Tenisté se zrakovým postižení
Foto: youtube.com

V Austrálii se uskutečnil speciální tenisový turnaj pro nevidomé

Tenisté se zrakovým postižení

Že není sport jen záležitost zdravých sportovců, je všeobecně známo. Existují turnaje i speciální disciplíny pro zdravotně či mentálně postižené, sportovci s handicapem jezdí na paralympijské hry. V Austrálii se ovšem před nedávnem uskutečnil zcela ojedinělý tenisový turnaj. Účastníci byli totiž nevidomí.

Mnoha lidem by mohl takový nápad přijít absurdní, ale opak je pravdou. Tenisový turnaj v Austrálii odehráli nevidomí. Aby mohli vůbec hrát, museli míčky obsahovat zvonek, díky nimž jsou slyšet. Hráč navíc může odpálit míček i poté, když se dvakrát dotkne země.

„Bylo mi dvanáct let, když jsem ztratil zrak. Abych byl upřímný, byl jsem trochu v depresích. Poté co jsem měl plný zrak, během jednoho nebo dvou dnů jsem viděl jen na dvacet procent," mluví jeden z účastníků Chris Cypreou o svém postižení. „Zrovna jsem trénoval, když za mnou přišli a zeptali se, zda bych nechtěl přijít a vyzkoušet si tenis pro slepé. Já to zkusil a od té doby jsem si to zamiloval."

„Myslím, že pokud se můžeme zapojit do sportovních a rekreačních aktivit, je to zdravejší. Je to dobrý způsob, jak se naučit vyrovnat s prohrou i vítězstvím," přemýšlí další z účastníků tohoto mezinárodního turnaje Adam Fayad.

Tento turnaj je skvělou příležitostí pro lidi, kteří mají velkou chuť sportovat, leč díky svému zrakovému postižení hrát nemohou. A pořadatelé turnaje doufají, že by se jednou tenis pro nevidomé mohl dostat i na samotné paralympijské hry vedle tenisu vozíčkářů.

Autor: Hana Řeháková
65 20