Tenistka Petra Niedermayerová je jakožto bývalá studentka-tenistka ukázkovým příkladem toho, jak lze při dobré sportovní kondici na maximum využít příležitosti studia v USA. Nejen, že zdatně reprezentovala kansaské „wildcats“ na sportovním poli, ale výtečně si vedla i při studiu samotném! Po standartních čtyřech letech nyní pokračuje dál a výš..
Poděl se se čtenáři trochu o své sportovní začátky. Kdo Tě ke sportu přivedl? S jakým sportem jsi začínala?
S tenisem se obvykle začíná poměrně brzy- u mě to bylo zhruba v sedmi letech. Byla to jasná volba - mamka hraje tenis odjakživa a prarodiče z mamčiny strany tenis zbožňují. Ráda hraji i jiné sporty a v zimě lyžuji, ale tenis jako hlavní sport tak nějak přirozeně vyplynul vlivem okolí i tím, že mi šel, aniž bych se musela hodiny mořit na kurtě.
Navíc jsem měla tu výhodu, že moji prarodiče jsou ti nejlepší prarodiče na světě a obstarali veškerý servis, cestování a podporu na turnajích. Mamka zase díky tomu, že sama hraje dobře tenis, věděla, jak mi takticky poradit, ráda si se mnou sama zahrála a občas se mnou na turnaj taky vyrazila. Taky musím dodat, že mě do tenisu nikdo netlačil ani nevyvíjel tlak na výsledky jako to u některých hráčů bývá, ikdyž je tenis stále u nás doma předmětem konverzace, všichni rozumíme tomu, že je to „jen sport.“
Musím říct, že moc sportovních vzorů nemám. Vžycky mi imponoval Pete Sampras a taky Roger Fereder, díky charakteristickému hernímu stylu a sympatickému vystupování na kurtu. Jinak svým zpusobem obdivuji všechny hráčky a hráče, kteří se dostali na špičku, protože mám slušný obrázek o tom, kolik úsilí a vytrvalosti to stojí.
Jaký úspěch ve sportu považuješ za svůj největší?
Upřímně, turnaje v Čechách si moc nevybavuji (děda by ale mohl obsáhle popovídat, díky tomu, ze udržuje fotoalba a zápisky z turnajů). V USA jsem měla pár dobrých individuálních výsledků na NCAA turnaji a poměrně vysoký ranking. Vítězství v rámci týmových zápasů ovšem byla vždycky velmi pěkná tím, že jsme tu radost sdílely s holkama všechny.
Proč si se vydala za studiem právě do USA, co Tě k tomu vedlo? Nabídka přišla sama, nebo jsi aktivně hledala?
USA nabízí unikátní možnost spojení sportovních i akademických ambicí. Velmi mě podporovala moje rodina, jelikož výhody byly evidentní a zkušenost je to k nezaplacení. Sama jsem školy nehledala, vůbec jsem nevěděla, jak to chodí a jaké možnosti se nabízí. Zato jsem znala asistentku kouče v KSU – taky Brňačka, která tam absolvovala program. Díky ní jsem zjistila mnoho detailů o KSU, škole a týmu a dál už jsem se tím pádem nerozhlížela.
Jak se dá v USA skloubit studium s tréninkem?
Výborně! Člověk má samozřejmě náročný program skoro každý den, ale podmínky jsou uzpůsobené tak, aby to sportovci měli co nejjednodušší. Často to zvládnou i ne úplně akademicky ambiciozní sportovci, pro které je studium spíš takový druhořadý doprovod ke sportovnímu cíli (ikdyž toto typicky není případ tenisu). Pro ty, kterým jde škola dobře, je ta kombinace školy a sportu opravdu zvladatelná a řekla bych, že i naplňující.
V tenisu se to celkem těžko porovnává. V Česku jsem byla členkou klubu, ale neřekla bych, že by z toho plynulo nějaké extra zázemí. Hodně věcí si tenisté musí zajistit sami. Na škole v US je k dispozici vše od oblečení, pletení raket, sportovního psychologa, posilovny až po doučování. V předchozích rozhovorech zazněly ruzné komentáře k americké sportovní medicíně. Já osobně jsem z jejich postupu moc nadšena nebyla, ikdyž by se ten servis také dal počítat za „extra“ zázemí. Roli v tom často mohou hrát i samotní trenéři, kteří se urputně snaží hráče dostat na kurt, třeba i na úkor zranění.
Jaký obor jsi studovala a na jaké univerzitě? Jaké jsi nalezla uplatnění po jejím absolvování?
Ekonomii a nyní jsem v půlce doktorantského studia na Boston University.
Udělala bys zpětně ve své sportovní, či akademické dráze nějaké zásadní rozhodnutí jinak?
Obecně si myslím, že se vyplatí přemýšlet o možnostech a opravdu se informovat jak o školách, tak o týmech a spokojenosti hráček, které program absolvovaly. Já osobně bych nic neměnila, dostala jsem skvělou příležitost a snažiila se ji užít a využít, jak to jen šlo!
Jaky největší zážitek Ti utkvěl v paměti z Tvých studentských let v USA? Cestování, přátelé, úspěchy?
Ikdyž jsem se nad touto otázkou opravdu zamyslela, asi jeden specifický zážitek nedokážu popsat, proto odpovím oklikou. Ty čtyři roky života na KSU pro mě byla zcela jistě škola života a nepopsatelná jízda. Být součástí týmu a skupiny přátel z ruzných zemí byly velmi unikátní zážitky, které mě nepochybně ovlivnily. Diky KSU jsem se dostala na excelentní PhD program a jsem moc spokojená, že se mi podařilo posunout ze svého dominantně sportovně zaměřeného života do Bostonu, kde se věnuji ekonomii. Tenis byl, je a bude součástí mého života, nicméně jsem ráda, že mám možnost snažit se prosadit a prohloubit své znalosti v oboru, který jsem si vybrala hned po gymnáziu a ve kterém bude, doufám, i moje budoucí kariéra.
Rekrut.Me