Florbal. Dynamický sport, jenž v České republice nabírá velmi rychle na popularitě. Extraligové zápasy jak mužských, tak ženských kategorií jsou divácky velmi oblíbené a každoroční Superfinále je svátkem pro každého florbalového fanouška. Snad nejznámějším mimosoutěžním turnajem je Czech Open, který se koná v Praze. Podívejme se však blíže na jeho zbrusu nového „sourozence“. Je jím Prague Deaf Open, jedná se o turnaj neslyšících hráčů. Víc o tomto turnaji nám poví Robert Novák, jenž je spolu s Janem Crkovským jednou z hlavních osobností turnaje z řad neslyšících.
Ahoj Roberte. Na začátek bych se tě chtěl zeptat, kdy a koho napadlo s tímto projektem vůbec začít?
Ahoj Kubo. Víš, celé to vlastně napadlo vedení Bohemians, konkrétně pana Musila s paní Doubravovou, kteří mě a Jana Crkovského na začátku března 2016 oslovili. Celá příprava byla náročná a zdlouhavá, ale musím říci, že se povedla. Nejtěžší bylo pozvat týmy ze zahraničí, co měl na starosti Honza Crkovský díky jeho znakové řeči, kterou já bohužel tak dobře jako on neumím.
Jak dlouho takové přípravy (od nápadu až po první vhazování) trvaly?
Přípravy trvaly asi tak od poloviny března až do začátku turnaje, který se konal v červnu. Měli jsme velmi málo času a bylo to opravdu velmi náročné, protože u neslyšících je naprosto odlišná komunikace, a to i přes to, že jsme jedna komunita. Museli jsme hlavně sehnat týmy nebo kluby, aby se na turnaj hlásily. Každý týden jsme se scházeli s vedením Bohemky a diskutovali nad plány propagace, buď v médiích, nebo na sociálních sítích. Hodně nápadů jsme dali dohromady s Bárou Blažkovou, díky níž se akce tak povedla.
Jak se celý turnaj člení? A je vůbec možné, aby si zahrál i slyšící hráč?
Turnaj je členěn na dvě skupiny, Open a Elite. Open je pro zábavu nebo pro nezkušené hráče, co se s florbalem potkávají například poprvé. Elite je oproti tomu pro hráče zkušené, kteří florbal aktuálně hrají nebo dříve hráli na vrcholové úrovni v nějaké florbalové lize.
Slyšící hráči si v turnaji mohou zahrát. V každém týmu je povolen slyšící brankář a jeden hráč v poli. Hráči si mimo jiné také mohou vyzkoušet hru se špunty do uší, aby věděli, jaké je to hrát jako neslyšící. Avšak ty nejsou pro ně povinné.
Kolik týmů se účastnilo prvního ročníku a z jakých byly zemí?
Na první ročník se přihlásilo 8 týmů, z toho 5 domácích a 2 zahraniční (Zurich a Helsinky). Jeden tým byl slyšící (hráči z různých kategorií + trenéři z Bohemky, Jedlička a bývalý trenér juniorek Uher), kde všichni hráči odehráli turnaj se špunty do uší.
První ročník turnaje vyhrály Helsinky, plánuje tento tým obhajovat titul z turnaje i letos?
Ano, Hero Helsinky se přihlásily mezi prvními a mají v plánu opět obhájit titul.
Na závěr, mohl bych tě poprosit, sdělit nám, co tento turnaj znají, ale i těm, kteří o něm zatím nic neví, nějaká lákadla letošního ročníku?
Na letošní turnaj bude přihlášeno ještě více zahraničních týmů, než tomu bylo předtím. Přijedou za námi týmy ze Švédska, další z Finska a možná, pokud se to povede, i týmy ze Švýcarska. Dokonce se i možná přihlásí tým, který bude složen z hráčů dvou zahraničních zemí, kde je florbal velkou neznámou, a tito hráči si hru přijedou vyzkoušet, proto bude jistě opravdu na co koukat. Dále je pro hráče i diváky připraven bohatý pozápasový program na pátek a sobotu. Myslím si, že letošní ročník Prague Deaf Openu bude rozhodně stát za to.
Moc ti děkuji, Roberte, za rozhovor a těším se někdy brzy na viděnou.
I já ti, Kubo, děkuji. Na shledanou na dalším ročníku Prague Deaf Open.
Napsal: Jakub Netáhlo