Plíšková přešla přes Američanku Gibbs ve třech setech na US Open ve druhém kole
Foto: twitter.com/usopen

"Karolína si potřebuje uklidit v hlavě" říka kouč Kotyza

Plíšková přešla přes Američanku Gibbs ve třech setech na US Open ve druhém kole

Světová jednička Karolína Plíšková svedla včera opravdu nervydrásající bitvu Zhang Shuai. Utekla z match ballu a nakonec udolala skvěle hrající nasazenou sedmadvacítku ve třech setech a postoupila do osmifinále

Stačil jeden míček a vše mohlo být jinak. Plíškové se nedařilo. Kazila mnoho míčů, na kurtu vypada unaveně a k tomu se přidala agresivní hra čínské soupeřky, která však nakupila podobně jako Plíšková větší množství nevynucených chyb. A tak i přesto, že Karolína byla první, kdo soupeřce sebral servis, nakonec se ze zisku prvního setu radovala Číňanka poměrem 6:3.

"Řekl bych, že Zhang byla možná i po většinu zápasu lepší hráčkou, ale Karolína zvládla bravurně zahrát kritické situace" pronesl na účet světové jedničky kouč David Kotyza. 

V druhém setu přišla přesně dle slov Kotyzy pro Karolínu klinická smrt. Opět nepředváděla jeden z nejlepších tenisů, naopak Zhang věděla, jak na ni. Stav 3:0 pro Plíškovou se brzy otočil ve prospěch čínské tenistky. Stav 4:4 byl nadějný, ale po prolomeném podání Plíškové bylo zle. Číňanka vedla 5:4 a podávala na vítězství v utkání. Gem došel až do stavu 40:30 a první match ball utkání. Karolína však ukázala, že se krizových momentů utkání nebojí. Ve výměně zahrála precizní balon po lajně a dotáhla gem do shody. Tento moment byl psychicky velmi zlomový pro Zhang, naopak Karolínu jakoby by odvrácený match ball nabudil. Získala následně 2 míče v řadě a vyrovnala na 5:5.

V nasledujícím gemu zvládla další těžké situace. Čelila celkem 3 break ballům, přičemž na dva dokázala dokonce reagovat esem. Číňanku ve shodě udolala a zápas pomalu, ale jistě směřoval do tie-breaku. Ovšem následný gem Zhang nezvládla. Po úvodním získaném fiftýnu kopila chyby, prohrála 4 míčky v řadě a světová jednička mohla slavit vítězství v druhé sadě. "Karolína opět ukázala, že bravurně zvládá krizové situace. Číňanku neproměněný match ball mírně zlomil, naopak Karolína mi po tomto momentu přišla klidnější" prohlásil Kotyza.

I když prvně vypadalo, že by Zhang mohla být psychicky dole, ve třetí sadě toto tvrzení popřela. Stále hrála výborný tenis, Plíškové vzala na úvod podání a šla do vedení 2:0. Plíšková ale dokázala následně otočit na 3:2. Za stavu 4:4 šla světová jednička na servis a ten s přehledem uhájila. A mohla v následující sadě zápas ukončit. A právě v této hře se ukázalo, že Číňance přetekl pohár s nervy. Kazila a Karolína se držela. Brzy dospěla hra do stavu 30:40 a Plíšková měla poprvé v zápase match ball. Hned ten první využila a po dlouhém zápase trvajícím 2 hodiny a 22 minut postoupila do osmifinále US Open. 

Během kritických chvil byly mnohdy vidět záběry do publika, kde jsme mohli vidět jak trenéra Kotyzu, tak čerstvého snoubence a manažera v jednom Hrdličku. Zatímco první jmenovaný vypadal poměrně v klidu, partner Plíškové vypadal, že jeho nervy jsou na odpis. 

"Karolína si potřebuje uklidit v hlavě. Přemýšlí nad strašně moc věcma a to je mnohdy na škodu. Vypadá to, jako by měla v pokojíčku strašně moc hraček, které tam překáží. Bylo by potřeba je uklidit, aby tam mohla dělat kotrmelce. Před Grand Slamem viděla, že se jí daří a tak na US Open přijela s tím, že od sebe hodně očekává. Ovšem již během dvou zápasů poměrně tvrdě narazila na realitu. Důležité je však podotknout, že oba poslední zápasy byly pro Káju strašně těžké a ona se s nimi vypořádala na výbornou, především v krizových situacích, když dokázala odvrátit pohromu a nebo na druhou stranu ukončit utkání ve svůj prospěch ve správnou dobu" doplnil pro novináře trenér světové jedničky. 

Autor: Jan Linha
140 0