Sáblíková
Foto: Facebook Martiny Sáblíkové

"Už se necítím neporazitelná" prozradila před hrami Sáblíková

Sáblíková

Je držitelkou pěti olympijských kovů, z toho tří zlatých. Během své kariéry se již sedmnáctkrát stala mistryní světa a pětkrát stanula na nejvyšším stupínku na kontinentálním šampionátu. Před olympijskou sezónou však Martina Sáblíková hlásí: "Už se necítím neporazitelná".

A prakticky Martina v minulosti ani nic takového netvrdila. Spíše se snažila během svého vystupování apelovat na skromnost a pokoru. Ano, vždy věděla, že je na tom fyzicky dobře a že může útočit na nejvyšší příčky, ale nikdy nechtěla nic zakřiknout. Spíše její kouč Petr Novák vždy určuje cíle. "Pokud si nedáte cíle, kterých chcete dosáhnout, nevíte, proč trénujete a za čím směřujete. Já se snažím nastavit cíle vyšší a buďto to vyjde nebo ne" svěřil se kouč české rychlobruslařské reprezentace v rozhovoru před více než rokem. 

Začátek letošní sezóny nevyšel české elitní rychlobruslařce úplně podle představ. Hlavní číst příprava dopadla bez větších problémů, ovšem v samotném závěru se objevily zdravotní komplikace. Nejdříve to byly nohy a naposled záda. Právě bolest nohou začala Sáblíkové vystřelovat až do zad, což jí limitovalo v jejich silných pasážích na trati - zatáčkách. I přesto dokázala zajet výborné výsledky. Na tratích 3.000m a 5.000m byla sice poražena, nicméně se jí podařilo vystoupat na stupně vítězů. A to je zraněním opravdu úctyhodný výkon. 

Debutovala již na hrách v Turíně, kde ještě jako náctiletá skončila těsně čtvrtá na pětikilimetrové trati. Tehdy bramborové umístění oplakala. O čtyři roky později však přišel její nejsilnější Vancouver. Zlaté kovy z "pětky" a "trojky" doplnil trochu nečekaný bronz na míli. V přímořském Sochi obhájila zlato na nejdelší trati a na třech kilometrech brala stříbro za suverénkou celých her, Ireen Wüst z Nizozemska. A jaké jsou plány pro Pyeongchang?

Martina se kvalifikovala opět na třech tratích. A vypadá to, že se postaví na start všech, tedy 1.500m, 3.000m i 5.000 m. Ještě je tu však možnost jet kilometr. Toto rozhodnutí však nechává kouč Novák otevřené, jelikož přemýšlí o nominaci některé z mladších reprezentačních kolegyň Sáblíkové. 

Během prosincových závodů světového poháru si zraněná sáhla na úplné dno sil. A vyplatilo se. "Už se necítím neporazitelná. A to mě ještě více motivuje do tvrdší práce. Chci se představit v Pyeongchangu v nejlepší formě" hlásí trojnásobná olympijská šampionka, která se nyní kromě tréninku věnuje také rehabilitaci a pomalu se vrací s tréninkem také do posilovny, kterou musela kvůli výše zmíněným zraněním delší dobu vynechávat. 

"Lidé si říkají, že Sáblíková je jistota, že ta z olympiády medaili přiveze" prozrazuje Martina, která od okolí spíše také čeká pokoru. "Oni nevidí, kolik tvrdé práce za tím a často mě prohlašují "národní pokladem". A to se mi taky moc nelíbí, když si mě přivastňují" doplňuje. Nicméně nezapomněla zmínit, že mnohá podpůrná slova jejich fanoušků po celém světě jí mnohdy pomáhají nejen v motivaci do tréninků, ale i v tom postavit se na start s vysokým sebevědomím a jít si za jasným cílem. 

A jak to vidíte Vy? Nakolik věříte Martině na olympijském oválu v Gangneungu?

122 45