledním běžeckém okruhu odrazil Krčmář nápor Ruska a dorazil do cíle osmé příčce.

Výsledky smíšené štafety

1. Francie 1:08:34,3 min (0+4)

2. Norsko +20,9 s (1+11)

3. Itálie +26,9 s (0+7)

8. Česká republika +1:39,3 min (0+8)

170 147