Vítězný hattrick
Foto: Facebook: Czech Fed Cup Team/ Česká sportovní Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Davis Cup bude i nadále na tři vítězné sety, tenisté budou mít méně povinností

Vítězný hattrick

Několika víceméně kosmetických úprav se dočkají zápasy v rámci Davis Cupu a Fed Cupu. Hráči budou mít méně povinností, menší požadavky budou také na kurty pořadatelských zemí. Snaha o změnu získávání bodů v rámci Davis Cupu neprošla, tenisté i nadále budou hrát na tři vítězné sety.

Na dnešním zasedání ITF ve Vietnamu se hlasovalo o neměnnosti současného formátu Davis Cupu. Tenisté i nadále budou muset vyhrát tři sety, zkrácení zápasu na dva vítězné neprošlo. Chybělo však jen pár hlasů a vše mohlo být jinak.

Již před dvěma týdny bylo rozhodnuto, že prvního společného finále Davis Cupu a Fed Cupu se dočkáme minimálně za dva roky. Vedení ITF v čele s Američanem Davidem Haggertym se na dnešní schůzi snažilo protlačit změnu, kdy by důležitý bod získal tenista po dvou vyhraných setech. Toto rozhodnutí však těsně neprošlo - pro bylo 63,54 % členských států (celkem 116 hlasujících), k přijetí změny je ovšem nutné získat více než dvou třetinový souhlas. „Cítíme zklamání, že členské státy tyto změny neodhlasovaly, na druhou stranu však rozhodnutí  plně respektujeme. Z dlouhodobého hlediska obou historických soutěží je změna jednoznačně potřebná. I nadále tak hodláme pracovat s národními asociacemi a dalšími zainteresovanými subjekty na tom, abychom Davis Cup i Fed Cup mohli vylepšit," nevzdává se Haggeerty. 

Naopak prošlo několik dalších změn, které jsou ovšem kosmetického rázu a výrazně týmové soutěže nemění. Odsouhlasili se tři věci: Finálisté obou soutěží si pokaždé v následujícím roce zahrají první kolo před domácím publikem. Předzápasové povinnosti se uskuteční v jeden den (los a ohlasy po losu, rozhovory, oficiální večeře). Třetí věcí, jež se dočkala schválení se týká zmenšení nároků na kurty, hlavním nárokem této změny je ušetření nákladů pro národní asociace.

V poslední době se také často mluví o zavedení nového formátu těchto týmových soutěží, především o zavedení finálové final four na neutrálním místě, proti čemuž se ostře vyjádřila světová špička, proti byl také prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Pokud by tato změna byla zavedena, ITF si od toho slibuje větší atraktivitu pro diváky a vyšší účast světových hvězd. „Já tvrdím, a mluví ze mě dvacetiletá zkušenost, že kdo chce hrát Davis Cup, ten hrát bude. Kdo nechce, ten si najde důvod. Jasně jsem mezi ostatními řekl, že třeba finále na neutrálním místě je nesmysl." Pokud by tahle změna prošla, tenisté by přišli o nádhernou domácí kulisu, jaké jsme byli v posledních letech svědky v O2 Areně. „Ohlasy máme i ze zahraničí a hráčům se navrhované změny taky nelíbí. Já vím, jak se našim holkám líbilo, když mohly nastoupit před plnou O2 arénou v takové atmosféře. To je něco naprosto jedinečného a zážitek na celý život. To bychom si nikdy neměli nechat vzít.," komentoval prezident svazu Kaderka pro web tenisovysvet.cz.

Autor: Hana Řeháková
85 0