Martina Sáblíková vyráží na cyklistický trénink, Nikola Zdráhalová je jí v patách
Foto: https://www.facebook.com/Martina.Sablikova.OFFICIAL/

Jak se Sáblíková se Zdráhalovou vzájemně na pokoji podporují

Martina Sáblíková vyráží na cyklistický trénink, Nikola Zdráhalová je jí v patách

Dříve tou spolubydlící během většiny závodů, tréninků i soustředění bývala Karolína Erbanová. Ta se však rozhodla svůj um zlepšovat s holandským týmem. A tak ji zhruba před dvěma lety vystřídala jiná kometa českého rychlobruslení, Nikola Zdráhalová. A jak si vlastně s Martinou rozumí?

Poměrně dobře. Společně se povzbuzují, nervují před závody i chodí venčit psy. Obě si totiž pořídily "Yorksheera" a tak se zároveň radí, co pro něj přesně pořídit. Ať už se jedná o stravu či oblečení. 

Důležitější je však vzájemná podpora před závody, tréninky, i během soustředění. Martina prozradila, že jí během léta trápilo koleno, kvůli kterému musela vynechávat zejména skokové prvky a tréninky v posilovně. Aktuálně má mírné problémy s hýžďovými svaly, jejichž bolest prý mírně vystřeluje až do beder. První závody i tak dopadly na výbornou, když Sáblíková ovládla v Inzellu závody na 3 tisíce a tisíc pět set metrů. 

Její spolubydlíci, Nikola Zdráhalová, ji ve všem obdivuje. Kouč české reprezentace Petr Novák bývalé hokejistce předpovídá, že má formu na to se kvalifikovat na olympijské hry do Pyeongchangu. "Už od začátku přípravy to mám v hlavě. Je to obrovský motivátor a byl by to splněný sen" svěřila se Zdráhalová. Sáblíková k tomuto dodala: "Pořád se mě chodí ptát, zda na to má. Tak ji vždy odvětím, že ano. Nikola jde výkonostně hodně nahoru a může toho v její, teprve začínající, kariéře dosáhnut hodně." 

Sáblíková také prozradila, že poslední dobou z ní srší nervozita. "Čím jsem starší, tím jsem nervóznější. A to jsem si myslela, že se zkušenostmi nervozita odeznívá" směje se trojnásobná olympijská šampiónka. 

Ať tak, či onak, trenér Novák vidí, že se obě holky navzájem nabíjí pozitivní energií, což je následně vidět také na oválu. Dokáží se navzájem před závodem povzbudit a motivovat a na startovní rošt tak vstupují uvolněné a soustředěné, což je velmi pozitivní pro samotný průběh celé soutěže. 

Zdráhalová dává svému olympijskému snu úplně vše. Dokonce pozastavila studium, aby se mohla plně věnovat přípravě na olympijské hry. A o nominaci se nesnaží pouze kvůli sobě, ale také kvůli Martině, se kterou by se rády podporovaly před závody i během her pod pěti kruhy. 

Pro kvalifikaci na OH budou důležité výsledky ze závodů světového poháru, kde je systém poměrně náročný. Na tratích 500m, 1.000m a 1.500m se kvalifikuje celkem 32 žen, z toho 20 dle žebříčku bodů v SP. Na třech kilometrech poté 24 (16 dle žebříčku SP) a na 5km pouze 12 žen (8 dle žebříčku). Zbytek bude doplněn dle dosažených časů, které mohou rychlobruslařky zajíždět až do 14. ledna. V týmové soutěži se naopak kvalifikují všechna družstva (8) na základě výsledků v SP. 

Závody světového poháru startují již za necelý měsíc. Poprvé se rychlobruslaři představí na oválu v nizozemském Heerenveenu mezi daty 10. a 12. listopadu. 

172 0