Česká biatlonistka Gabriela Koukalová
Foto: www.facebook.com/GabrielaKoukalova

30 dní do Koreje: Stále mnoho otazníků

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová

Již za měsíc startují další zimní hry pod pěti kruhy. Jihokorejský Pyeongchang je však stále plný otazníků. Pojďme se v prvním díle naší předolympijské rubriky podívat, které jsou ty největší.

1) Gabriela Koukalová a její start pod pěti kruhy

Měla by obhajovat jedno individuální stříbro, ovšem jejím snem je zisk olympijského titulu, který jí ve sbírce stále chybí. Problémy s lýtky a omezený tréninkový proces jí však stále nedovolují zúčastnit se alespoň jednoho závodu, kde by viděla, jak na tom je. Rozhodnutí o tom, zda odcestuje na hry do Jižní Koreje nebo ne, by mělo padnout zhruba v polovině ledna, čili o tomto víkendu. 

2) Objeví se na hrách i Severokorejci?

Velmi diskutované, ovšem spíše politicky zaměřené téma. Není to tím, že by se na olympiádu žádný sportovec ze Severní Koreje nekvalifikoval, ale o tom, že jejich úřady je pod nařízením prezidenta Kim Čong Una odmítají registrovat. Jako se stalo například krasobruslařskému tanečnímu páru, jenž se na hry kvalifikoval díky skvělému umístění na loňské Nebelhorn Trophy v německém Oberstdorfu. Na hrách by se měli představit také rychlobruslaři. 

V současné době však žádný ze sportovců totalitního režimu ke startu na hrách přihlášen nebyl. A to i přesto, že splnili kvalifikační kritéria. V brzké době by se měl vůdce Severní Koreje setkat s vrchními představiteli MOV i organizačního výboru her, kteří se jej pokusí přesvědčit k vyslání sportovců na hry. V případě negativní odpovědi je Thomas Bach připraven jim udělit možnost divoké karty. 

Za předpokladů, že by se sportovci reprezentující Severní Koreu nacházeli na hrách pod pěti kruhy, odpadlo by takřka veškeré riziko a obavy spojené s možným útokem Kimovy vlády na účastníky her. 

3) Jižní Korea i USA odložily své testy

K velmi příjemnému a mírumilovnému kroku se rozhodly Spojené Státy a také pořadatelská země, Jižní Korea. Po vzájemné domluvě nebudou během konání olympijských her probíhat žádné testy jaderných ani jiných zbrání. Tak, aby svátek míru proběhl za klidového režimu všech zbraní. 

4) Nové medailové ceremoniály

Na začátku prosince se konalo zasedání MOV, kde Thomas Bach oznámil, že Rusko je z her v Pyeongchangu vyloučeno, nicméně individuální ruští sportovci se her budou moci zúčastnit. 

Po stejném mítinku na tiskové konference oznámil, že ve sportech, kde byli Rusové diskvalifikování a dojde tak k přerozdělení medailí, by se měly uskutečnit nové medailové ceremoniály. "Udělám vše pro to, aby sportovci o tento neobyčejný zážitek nebyli okradeni. Uděláme, co bude v našich silách, aby se ceremoniály ze Sochi opakovaly během olympiády v Pyeongchangu." zaznělo z úst šéfa mezinárodního olympijského výboru. A pokud se tak stane, měla by se tato neobyčejná chvíle týkat také české ženské biatlonové štafety. 

5) Dopingové testy

Na základě výsledků vyšetřování Richarda McLarena a Denise Oswalda bylo zjištěno, že během her v Sochi docházelo k manipulaci se vzorky, což bylo výrazné pochybení. Během her v Pyeongchangu bude tuto skutečnost provázet vyšší bezpečnostní opatření. Všichni lidé zúčastnění na dopingových kontrolách budou speciálně a podrobněji proškoleni, než tomu bylo doposud, aby podobným věcem bylo předejito. 

Bude však vše bezpečné? Budou podobné problémy s dopingem i nyní?

6) Start ruských sportovců v Pyeongchangu?

Ruská federace se her nezúčastní, ovšem individuální sportovci se her budou moci zúčastnit. Ovšem na veřejnost se informace o této skutečnosti moc nedostaly. Všichni sportovci s národností ruskou budou muset před hrami podstoupit náročné dotazníky a dopingové testování. Co přesně vše budou však tyto "testy" obsahovat, jsme neměli možnost se nikde dozvědět. 

V současné době je kvalifikováno na olympiádu více než 100 ruských sportovců včetně ženského i mužského družstva v ledním hokeji. Tito všichni sportovci jsou předkvalifikovaní, ale zatím není jisté, zda se na hry dostanou nebo ne. Do dnešního dne zatím nebyl oficiálně potvrzen ani jeden ruský sportovec, který by se her mohl zúčastnit. A datum, kdy se budou zveřejňovat první jména, zatím stanoveno nebylo. 

I přesto fakt, že nebylo potvrzeno číslo sportovců z Ruska, dle veřejného průzkumu občané Ruské federace věří, že se zástupci jejich země umístí v TOP 5 medailového pořadí. 

315 84